ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Consiliul Concurenței vrea să afle opinia utilizatorilor despre transportul feroviar de călători și de marfă

17 Iulie 2025   |   BizLawyer

Răspunsurile vor fi analizate, iar concluziile vor fi utilizate pentru elaborarea Monitorului Feroviar, ediția 2025.

 
 

Consiliul Național de Supraveghere din Domeniul Feroviar (CNSDF), din cadrul Consiliului Concurenței, invită persoanele fizice și reprezentanții companiilor care utilizează serviciile de transport feroviar de marfă să completeze două chestionare despre calitatea serviciilor de transport pe calea ferată.

Astfel, chestionarul pentru pasageri conține întrebări despre siguranța, punctualitatea și curățenia în trenuri, prețul călătoriei, facilitățile din gări și conexiunea cu alte moduri de transport.

Chestionarul pentru companiile care utilizează serviciile de transport feroviar de marfă vizează criteriile care stau la baza alegerii acestui tip de transport, comparativ cu celelalte moduri (rutier/naval/aerian), competitivitatea, costurile înregistrate și termenele de livrare ale mărfurilor.

De asemenea, în cadrul celor două chestionare, utilizatorii au posibilitatea să prezinte și eventualele deficiențe ale transportului feroviar:

Completarea fiecărui chestionar durează aproximativ cinci minute și nu necesită autentificarea/înregistrarea cu o adresă validă de e-mail.

Cele două chestionare, disponibile în format Google Forms, sunt publicate pe pagina web a Consiliului Concurenței, www.consiliulconcurentei.ro, și a Consiliului Național de Supraveghere din Domeniul Feroviar, www.consiliulferoviar.ro și pot fi completate până la data de 14.09.2025.

Răspunsurile vor fi analizate, iar concluziile vor fi utilizate pentru elaborarea Monitorului Feroviar, ediția 2025. De asemenea, CNSDF va formula și transmite autorităților competente recomandări pentru soluționarea problemelor identificate, în limita atribuțiilor conferite de legislația în vigoare.

Consiliul Național de Supraveghere din Domeniul Feroviar (CNSDF), organizat în cadrul Consiliului Concurenței, este reglementator național unic. CNSDF monitorizează concurenţa pe pieţele de servicii feroviare, asigurând un climat concurențial normal, și adoptă măsuri care facilitează dezvoltarea domeniului transportului feroviar.


 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 71 / 19616
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
WTR Global Leaders 2025 | Ana-Maria Baciu (Baciu Partners), Sorina Olaru și Florina Firaru (NNDKP), Ciprian Dragomir (TZA) și Alina Tugearu (ZRVP), printre cei 17 români care au intrat în liga celor mai apreciați specialiști în domeniul mărcilor, la nivel global. Cine sunt aceștia, prin ce s-au remarcat și cum îi văd clienții
LegiTeam: Lawyer - Tax Controversy and Tax Litigation | Reff & Associates
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Clifford Chance Badea a asistat fondul de private equity T2Y Capital în tranzacția prin care devine al doilea cel mai mare acționar al Prime Batteries Energy Holding
Provocările cu care se vor confrunta companiile în anul 2025, pe segmentul de Muncă ̸ Resurse Umane, sunt multiple și complexe, depășind adesea simpla conformitate legislativă, avertizează avocații firmei D&B David și Baias | Dan Dascălu, Partener: ”Necesitatea de a anticipa modificările, de a comunica transparent cu angajații și partenerii sociali, precum și riscurile asociate nerespectării prevederilor, cresc presiunea asupra angajatorilor”
O nouă abordare pe piața avocaturii de business | Mihai Dudoiu și echipa Legal Ground construiesc o alternativă flexibilă la marile case de avocatură, propunând un model colaborativ și antreprenorial. „Legal hub” inovator, ce oferă servicii specializate în finanțări, tranzacții și litigii printr-o structură circulară, în care profesioniștii lucrează „la masa rotundă” pentru a oferi clienților soluții adaptate proiectelor lor
Filip & Company a asistat ENGIE Romania în obținerea unui împrumut de 90 milioane de euro de la BERD. Tranzacție coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner) și Camelia Ianțuc (senior associate)
Clifford Chance Badea a asistat Alpha Bank la finalizarea vânzării către Vista Bank România a societăților Alpha Leasing România IFN și Alpha Insurance Brokers. Ce avocați au fost implicați în proiect
GNP Guia Naghi și Partenerii obține la Înalta Curte anularea definitivă a unei decizii de sancționare emisă de Consiliul Concurenței împotriva unui important furnizor din sectorul alimentar | Dosarul s-a aflat la intersecția unor domenii juridice deosebit de tehnice – dreptul concurenței, dreptul administrativ și dreptul Uniunii Europene
Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2025 | Clifford Chance, Filip & Company și Băncilă, Diaconu și Asociații sunt pe lista scurtă pentru titlul de ”Firma anului în România”. Horea Popescu (CMS), Ruxandra Bologa (NNDKP), Madalina Rachieru-Postolache (Clifford Chance) și Ana-Maria Baciu (Baciu Partners) printre candidații la titlul ”Romania Lawyer of the Year”. Alți 18 avocați români și 8 firme locale concurează la premiile regionale
RTPR obține, printr-o hotărâre definitivă, reducerea cu 85% a amenzii aplicate de Consiliul Concurenței unei agenții media, după un „roller coaster” juridic de 10 ani. Complexitatea speței, accentuată de necesitatea de a gestiona aspectele de natură tehnică referitoare la calculul veniturilor reale ale unei agenții media, cu excluderea sumelor refacturate clienților acesteia | Echipa asistă clientul și în cadrul procedurilor legale prin care să poată obține compensațiile care i se cuvin în contextul lipsirii acestuia de o sumă importantă de bani pe o perioadă îndelungată
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...