ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Irlanda şi România se află pe ultimele locuri în UE la ponderea taxelor şi contribuţiilor sociale în PIB

31 Octombrie 2024   |   Agerpres

Ponderea taxelor şi contribuţiilor sociale în PIB variază semnificativ în rândul statelor membre, în condiţiile în care cea mai mare pondere se înregistrează în Franţa (45,6%), Belgia (44,8%) şi Danemarca (44,1%).

 
 

Ponderea taxelor şi contribuţiilor sociale în PIB la nivelul Uniunii Europene se situa la 40% în anul 2023, în scădere de la 40,7% în 2022, însă Irlanda şi România sunt ţările membre cu cea mai mică pondere a taxelor şi contribuţiilor sociale în PIB, 22,7%, respectiv 27% în cazul României, conform datelor publicate joi de Eurostat.

Conform acestor cifre, ponderea taxelor şi contribuţiilor sociale în PIB variază semnificativ în rândul statelor membre, în condiţiile în care cea mai mare pondere se înregistrează în Franţa (45,6%), Belgia (44,8%) şi Danemarca (44,1%). În schimb, cea mai mică pondere a taxelor şi contribuţiilor sociale în PIB se înregistra, în anul 2023, în Irlanda (22,7%), România (27%) şi Malta (27,1%).

 



În 2023 comparativ cu 2022, ponderea taxelor şi contribuţiilor sociale în PIB a crescut în 11 state membre UE, cea mai mare creştere fiind înregistrată în Cipru (de la 35,9%, până la 38,8%) şi Luxemburg (de la 40,2%, până la 42,8%). În contrast, în 12 state membre (inclusiv în România) ponderea taxelor şi contribuţiilor sociale în PIB a scăzut cu peste 0,1 puncte procentuale în 2023 comparativ cu 2022. Cele mai semnificative scăderi au fost înregistrate în Grecia (de la 42,8%, până la 40,7%) şi Franţa (de 47,6%, până la 45,6%). Alte ţări unde ponderea taxelor şi contribuţiilor sociale în PIB a scăzut de la un an la altul sunt: Germania, Slovenia, Malta, Bulgaria, Suedia, România, Finlanda, Spania, Portugalia, Italia, Austria şi Croaţia.

În cazul României, datele Eurostat arată că ponderea taxelor şi contribuţiilor sociale în PIB a scăzut de la 27,8% în 2022, până la 27% în 2023.

 



În cifre absolute, în 2023 comparativ cu 2022, veniturile din taxe au crescut în toate ţările membre UE. În rândul statelor membre, cele mai mari creşteri ale veniturilor din taxe şi contribuţii sociale au fost înregistrate în Cipru şi Croaţia (ambele cu 15%), Ungaria (14%), Polonia (13%), Slovacia şi România (ambele cu 12%).
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 1687 / 19577
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Clifford Chance Badea a asistat Alpha Bank la finalizarea vânzării către Vista Bank România a societăților Alpha Leasing România IFN și Alpha Insurance Brokers. Ce avocați au fost implicați în proiect
GNP Guia Naghi și Partenerii obține la Înalta Curte anularea definitivă a unei decizii de sancționare emisă de Consiliul Concurenței împotriva unui important furnizor din sectorul alimentar | Dosarul s-a aflat la intersecția unor domenii juridice deosebit de tehnice – dreptul concurenței, dreptul administrativ și dreptul Uniunii Europene
Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2025 | Clifford Chance, Filip & Company și Băncilă, Diaconu și Asociații sunt pe lista scurtă pentru titlul de ”Firma anului în România”. Horea Popescu (CMS), Ruxandra Bologa (NNDKP), Madalina Rachieru-Postolache (Clifford Chance) și Ana-Maria Baciu (Baciu Partners) printre candidații la titlul ”Romania Lawyer of the Year”. Alți 18 avocați români și 8 firme locale concurează la premiile regionale
Filip & Company a asistat Booster Capital în achiziția unei participații în Artesana cu o chipă de avocați coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner) și Andreea Bănică (counsel). RTPR a fost de partea vânzătorului ROCA Investments, iar Andronic & Partners a asistat Artesana şi pe fondatorii acesteia
Cei mai buni profesioniști în domeniul brevetelor, văzuți de ”IAM Patent 1000 - 2025” | NNDKP, ZRVP și Dincă & Speciac au cea mai bună poziționare, iar Mușat & Asociații și Baciu Partners sunt în prim plan. Ce firme au cei mai mulți avocați listați și ce spun clienții despre aceștia
RTPR obține, printr-o hotărâre definitivă, reducerea cu 85% a amenzii aplicate de Consiliul Concurenței unei agenții media, după un „roller coaster” juridic de 10 ani. Complexitatea speței, accentuată de necesitatea de a gestiona aspectele de natură tehnică referitoare la calculul veniturilor reale ale unei agenții media, cu excluderea sumelor refacturate clienților acesteia | Echipa asistă clientul și în cadrul procedurilor legale prin care să poată obține compensațiile care i se cuvin în contextul lipsirii acestuia de o sumă importantă de bani pe o perioadă îndelungată
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
Grupul Rodbun a accesat un credit sindicalizat de 17,3 mil. €, cu garanţie de stat. NNDKP și Legal Ground, consultanți juridici în această finanțare
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Filip & Company a asistat Ministerul Finanțelor Publice în emisiunea de obligațiuni în valoare de 4,7 miliarde de euro | Monica Stătescu (partener): ”Cererea puternică și condițiile de finanțare semnificativ îmbunătățite arată că România este percepută tot mai mult ca un emitent stabil și credibil”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...