
Incendiile au cauzat cele mai costisitoare daune plătite anul trecut de asigurători în baza poliţelor de locuinţe
29 Mai 2020
AGERPRESRiscurile care generează cele mai multe daune pe poliţele de asigurare de locuinţe sunt incendiul, alunecările de teren, inundaţiile (atât fenomenele naturale, cât şi cele cauzate de spargerea ţevilor), furtunile şi greutatea stratului de zăpadă, arată analizele UNSAR.
Cele mai mari zece daune la locuinţe achitate anul trecut de asigurătorii UNSAR au însumat peste 4,6 milioane lei (972.000 euro), potrivit unei analize realizate de Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România (UNSAR), pe baza datelor furnizate de companiile membre.
Dintre acestea, primele nouă au fost provocate de incendii şi ultima de inundaţii. "Cea mai mare daună achitată anul trecut în baza unei poliţe facultative de locuinţă a fost în valoare de peste 782.000 lei (165.000 euro), fiind urmată de două daune în valoare de 590.600 lei (124.000 euro), respectiv 505.900 lei (106.700 euro). De altfel, cercetările sociologice realizate la solicitarea UNSAR arată că incendiul este riscul care îi îngrijorează cel mai mult pe români atunci când este vorba despre locuinţele lor.
Dintre acestea, primele nouă au fost provocate de incendii şi ultima de inundaţii. "Cea mai mare daună achitată anul trecut în baza unei poliţe facultative de locuinţă a fost în valoare de peste 782.000 lei (165.000 euro), fiind urmată de două daune în valoare de 590.600 lei (124.000 euro), respectiv 505.900 lei (106.700 euro). De altfel, cercetările sociologice realizate la solicitarea UNSAR arată că incendiul este riscul care îi îngrijorează cel mai mult pe români atunci când este vorba despre locuinţele lor.
"Casa este probabil cel mai important bun material al unei familii, iar repararea sau reconstruirea ei în urma unui incendiu, cutremur, inundaţii sau a altui eveniment neprevăzut poate genera o povară financiară uriaşă, aşa cum ilustrează valorile prezentate anterior", au declarat reprezentanţii UNSAR.
Riscurile care generează cele mai multe daune pe poliţele de asigurare de locuinţe sunt incendiul, alunecările de teren, inundaţiile (atât fenomenele naturale, cât şi cele cauzate de spargerea ţevilor), furtunile şi greutatea stratului de zăpadă, arată analizele UNSAR.
"România se află pe primul loc în Europa în ceea ce priveşte ponderea proprietarilor de locuinţe, peste 96% dintre români având locuinţe proprietate personală, potrivit celor mai recente statistici ale Eurostat. Acest lucru contrastează cu gradul de acoperire prin asigurare încă redus, chiar şi în condiţiile în care, pe lângă incendii, explozii sau alte riscuri individuale, există pericolul constant al unor catastrofe naturale cu impact pe scară largă. Astfel, acest context scoate în evidenţă importanţa unei protecţii financiare adecvate cu ajutorul unei asigurări specializate", au mai precizat reprezentanţii UNSAR.
În 2019, primele brute subscrise pe segmentul asigurărilor de locuinţe au urcat cu 6%, în timp ce despăgubirile brute plătite au crescut cu 47%, arată datele ASF. La sfârşitul anului trecut erau în vigoare 3,26 milioane de contracte de asigurare de locuinţe, din care 1,73 milioane - asigurări obligatorii şi 1,53 milioane - asigurări facultative. Comparativ cu sfârşitul anului 2018, numărul total de contracte de asigurare pentru locuinţe a urcat cu 2,2%.
UNSAR reprezintă 20 de companii de profil care deţin o pondere de peste 80% din piaţa locală de asigurări. Activitatea UNSAR are drept obiectiv apărarea şi reprezentarea intereselor asigurătorilor şi reasigurătorilor din România, participarea la îmbunătăţirea cadrului legislativ în domeniul asigurărilor, promovarea activităţii de asigurări în România şi promovarea dezvoltării cât mai durabile a industriei de profil pe plan intern şi internaţional.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 17405 / 19675 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
PNSA a asistat una dintre cele mai mari finanțări acordate în ultimii ani | Grupul Ameropa, client tradițional al casei de avocatură, semnează o facilitate de refinanțare de 1,35 miliarde USD cu un sindicat format din trei bănci. Partenerul Bogdan C. Stoica a coordonat echipa, cu contribuția Ioanei Lazăr (Senior Associate) și a Crinei Stan (Associate)
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
Tranzacție majoră în energia verde: RTPR asistă OX2 la vânzarea unui parc eolian de 96 MW. Echipă cu avocații A&O Shearman pe parte juridică, EY - consultant financiar pentru vânzător
LegiTeam: Lawyer - Pharma & Regulatory and Public Procurement Team | GNP Guia Naghi and Partners
Kinstellar își consolidează practica de Energie din București prin recrutarea Ralucăi Gabor (Counsel) | Iustinian Captariu, coordonatorul practicii regionale de Energie a Kinstellar: ”Alăturarea Ralucăi ne întărește angajamentul de a excela într-unul dintre cele mai dinamice și strategice sectoare din România”
Țuca Zbârcea & Asociații stabilește un precedent important în domeniul serviciilor digitale și comerțului electronic | Reprezentarea, asigurată de o echipă coordonată de Alina Ungureanu (partner) și Cătălina Ionescu (senior associate)
Schoenherr i-a asistat pe fondatorii Purcari Wineries în legătură cu oferta publică de preluare voluntară de acțiuni ale companiei de către Maspex. Narcisa Oprea (partener) a coordonat echipa
bpv GRIGORESCU ȘTEFĂNICĂ și Andronic and Partners au gestionat juridic, în plan local, achiziția startup-ului Planable, fondat în Moldova și România, de către SE Ranking. Firme de avocatură din SUA și Moldova, în tranzacție
Kinstellar a asistat cumpărătorul East Grain într-una dintre cele mai mari tranzacții din agrobusiness din ultimii ani. Vânzătorii au fost asistatați de avocați italieni, care au coordonat și echipa din București a unei firme internaționale
Filip & Company a asistat OLX în vânzarea Kiwi Finance | Alina Stancu Bîrsan, partener: ”Această tranzacție reflectă dinamica accelerată a pieței locale de servicii financiare și interesul în creștere pentru tranzacții în segmente-cheie”
Bondoc si Asociații asistă un consorțiu de bănci și instituții financiare în finanțarea de 331 milioane EUR pentru faza a doua a parcului eolian Vifor din Buzău. Echipa, coordonată de partenerii Simona Petrișor, Diana Ispas și Monica Iancu, cu suportul partenerului Cosmin Stăvaru
Schoenherr și Asociații promovează trei avocați în pozițiile managing attorney at law și senior attorney at law | Sebastian Guțiu (managing partner): ”Schoenherr continuă să se extindă în România, unde echipa noastră numără în prezent peste 75 de avocați și avem planuri mari pentru perioada următoare”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...