ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

ANCOM: Peste 1,3 milioane de numere de telefon au fost portate între operatorii de telecomunicaţii, în 2024

21 Ianuarie 2025   |   AGERPRES

În 2024, un număr de 36 de furnizori de telefonie fixă şi mobilă au participat la procesul de portare a numerelor.

 
 
Mai mult de 1,3 milioane de numere de telefon au fost transferate între operatorii de comunicaţii electronice din România, în 2024, iar de la lansarea serviciului de portabilitate în România, în octombrie 2008, au fost transferate astfel peste 12,6 milioane de numere, arată datele publicate, marţi, de Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM).

Potrivit sursei citate, anul trecut au fost portate 1.360.111 numere de telefon, dintre care 94%, respectiv 1.282.509, au fost numere de telefonie mobilă, iar restul numere fixe. În medie, pe lună, în anul 2024, s-au efectuat 113.343 de portări, în luna ianuarie înregistrându-se cele mai multe, aproape 140.000.

Datele statistice prelucrate de ANCOM arată că utilizatorii persoane fizice optează cu precădere pentru portarea numerelor de telefonie mobilă, 88% dintre numerele de telefonie mobilă portate fiind ale unor persoane fizice, în timp ce din totalul de numere fixe portate în anul 2024, trei sferturi (75%) au fost cereri ale unor persoane juridice.


În 2024, un număr de 36 de furnizori de telefonie fixă şi mobilă au participat la procesul de portare a numerelor.

Pe segmentul de telefonie mobilă, în cursul anului anterior, cei mai mulţi utilizatori au ales ofertele furnizorului Digi România, care a primit 726.428 de numere de telefon. Vodafone a primit prin portare 284.193 de numere, Orange 192.444, iar Telekom Romania Mobile Communications 79.427. Restul au fost distribuite între alţi furnizori. Din totalul numerelor de telefonie mobilă portate în 2024, o pondere de 58% au fost utilizate pe bază de abonament.

La telefonia fixă, statistica ANCOM relevă faptul că, anul trecut, au fost portate 77.602 de numere, cele mai multe transferate către Vodafone (21.196), Colt Technology Services (18.460) şi Digi România (18.170).

Tot în 2024, din totalul numerelor de telefonie fixă portate, 28.002 au fost independente de locaţie, cu acces gratuit sau cu tarif special.

În cele 12 luni anterioare, ANCOM a înregistrat 746 de petiţii privind portarea numerelor de telefon. Utilizatorii au semnalat, în special, anularea proceselor de portare, în contextul de reofertare din partea furnizorilor la care intenţionau să renunţe, precum şi rezilierea contractului aferent numărului de telefon alocat iniţial provizoriu.

La ora actuală, utilizatorii pot accesa site-ul www.portabilitate.ro pentru a verifica reţeaua în care funcţionează orice număr de telefon din România, inclusiv cele portate. Platforma oferă detalii despre procesul de portare, răspunsuri la întrebările frecvente şi soluţii pentru eventualele probleme.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 1778 / 20093
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Mitel & Asociații se remarcă în practica de Concurență prin rigoare și sincronizare, oferind clienților remedii țintite, viteză procedurală și certitudine în calendarul de closing | Sub coordonarea partenerului Șerban Suchea, firma asigură trasee clare de conformare, maximizează predictibilitatea autorizărilor și păstrează direcția tranzacțiilor într-un peisaj normativ exigent și bine articulat
LegiTeam: Junior lawyers 0-1 years - Dispute Resolution Practice | GNP Guia Naghi and Partners
Lexology IP Rankings 2025 | Cine sunt profesioniștii care setează standardele pe o piață din ce în ce mai competitivă: Ana-Maria Baciu, Răzvan Dincă, Dana Blaer și Ciprian Dragomir, printre avocații a căror poziționare confirmă maturizarea sectorului local și relevanța lui în arhitectura regională a proprietății intelectuale
CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for junior lawyers
Radiografia unui an intens în practica de Employment la KPMG Legal – Toncescu și Asociații | Arhitectura normelor de dreptul muncii arată ca un șantier în lucru: reglementări noi, intenții bune, dar și intersecții nerezolvate între acte normative, zone fără busolă și practici care alunecă în interpretări divergente. De vorbă cu membrii echipei despre provocările perioadei, proiectele cheie și prioritățile clienților, în linie cu valul normativ
Lexology Capital Markets Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care se remarcă în practica de piețe de capital: Anca Simeria (partener, Popescu & Asociații) este considerată „Thought Leaders”. Zsuzsa Csiki (partener, Kinstellar), evidențiată pe segmentul de ”Structured Finance”, iar Loredana Chițu (partener Dentons, în secțiunea ”Debt & Equity”. Un semnal că piața locală poate seta standarde și concura cu jurisdicții consacrate
Practica de M&A de la Volciuc-Ionescu accelerează într-o piață mai activă, unde conformarea multiplă și mecanismele sofisticate de preț ̸ structurare ridică miza juridică. “O tranzacție este cu adevărat de succes dacă, după closing, integrarea noii afaceri decurge fluent, sinergiile preconizate se realizează efectiv și nu apar probleme majore care să-i erodeze valoarea”, spun avocații | În spatele fiecărui mandat finalizat se află o combinație atent dozată de expertiză, colaborare și reziliență
Filip & Company asistă OH Holding Limited în finalizarea tranzacției prin care fondul de investiții intră în acționariatul Lensa. Echipa, coordonată de Alina Stancu Bîrsan (partener)
Filip & Company a asistat Victoriabank în finalizarea achiziției OCN “Microinvest” SRL în Republica Moldova. Alina Stancu Bîrsan (partener) a coordonat echipa
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocati stagiari promoția septembrie 2025 | Litigii
KPMG Legal - Toncescu și Asociații îl recrutează pe Alexandru Slujitoru de la Reff & Asociații, pe poziția de Partener. Ramona Jurubiță, reconfirmată pentru al treilea mandat în funcția de Country Managing Partner al KPMG în România și Moldova
Decizie ÎCCJ: O victorie fiscală de referință în materia cheltuielilor intra-grup internațional și a reciclării deșeurilor de ambalaje, obținută de avocații Mușat & Asociații | Echipă interdisciplinară, coordonată de partenerii Angela Porumb și Răzvan Graure
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...