ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Fitch a confirmat ratingul Transgaz la “BBB minus”, cu perspectivă stabilă

09 Iulie 2020   |   AGERPRES

Fitch continuă să evalueze reglementarea transmisiei în România ca fiind destul de transparentă şi, prin urmare, sprijină ratingul Transgaz.

 
 
Fitch Ratings a confirmat la "BBB minus" ratingul pe termen lung atribuit companiei româneşti SNTGN Ttrasgaz SA, cu perspectivă stabilă, informează un comunicat al agenţiei de evaluare financiară.

Ratingul atribuit Transgaz reflectă în principal modelul său de afaceri solid, ca operator şi concesionar al sistemului naţional de transport al gazelor din România, precum şi aşteptările agenţiei privind o contracţie progresivă a afacerii sale de tranzit internaţional de gaze, derivată din rutele tradiţionale.

Ratingul este sprijinit de reglementările naţionale pentru transportul gazelor naturale şi de aşteptările Fitch că o actuală investiţie semnificativă, legată de gazoductul Bulgaria-România-Ungaria-Austria (BRUA), va fi adăugată la baza de active reglementate a Transgaz, sprijinind viitoarele câştiguri. Profilul financiar al Transgaz este solid, cu o poziţie limitată a datoriei nete la finalul lui 2019.


Fitch continuă să evalueze reglementarea transmisiei în România ca fiind destul de transparentă şi, prin urmare, sprijină ratingul Transgaz.

Pe termen mediu spre lung, agenţia estimează că fluxurile de numerar de pe urma activităţilor profitabile de tranzit de gaze de la graniţa cu Ucraina la cea cu Bulgaria să se contracteze gradual cu peste 60%, reflectând expirarea actualelor contracte de "expediţie sau de plată".

Modelul de afaceri al Transgaz este destul de rezistent la pandemia de coronavirus (COVID-19) şi la şocul economic provocat de aceasta, datorită procentului dominant în profitul operaţional (EBITDA) al transportului de gaze şi al nivelului consumului intern de gaze, în special în industriile chimice.

Fitch nu estimează o întârziere semnificativă a investiţiilor legată de pandemie şi niciun impact major legat de creanţele nerecuperabile sau creanţele comerciale.

Acţionarul majoritar al Transgaz este statul român (rating "BBB minus", cu perspectivă negativă) cu o participaţie de 59%. Guvernul supervizează activităţile Transgaz în mod operaţional şi strategic iar Fitch apreciază că nivelul controlului este solid.
Totuşi, agenţia nu se aşteaptă la sprijin financiar pentru Transgaz şi vede sprijinul acordat companiei ca slab.

Ratingul companiei ar putea fi revizuit în creştere în urma reducerii volatilităţii fluxului de numerar şi ar putea fi retrogradat în urma unor schimbări nefavorabile ale reglementării gazelor în România, a revizuirii negative a aşteptărilor pentru fluxurile internaţionale de tranzit de gaze, a retrogradării ratingului României sub nivelul "BB plus".
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 18338 / 20845
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
2025, anul proiectelor „extrem de complexe” pentru Bohâlțeanu & Asociații, cu finanțări suverane și LMA de circa 2 miliarde euro, M&A de peste 1 miliard euro și restructurări complexe în Employment | De vorbă cu Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) despre parcursul anului trecut și obiectivele din 2026
Câți avocați au firmele de top în evidențele Baroului București la începutul anului 2026 | Liderii nu se schimbă, dar își ajustează echipele. Top 20 rămâne stabil ca nume, dar se schimbă ca dinamică. Ce firme au înregistrat creșteri semnificative de ”headcount”, câte și-au micșorat efectivele și ce înseamnă asta
Client Choice by Lexology: Ioana Racoți (ZRVP), Adina Chilim Dumitriu (NNDKP), Octavian Adam (GNP), printre cei șapte profesioniști care se diferențiază prin calitatea relației cu clientul și capacitatea de a adăuga valoare reală afacerii acestuia | Cine sunt avocații români pentru care nominalizările au venit exclusiv de la corporate counsels, într-o procedură ce nu poate fi influențată și care sunt ariile de practică în care excelează
Mușat & Asociații intră și în arbitrajul ICSID inițiat de Starcom Holding, acționarul principal al grupului Eurohold Bulgaria și va lupta, de partea statului român, cu Pinsent Masons (Londra), DGKV (Sofia) și CMS (București)
Peligrad Law a obținut anularea unor obligații fiscale de peste 6 mil. € pentru un șantier naval din România, o decizie de referință pentru practica fiscală
CMS asistă CCE cu privire la vânzarea proiectului fotovoltaic Horia 2 către Renalfa Solarpro Group. Echipa multidisciplinară a fost coordonată de Rodica Manea (Corporate M&A), cu sprijinul Variniei Radu (Head of Energy)
Țuca Zbârcea & Asociații a asistat Banca Transilvania în finanțarea celei mai mari instalații de stocare a energiei în baterii din România, dezvoltată de Nova Power & Gas
Kinstellar a stat alături de BIG Mega Renewable Energy în cadrul unei finanțări de peste 100 milioane EUR pentru Parcul Eolian Văcăreni. Echipa, condusă de Magdalena Răducanu (Partener) și Răzvan Constantinescu (Managing Associate)
Muşat & Asociaţii a obținut un succes de referință în materia taxelor impuse de Oficiul Național al Jocurilor de Noroc. Angela Porumb (Partner) a coordonat dosarul, implicate fiind departamentele de Litigii, Fiscal și Gaming & Gambling ale firmei
Filip & Company a asistat Global Vision Investment Fund în obținerea unei finanțări de 12,7 milioane de euro. Camelia Ianțuc (senior associate) în prim plan
Încă un spin-off în piața avocaturii | Partenerul Cristian Popescu și echipa sa de zece avocați au părăsit Dentons pentru a lansa o nouă fimă: “A fost o plecare voluntară, iar seniorii cu care lucram au devenit parteneri în noua entitate”. Popescu Roman Radu Florea își va crește echipa și activitatea în mai multe arii de practică până la sfârșitul anului
Victorie Mușat & Asociații pentru o companie membră a Grupului TIU: fapte de concurență neloială săvârșite ocult, sancționate de instanță | Hotărârea setează un reper jurisprudențial în materia concurenței neloiale
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...