ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Cifra de afaceri din industrie a crescut cu 5,6%, în 2024 (INS)

20 Februarie 2025   |   Agerpres

Evoluţia afacerilor din industrie a fost influenţată de industria prelucrătoare, care a urcat cu 5,9%, şi de industria extractivă, care însă a scăzut cu 1,8%.

 
 
Cifra de afaceri din industrie, pe total piaţa internă şi piaţa externă, a crescut în termeni nominali cu 5,6%, în 2024, comparativ cu anul anterior, arată datele publicate, joi, de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Evoluţia afacerilor din industrie a fost influenţată de industria prelucrătoare, care a urcat cu 5,9%, şi de industria extractivă, care însă a scăzut cu 1,8%.

Pe marile grupe industriale, creşteri ale cifrei de afaceri s-au înregistrat în sectoarele: industria bunurilor de capital (+11%), industria bunurilor de folosinţă îndelungată (+7,5%), industria bunurilor de uz curent (+3,8%) şi industria bunurilor intermediare (+3%). În schimb, industria energetică a scăzut cu 2,5%.


În luna decembrie 2024, cifra de afaceri din industrie a crescut, în termeni nominali, faţă de luna corespunzătoare din anul precedent, pe ansamblu, cu 8,6% datorită creşterilor înregistrate în industria extractivă (+23,1%) şi în industria prelucrătoare (+8%).

Pe marile grupe industriale, creşteri au înregistrat: industria bunurilor de capital (+19,2%), industria bunurilor de folosinţă îndelungată (+10,5%), industria bunurilor intermediare (+5,4%) şi industria bunurilor de uz curent (+3,8%). Industria energetică a scăzut cu 9,2%.

În decembrie 2024 comparativ cu luna precedentă, cifra de afaceri din industrie a scăzut, în termeni nominali, pe total, cu 12,3% ca urmare a scăderii înregistrate în industria prelucrătoare (-12,4%) şi în industria extractivă (-11,6%).

Pe marile grupe industriale, scăderi au înregistrat: industria bunurilor de folosinţă îndelungată (-27%), industria bunurilor intermediare (-20,8%), industria bunurilor de capital (-8%), industria energetică (-5,8%) şi industria bunurilor de uz curent (-4,3%).

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 463 / 18993
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
EximAsig, parte a Grupului Exim Banca Românească, preia Asito Kapital. KPMG Legal a asistat cumpărătorul
Sebastian Guțiu, Managing Partner Schoenherr România, interviu în Italia Oggi: ” Mediul economic românesc prezintă lumini și umbre. 2025 va fi un an delicat; unele decizii politice și reforme structurale ar putea fi încetinite”
Women Lawyers | De vorbă cu Gabriela Neagu, Managing Associate la Băncilă, Diaconu și Asociații, avocatul care a construit de la zero practica de Banking & Finance a firmei: „Să ai șansa nu doar să faci parte dintr-o echipă, ci să o modelezi și să o dezvolți, este un proces care îți aduce atât satisfacție, cât și o responsabilitate reală”
Schoenherr a asistat Dentas Kağıt Sanayi cu privire la vânzarea fabricii sale din România către Hartmann Packaging | Mădălina Neagu (partener), coordonatoarea echipei: ”Sectorul producției din România continuă să atragă atenția investitorilor strategici”
VIDEO | Dicționar de arbitraj: Ordonanța de plată și arbitrajul (Powered by ZRVP)
Rundă de promovări în mai multe arii de practică în biroul Kinstellar din București. Magdalena Răducanu preia rolul de Partener, alți șase avocați fac un pas înainte în carieră | Victor Constantinescu (Managing Partner): ”Aceste promovări recente nu sunt doar etape importante în cariera colegilor noștri, ci și confirmare a abilității lor de leadership și a rolurilor esențiale în cadrul biroului nostru”
Răsturnare de situație: doar trei case locale de avocați rămân în topul global al celor mai bune 100 de firme implicate în arbitraje internaționale | Filip & Company intră în top, iar două firme cu un trecut bogat în domeniul arbitrajelor și prezență constantă în ghidurile de profil au părăsit clasamentul. ZRVP și LDDP rămân pilonii prezenței românești în GAR 100, ediția 2025
Women Lawyers | De vorbă cu Andreea Soare (Senior Associate - BSMP), avocat care spune că pentru a avea o carieră durabilă, este fundamental să fii cu adevărat pasionat de munca pe care o depui și dedicat îndeplinirii cu succes a mandatelor încredințate. ”Principalele avantaje ale apartenenței la această firmă sunt diversitatea proiectelor la care avem acces și oportunitățile de dezvoltare professională. Cultura deschisă și orientată spre colaborare permite un schimb constant de idei și soluții creative”
LegiTeam: Atorney at Law | Dispute Resolution for commercial ̸ administrative litigation and arbitration | Reff & Associates
Promovări în echipa Filip & Company: Andreea Bănică și Alin Grapă ajung pe poziția de Counsel, alți patru avocați urcă în ierarhie | Cristina Filip, co-managing partner: ”Prin aceste promovari consolidăm fundamentele organizației printr-o noua generație de avocați excepționali”
BACIU PARTNERS câștigă premiul ‘Firma de Copyright & Design a Anului în România’ la gala Managing IP EMEA Awards 2025, desfășurată la Londra. Andreea Bende (Partener), premiată ca ‘Practicianul Anului în România’ | Ana-Maria Baciu, Managing Partner: ”Este o reconfirmare a faptului că principiile pe care le integrăm în fiecare proiect creează în mod constant valoare tangibilă, vizibilă și demnă de recunoaștere”
CMS România își mărește echipa în România prin cooptarea strategică a unui senior counsel și lansează practica de Apărare | Horea Popescu (Managing Partner): „Cristian Băcanu se remarcă printr-o combinație unică de experiență juridică, leadership în sectorul public și viziune internațională, ceea ce îl recomandă ca un membru valoros al echipei noastre”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...