
ANCOM consultă piaţa în legătură utilizarea viitoare a frecvenţelor radio în sub-banda 2300 - 2335 MHz
22 Octombrie 2020
AgerpresPotrivit unui comunicat de presă al ANCOM, transmis joi AGERPRES, banda de frecvenţe 2300-2400 MHz (banda de 2300 MHz), din care face parte sub-banda 2300-2335 MHz, este identificată la nivel global, în toate cele trei regiuni ale Uniunii Internaţionale a Telecomunicaţiilor (UIT), pentru utilizare în serviciul mobil terestru în scopul implementării sistemelor IMT (International Mobile Telecommunications), conform Regulamentului Radiocomunicaţiilor al UIT în vigoare.
Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) anunţă lansarea în consultare publică preliminară a posibilităţii alocării sub-benzii 2300 - 2335 MHz pentru servicii de comunicaţii electronice pe suport radio de bandă largă.
Potrivit unui comunicat de presă al ANCOM, transmis joi AGERPRES, banda de frecvenţe 2300-2400 MHz (banda de 2300 MHz), din care face parte sub-banda 2300-2335 MHz, este identificată la nivel global, în toate cele trei regiuni ale Uniunii Internaţionale a Telecomunicaţiilor (UIT), pentru utilizare în serviciul mobil terestru în scopul implementării sistemelor IMT (International Mobile Telecommunications), conform Regulamentului Radiocomunicaţiilor al UIT în vigoare.
"Această identificare nu împiedică folosirea benzii de către orice aplicaţii ale altor servicii cărora le este atribuită banda respectivă, conform TNABF (Tabelul naţional de atribuire a benzilor de frecvenţe radio, n.r.). Deşi banda de 2300 MHz nu este armonizată la nivelul UE pentru sisteme terestre capabile să furnizeze servicii de comunicaţii electronice de bandă largă, aceasta este utilizată intens pentru comunicaţii mobile de bandă largă la nivel global, în special în regiunea de telecomunicaţii Asia-Pacific (Regiunea 3 a UIT), existând implementări substanţiale ale sistemelor IMT în ţări precum India, China, Indonezia, ceea ce a condus la dezvoltarea şi extinderea ecosistemului de echipamente radio pentru banda de 2300 MHz", precizează arbitrul pieţei telecom.
În prezent, cadrul de reglementare din România nu permite utilizarea sub-benzii 2300-2335 MHz pentru furnizarea de reţele publice şi de servicii de comunicaţii electronice prin intermediul reţelelor de comunicaţii electronice pe suport radio de bandă largă, prin TNABF permiţându-se utilizarea sa pentru aplicaţii de tip MMDS (numai în zone rurale), precum şi pentru aplicaţii de tip PMSE (în special camere de luat vederi fără cordon şi legături video temporare pe suport radio portabile sau mobile), aplicaţii de bandă ultra-largă şi aplicaţii de amator (cu statut secundar).
ANCOM subliniază că, în analiza preliminară privind oportunitatea desemnării şi alocării acestei sub-benzi, propune să fie luate în considerare informaţiile relevante în ceea ce priveşte următoarele criterii: gradul de armonizare a benzii de 2300 MHz la nivel internaţional/european; disponibilitatea echipamentelor în banda în discuţie; caracteristicile tehnice ale benzii de 2300 MHz; situaţia acordării benzii de 2300 MHz în Europa, respectiv disponibilitatea spectrului din sub-banda 2300-2335 MHz în România, ţinând seama şi de aplicaţiile existente în aceeaşi sub-bandă sau în sub-benzile adiacente, cu care reţelele MFCN trebuie să coexiste.
Autoritatea doreşte să obţină opinia persoanelor interesate cu privire la necesitatea şi oportunitatea desemnării şi alocării subbenzii 2300-2335 MHz pentru reţele MFCN, limitarea numărului de drepturi de utilizare/licenţe, aria furnizării reţelei/reţelelor, perioada de valabilitate a drepturilor de utilizare a frecvenţelor radio, obligaţiile de acoperire asociate licenţelor, procedura de acordare a drepturilor de utilizare şi taxa de licenţă.
Chestionarul ANCOM poate fi consultat pe site-ul autorităţii, iar persoanele interesate sunt invitate să formuleze şi să transmită observaţii şi propuneri până la data de 20 noiembrie 2020.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 16507 / 19766 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Cum reușește Băncilă, Diaconu și Asociații să transforme stagiile de practică într-o rampă reală spre avocatura de business: selecție riguroasă, mentorat „buddy” și oportunități concrete de carieră pentru studenții motivați | Miruna Coderie, Avocat: “Este o oportunitate reală de dezvoltare, care poate marca începutul unei cariere solide în domeniul juridic”
Filip & Company a asistat statul român prin Ministerul Finanțelor în contractarea unor plasamente private sub forma de împrumuturi în valoare de peste 2 miliarde de euro | Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partener)
Clifford Chance a asistat UniCredit Bank și Garanti BBVA la semnarea acordului de până la 60 mil. € cu DRI, pentru finanțarea parcului fotovoltaic de 126 MW de la Văcărești | Echipa multijurisdicțională de avocați a fost coordonată de la București, cu Nadia Badea (Partener) și Andreea Șișman (Partener) în prim plan
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Drumul spre performanță: experiențe și lecții din anii de Drept | O discuție cu Stelian Vârvea, student care trece în al doilea an la Facultatea de Drept din Iași, despre provocările primului an de studiu și învățămintele ce pot fi transmise viitorilor ”boboci”: ” Dacă ești curios, motivat și vrei să înțelegi cum funcționează lumea, e un drum care te provoacă constant”
Filip & Company a asistat ING Bank și Raiffeisen Bank în acordarea unei finanțări de 70 milioane euro către grupul La Fântâna. Echipa a fost coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel) | Tranzacția a fost complexă, multijurisdicțională și finalizată într-un termen scurt
Ce case de avocatură se bat pentru titlul de Law Firm of the Year în România la gala Benchmark Litigation Europe Awards 2025 | Sorina Olaru, Octavian Popescu, Dan Cristea și Cosmin Vasile, printre avocații aflați pe lista scurtă pentru titlul de titlul de Litigator of the Year. Emil Bivolaru (partener NNDKP), nominalizat și la categoria Central & Eastern Europe Litigator of the Year
Clifford Chance Badea a asistat UniCredit la finalizarea fuziunii cu Alpha Bank, care creează al treilea grup bancar după active pe piața locală | Daniel Badea (Managing Partner): „Expertiza vastă pe care o are Clifford Chance la nivel global, dublată de experiența echipei locale, stau la baza unui palmares reprezentativ de tranzacții cu impact în industria financiar-bancară din România”
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și ICSID | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 4 firme pentru fiecare lot
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...