ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

ING Bank România, profit net de 1,17 miliarde de lei în primele 9 luni din 2023

10 Ianuarie 2024   |   Agerpres

Aceste rezultate au fost obţinute pe fondul reducerii costurilor cu provizioanele (-67% an/an) şi al creşterii eficienţei operaţionale, într-o piaţă cu rate de dobândă mai ridicate, a anunţat miercuri banca.

 
 
ING Bank România a raportat, pentru primele 9 luni din 2023, venituri totale de 2,5 miliarde lei. în creştere cu 18% an/an, precum şi un profit net de 1,17 miliarde lei, mai mare cu 30% faţă de aceeaşi perioadă din 2022.
 
Aceste rezultate au fost obţinute pe fondul reducerii costurilor cu provizioanele (-67% an/an) şi al creşterii eficienţei operaţionale, într-o piaţă cu rate de dobândă mai ridicate, a anunţat miercuri banca.
 
"În trimestrul al treilea, am continuat să extindem oferta noastră digitală pentru clienţii persoane fizice şi juridice. Din luna iulie, antreprenorii pot accesa credite online direct din platforma web ING Business, cu acces instant la bani, iar feedback-ul clienţilor este foarte bun, având o rată excelentă de adopţie a acestui produs digital. În plus, pentru persoanele fizice, în luna august am automatizat analiza imobilelor aduse în garanţie la creditele ipotecare. Acum, preluarea în garanţie a imobilelor poate fi aprobată mult mai rapid, direct în reţeaua ING Office, printr-o evaluare automatizată a documentelor necesare analizei. Sunt dezvoltări prin care reuşim să creştem şi mai mult viteza de acordare a creditelor şi să câştigăm timp preţios pentru clienţii noştri", a declarat Mihaela Bîtu, CEO ING Bank România.
 
Activele totale au crescut până la 63,02 miliarde lei, în primele 9 luni din 2023, cu 2,6% mai mult faţă aceeaşi perioadă din 2022, din care portofoliul creditelor brute a ajuns la 37,32 miliarde lei (+3% vs. aceeaşi perioadă din 2022). Depozitele atrase de la clienţi s-au cifrat la 55,22 miliarde lei, având un ritm de creştere de 6% faţă de aceeaşi perioadă a anului anterior.
 
La finalul trimestrului al treilea, accesările ING Home'Bank au crescut cu 16% (faţă de trimestrul 3 2022), iar aplicaţia era utilizată zilnic de 82% dintre clienţii activi persoane fizice (vs. 78% în T 3 2022), dintre care 88% exclusiv prin intermediul telefonului mobil (vs. 84% în T 3 2022). Cel mai folosit serviciu în aplicaţie (alături de verificarea tranzacţiilor) sunt plăţile, care au crescut cu 22% faţă de aceeaşi perioadă a anului anterior.
 
ING Bank România este parte a ING Group, instituţie financiară internaţională globală, care oferă servicii bancare unui număr de peste 38 de milioane de clienţi individuali, companii sau instituţii din peste 40 de ţări. Înfiinţată în 1994, ING Bank România este în prezent o bancă universală, oferind produse şi servicii tuturor categoriilor de clienţi - companii mari şi mici, instituţii financiare, mici antreprenori şi persoane fizice.ING Bank România este o bancă universală cu peste 1,8 milioane de clienţi din trei segmente de business: persoane fizice (retail), companii IMM-uri & Mid-Corporate şi Wholesale Banking. 
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 3751 / 19675
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
PNSA a asistat una dintre cele mai mari finanțări acordate în ultimii ani | Grupul Ameropa, client tradițional al casei de avocatură, semnează o facilitate de refinanțare de 1,35 miliarde USD cu un sindicat format din trei bănci. Partenerul Bogdan C. Stoica a coordonat echipa, cu contribuția Ioanei Lazăr (Senior Associate) și a Crinei Stan (Associate)
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
Tranzacție majoră în energia verde: RTPR asistă OX2 la vânzarea unui parc eolian de 96 MW. Echipă cu avocații A&O Shearman pe parte juridică, EY - consultant financiar pentru vânzător
LegiTeam: Lawyer - Pharma & Regulatory and Public Procurement Team | GNP Guia Naghi and Partners
Kinstellar își consolidează practica de Energie din București prin recrutarea Ralucăi Gabor (Counsel) | Iustinian Captariu, coordonatorul practicii regionale de Energie a Kinstellar: ”Alăturarea Ralucăi ne întărește angajamentul de a excela într-unul dintre cele mai dinamice și strategice sectoare din România”
Țuca Zbârcea & Asociații stabilește un precedent important în domeniul serviciilor digitale și comerțului electronic | Reprezentarea, asigurată de o echipă coordonată de Alina Ungureanu (partner) și Cătălina Ionescu (senior associate)
Schoenherr i-a asistat pe fondatorii Purcari Wineries în legătură cu oferta publică de preluare voluntară de acțiuni ale companiei de către Maspex. Narcisa Oprea (partener) a coordonat echipa
bpv GRIGORESCU ȘTEFĂNICĂ și Andronic and Partners au gestionat juridic, în plan local, achiziția startup-ului Planable, fondat în Moldova și România, de către SE Ranking. Firme de avocatură din SUA și Moldova, în tranzacție
Kinstellar a asistat cumpărătorul East Grain într-una dintre cele mai mari tranzacții din agrobusiness din ultimii ani. Vânzătorii au fost asistatați de avocați italieni, care au coordonat și echipa din București a unei firme internaționale
Filip & Company a asistat OLX în vânzarea Kiwi Finance | Alina Stancu Bîrsan, partener: ”Această tranzacție reflectă dinamica accelerată a pieței locale de servicii financiare și interesul în creștere pentru tranzacții în segmente-cheie”
Bondoc si Asociații asistă un consorțiu de bănci și instituții financiare în finanțarea de 331 milioane EUR pentru faza a doua a parcului eolian Vifor din Buzău. Echipa, coordonată de partenerii Simona Petrișor, Diana Ispas și Monica Iancu, cu suportul partenerului Cosmin Stăvaru
Schoenherr și Asociații promovează trei avocați în pozițiile managing attorney at law și senior attorney at law | Sebastian Guțiu (managing partner): ”Schoenherr continuă să se extindă în România, unde echipa noastră numără în prezent peste 75 de avocați și avem planuri mari pentru perioada următoare”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...