
Jurubiţă: Consiliul Investitorilor Străini se aşteaptă la creşterea investiţiilor în România în a doua jumătate a anului
06 Aprilie 2021
AgerpresPreşedintele FIC a subliniat că acesta este un mesaj de optimism pentru economie.
Indicatorul Business Sentiment Index din martie 2021, urmărit de Consiliul Investitorilor Străini (FIC), arată că majoritatea companiilor mari din organizaţie se aşteaptă ca investiţiile străine directe în România să crească în cea de-a doua jumătate a anului curent, a declarat, marţi, preşedintele FIC, Ramona Jurubiţă.
"Un ultim mesaj ar fi legat de datele pe care le-a publicat Banca Naţională de curând, în care observăm o scădere destul de abruptă a investiţiilor străine directe în România în 2020. Observăm o scădere cu 60%, care practic reprezintă un minim din ultimii 17 ani. Cu toate acestea, Consiliul Investitorilor Străini urmăreşte un indicator care se numeşte Business Sentiment Index. Este un indicator pe care îl măsurăm de două ori pe an, iar ediţia din anul acesta, din martie 2021, surprinde o majoritate din mediul privat - iar când spunem majoritate din mediul privat ne referim la majoritatea companiilor mari care sunt membre FIC - care practic aşteaptă ca investiţiile străine să crească în perioada următoare. Aşadar, ceea ce observăm pentru a doua jumătate a anului 2021 e un sentiment de încredere şi de optimism, dar şi de alocare concretă înspre creşterea şi redirecţionarea sumelor către investiţii în economie", a afirmat Jurubiţă, într-o conferinţă pe tema investiţiilor străine în România.
Preşedintele FIC a subliniat că acesta este un mesaj de optimism pentru economie.
"Consiliul Investitorilor Străini are în componenţă peste 125 de companii mari, din domenii largi de activitate - energie, retail, automotive, telecom, servicii financiare, iar cifra de afaceri cumulată a companiilor membre reprezintă aproximativ o pătrime din Produsul Intern Brut. Aşadar mesajul acesta de optimism cred că ar trebui să constituie un indicator pentru a putea să continuăm această poveste de succes pentru România", a apreciat ea.
Potrivit acesteia, România are nevoie de un mecanism de atragere a investiţiilor străine.
"Este clar că acum România trece printr-un context economic dificil şi e clar că nu este singura ţară care trece prin acest lucru, motiv pentru care trebuie să ne uităm la aceste oportunităţi de creştere, iar investiţiile sunt, din punctul nostru de vedere, un exemplu bun şi ar putea reprezenta o poveste de succes pentru România şi aici vrem să ne concentrăm, asupra susţinerii şi construirii pe mai departe a acestei poveşti de succes pentru România. Şi spunem acest lucru pentru că noi credem că România, echipată cu resursele potrivite - şi când spunem resursele potrivite ne referim la un organism dedicat şi strategic foarte important, după modelele pe care le-am analizat din ţările din jur, de atragere a investiţiilor, de alegere şi concentrare proactivă în atragerea acestor investiţii străine, acest lucru ar ajuta foarte mult în construirea acestei poveşti de succes pentru România", a explicat Ramona Jurubiţă.
Liderul FIC a subliniat că stabilitatea fiscală şi legislativă reduc incertitudinile investitorilor străini.
"Este clar că trecem şi prin această perioadă de incertitudine şi noi credem că atât structura, cât şi componenţa investiţiilor străine directe pot şi clar vor fi influenţate, iar un factor important pentru a reduce efectul cumulat al acestor incertitudini credem că se referă la stabilitatea fiscală şi legislativă de care avem nevoie pentru a putea atrage aceste investiţii", a precizat Ramona Jurubiţă.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 14908 / 19790 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
ANALIZĂ | Gabriel Resources a deschis o procedură de anulare a hotărârii ICSID prin care Tribunalul arbitral a respins cererea de peste 3 mld. USD privind controversatul proiect minier de la Roșia Montană, iar România a răspuns cu un Contramemoriu care demontează acuzațiile și atacă frontal strategia reclamanților. Dacă statul ar pierde, impactul ar fi devastator pentru finanțele publice și ar compromite rezultatele măsurilor pe care guvernul Bolojan încearcă să le implementeze
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Ana-Maria Baciu, avocatul din România cu cele mai multe nominalizări la gala Legal 500 CEE Awards 2025: Intellectual Property Lawyer of the Year, Romania Lawyer of the Year și CEE Partner of the Year. Astfel de validări contribuie nu doar la consolidarea brandului său personal, ci și la repoziționarea avocaturii de business din România ca un partener credibil, capabil să ofere consultanță sofisticată clienților internaționali
Filip & Company a asistat statul român prin Ministerul Finanțelor în contractarea unor plasamente private sub forma de împrumuturi în valoare de peste 2 miliarde de euro | Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partener)
Ce case de avocatură se bat pentru titlul de Law Firm of the Year în România la gala Benchmark Litigation Europe Awards 2025 | Sorina Olaru, Octavian Popescu, Dan Cristea și Cosmin Vasile, printre avocații aflați pe lista scurtă pentru titlul de titlul de Litigator of the Year. Emil Bivolaru (partener NNDKP), nominalizat și la categoria Central & Eastern Europe Litigator of the Year
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și ICSID | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 4 firme pentru fiecare lot
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
Bulboacă & Asociatii caută avocați apecializați în Drept Bancar & Finanțări | Practica Noastră de Referinţă
LegiTeam: Lawyer - Pharma & Regulatory and Public Procurement Team | GNP Guia Naghi and Partners
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...