Fondul Monetar Internaţional înrăutăţeşte estimările privind evoluţia economiei mondiale în 2022
25 Ianuarie 2022 Agerpres
În 2023, PIB-ul global ar urma să crească cu 3,8%, o îmbunătăţire de 0,2 puncte procentuale faţă de precedenta previziune, dar creşterea cumulată pentru 2022 şi 2023 încă va fi cu 0,3 puncte procentuale mai scăzută decât s-a estimat anterior. Conform prognozelor FMI, economia mondială a crescut cu 5,9% în 2021, cel mai ridicat nivel din ultimele patru decenii, după un declin de 3,1% în 2020.
Economia mondială ar urma să înregistreze un avans de 4,4% în 2022, faţă de o expansiune de 4,9% previzionată în octombrie, din cauza perspectivelor mai slabe din SUA şi China, şi a inflaţiei persistente, conform raportulului World Economic Outlook privind proiecţiile economice globale, publicat marţi de Fondul Monetar Internaţional, transmit Bloomberg şi Reuters.
În 2023, PIB-ul global ar urma să crească cu 3,8%, o îmbunătăţire de 0,2 puncte procentuale faţă de precedenta previziune, dar creşterea cumulată pentru 2022 şi 2023 încă va fi cu 0,3 puncte procentuale mai scăzută decât s-a estimat anterior. Conform prognozelor FMI, economia mondială a crescut cu 5,9% în 2021, cel mai ridicat nivel din ultimele patru decenii, după un declin de 3,1% în 2020.
SUA, cea mai mare economie mondială, ar urma să înregistreze o creştere de 4% anul acesta, faţă de un nivel de 5,2% previzionat anterior, pe fondul retragerii măsurilor de stimulare de către Rezerva Federală a SUA (Fed) şi perturbărilor din lanţurile de aprovizionare. Creşterea va încetini la 2,6% în 2023, estimează FMI.
China, a doua economie mondială, va înregistra un avans de 4,8%, faţă de un nivel de 5,6% previzionat anterior, din cauza dificultăţilor provocate de pandemie şi a problemelor din sectorul imobiliar. Economia chineză ar urma să înregistreze o expansiune de 5,2% în 2023.
De asemenea, FMI a înrăutăţi previziunile pentru zona euro, care ar urma să înregistreze un avans de 3,9% anul acesta, faţă de un nivel de 4,3% previzionat anterior, iar în 2023 creşterea va încetini la 2,5%.
India va avea cel mai rapid ritm de creştere dintre marile economi, de 9%, faţă de prognoza precedentă de 8,5%, în urma îmbunătăţirii creditării.
"Ultimii doi ai au reafirmat că această criză şi redresarea în derulare sunt unice. Autorităţile trebuie să monitorizeze cu vigilenţă datele economice, să se pregătească de măsuri de urgenţă, şi să fie pregătite să comunice şi să realizeze în scurt timp schimbările de politici", a declarat Gita Gopinath, care luna aceasta a devenit al doilea oficial al FMI, după trei ani în care a fost economist şef.
Deşi FMI avertizează că varianta Omicron afectează evoluţia economiei în primul trimestru din 2022, se aşteaptă ca impactul negativ să se atenueze începând din trimestrul doi, dacă va scădea numărul de infecţii pe plan global şi nu vor fi adoptate restricţii severe.
Perturbările din lanţurile de aprovizionare au majorat inflaţia mai mult decât a anticipat FMI, în economiile avansate rata anuală a inflaţiei urmând să ajungă la în medie la 3,9%, faţă de estimarea precedentă de 2,3%, şi la 5,9% în statele emergente şi în curs de dezvoltare.
Ritmul mai rapid al creşterii costului vieţii se va atenua gradual spre finalul anului, apreciază FMI, presupunând că aşteptările privind preţurile rămân bine ancorate, în urma reducerii problemelor din lanţurile de aprovizionare şi a majorărilor dobânzilor.
Deciziile economiilor avansate de majorare a dobânzilor ar putea crea riscuri la adresa stabilităţii financiare şi ar putea afecta fluxurile de capital din statele emergente şi în curs de dezvoltare, poziţiile fiscale şi valutare, în urma sporirii n datoriei, avertizează FMI.
Pandemia ar urma să aibă ca rezultat pierderi economice cumulate de 13.800 miliarde de dolari până în 2024, faţă de prognoza precedentă, de 12.500 miliarde de dolari, a previzionat Gopinath.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 12538 / 20563 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Mușat & Asociații asistă cu succes asocierea DOGUS în adjudecarea și semnarea contractului pentru cel mai mare proiect de infrastructură derulat în ultimii ani de o autoritate publică în București
Patru firme de avocați din România, evidențiate pentru activitatea în domeniul Competition ̸ Antitrust | NNDKP, CMS, TZA și D&B David și Baias au intrat în topul global al firmelor cu cea mai bună practică de concurență. Cine sunt avocații evidențiați de GCR 100 – 2026 și care au fost proiectele care au adus recunoaștere echipelor locale
Allianz-Ţiriac Asigurări preia compania de brokeraj din asigurări Campion Broker. Schoenherr, alături de cumpărător
NNDKP confirmă, prin practica de Litigii, că este prima opțiune pentru companiile care au nevoie de reprezentare în dosare cu miză de sute de milioane de euro, în instanțe și arbitraje la curți internaționale | De vorbă cu Emil Bivolaru (Partener Executiv) și Sorina Olaru (Partner) despre combinația dintre strategie, tehnologie și echipe capabile să ducă la capăt dosare complexe cu soluții favorabile, construite pe argumente solide, într-o piață a disputelor sofisticată
Filip & Company a asistat Global Vision Investment Fund S.A. în obținerea unei refinanțări pentru prima sa investiție în retail
Filip & Company operează în segmentul cel mai sofisticat al pieței de Capital Markets, acolo unde se proiectează emisiuni pentru stat, bănci sistemice, companii listate și emitenți antreprenoriali, toate sub presiunea unui calendar strâns și a unor standarde de conformare ridicate | De vorbă cu Olga Niță (Partener) despre direcția pieței, proiectele-reper ale anului, modul în care funcționează ”laboratorul de soluții” și mecanismele interne care permit echipei să finalizeze, la timp și în siguranță, tranzacții extrem de sofisticate
Filip & Company a asistat Grupul Banca Transilvania în finalizarea achiziției BRD SAFPP SA. Alina Stancu Bîrsan (partener) a coordonat echipa
ZRVP, desemnată din nou „Firma de Avocatură a Anului din România” la Lexology Index Awards 2025 | Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner): Un premiu obținut doi ani la rând spune un lucru simplu: că echipa merge în direcția bună. O astfel de recunoaștere confirmă nivelul profesional atins și, în același timp, ne obligă să rămânem la fel de exigenți
Albota Law Firm își menține standardele ridicate în Real Estate cu o echipă alcătuită doar din avocați seniori, recunoscută constant în ghidurile internaționale. Practica are anvergură, ritm și disciplină, iar vizibilitatea internațională validează un mod de lucru orientat spre rezultat | De vorbă cu Oana Albota (Managing Partner) despre tendințele pieței, provocările perioadei modul în care lucrează echipa
Filip & Company a asistat Banca Transilvania în cea mai mare emisiune de obligațiuni AT1 din Europa Centrală și de Est | Echipa de proiect, coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner)
Balog & Stoica: Un nou jucător pe piața serviciilor juridice și o perspectivă contemporană asupra avocaturii
Lexology Index: Arbitration - 2026 | Arbitrajul românesc nu mai este doar „prezent” în clasamentele globale, ci începe să-și contureze, în mod coerent, un ecosistem. Patru avocați, printre care Cosmin Vasile (ZRVP), Crenguța Leaua (LDDP) și Luminița Popa (Popa Legal) formează nucleul de influență al practicii. ZRVP Și LDDP au cei mai mulți profesioniști în categoriile Thought Leaders și Future Leaders. România devine un „hub” credibil în arbitrajul regional
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





