ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

PwC Top 100 Companii: Valoarea de piață atinge un record de 21 trilioane dolari. Tehnologia domină clasamentul

14 August 2019   |   BizLawyer

Atât China, incluzând Taiwan și Hong Kong, cât și Europa au înregistrat scăderi ale capitalizării de piață, de 4%, respectiv 5%, inversând câștigurile de anul trecut.

 
 
Valoarea de piață a celor mai mari 100 de companii listate din lume a crescut cu 5%, în 2019, până la 21 trilioane dolari, potrivit clasamentului global realizat de PwC, fiind determinată în principal de performanța companiilor din SUA.

În schimb, atât China, incluzând Taiwan și Hong Kong, cât și Europa au înregistrat scăderi ale capitalizării de piață, de 4%, respectiv 5%, inversând câștigurile de anul trecut.

Top zece la nivel mondial este format preponderent de companiile de tehnologie și comerț electronic (șapte din zece): Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet, Berkshire Hathaway, Facebook, Alibaba, Tencent, Johnson&Johnson și Exxon Mobil. Microsoft a avut cea mai mare performanță anuală, valoarea de piață urcând cu 29%, fapt care a propulsat-o, înaintea Apple, pe primul loc în top. În ultimii zece ani, capitalizarea de piață a companiei americane s-a triplat.


“Chiar dacă anul acesta nu a înregistrat performanțe la fel de mari ca în anii precedenți, sectorul tehnologiei continuă să domine topul, fiind reprezentat de cele mai multe companii și deținând cea mai mare pondere în valoarea totală de piață a celor 100 de companii. Acest aspect este cu atât mai evident dacă ne uităm că cei patru giganți americani aflați pe primele locuri se detașează de restul plutonului. Astfel, valoarea Alphabet, de pe poziția a patra este aproape dublă față de cea a Berkshire Hathaway de pe locul următor”, spune Sorin Petre, Partener PwC România.

Clasament pe regiuni

Pentru al cincilea an consecutiv, SUA se află pe primul loc, având mai mult de jumătate (54) dintre companii în clasament cu o valoare cumulată de 63% din total, respectiv 13,29 trilioane dolari.

China, incluzând Taiwan și Hong Kong, se plasează pe locul al doilea, cu 15 companii a căror valoare este 3,197 trilioane dolari, în scăderea de 4% față de anul anterior. Evoluția a fost influențată de incertitudinile comerciale și impactul acestora asupra percepției pieței locale și contrastează cu creșterea de 57% din 2018, când trei companii noi au intrat în Top 100 și două au ajuns în primele zece.

Europa, pe locul al treilea

“În ultimul an, provocările geopolitice și, mai ales, incertitudinea cu privire la Brexit au avut un impact asupra companiilor europene, a căror valoare s-a redus cu 5% comparativ cu anul precedent. Cele 20 de companii din Europa aflate în top au o capitalizare de piață cumulată de 3,18 trilioane dolari, iar cele mai bine plasate sunt din Elveția: Nestle (locul 13), Novartis (19) și Roche (25)”, arată Ileana Guțu, Senior Manager PwC România.

Dacă Elveția are cele mai bine clasate companii în top, Marea Britanie este cel mai bine reprezentată numeric, cu șase companii. Franța are 5 companii, Elveția trei și Irlanda două. Germania, Danemarca, Olanda și Belgia au câte o companie în clasament.

Germania a înregistrat cea mai mare pierdere față de anul anterior, ca urmare a faptului că trei companii nu au mai intrat în top: Siemens, Volkswagen și Allianz.

Mai sunt reprezentate în clasament cu câte două companii India, Canada și Japonia și cu câte o companie Australia, Brazilia, Arabia Saudită, Africa de Sud și Coreea de Sud. India a reintrat în top pentru prima dată din 2009, odată cu revenirea Reliance Industries și intrarea în premieră a Tata Consultancy.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 20728 / 21647
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat stagiar | Litigii
Kinstellar își consolidează prezența pe axa italo-română prin cooptarea lui Daniele Iàcona, care preia coordonarea biroului dedicat clienților italieni | El va extinde relațiile Kinstellar cu clienții italieni și casele de avocatură partenere, în coordonare cu echipele regionale ale firmei
LegiTeam: GNP Guia Naghi and Partners is recruiting new talent | Dispute Resolution and Arbitration
CMS a fost alături de Oresa în vânzarea participației deținute la RBC, cu o echipă condusă de partenerii Horea Popescu și Eva Talmacsi (UK). O echipă coordonată de Ana Radnev (Partner) a asistat și creditorii în finanțarea sindicalizată asociată tranzacției
Advent finalizează achiziția TBI Bank în Bulgaria și România. Kinstellar, alături de Milbank LLP în calitate de lead counsel, a asistat pe tot parcursul tranzacției cu o echipă coordonată de Zsuzsa Csiki (Partener) și Mihai Stan (Managing Associate)
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
EXCLUSIV : Judecătorii CJUE au audiat cel mai important caz de concurență venit din România până acum - Cauza C-357 ̸ 25 Groupama Asigurări. Valentin Berea (Partener RTPR) a coordonat apărarea asigurătorului român în acest caz, cu o echipă mixtă RTPR ̸ A&O Shearman, din care au făcut parte avocați din România și Ungaria | Valentin Berea, pentru BizLawyer: „Este genul de caz care te face să îți iubești profesia”
DLA Piper pierde un partener | Livia Zamfiropol pleacă la Dentons pentru a conduce practica de concurență și activitatea biroului în sectorul Pharma & Healthcare
Ghid pentru clienții sofisticați | Cine domină arbitrajul comercial din România: avocații și firmele recunoscute de Chambers, Legal 500, GAR 100 și Lexology. Dr. Cosmin Vasile se detașează ca „the leading star” pe piața locală, fiind descris de ghidurile internaționale drept cel mai complet avocat de Dispute Resolution din România. ZRVP, TZA, NNDKP, Filip & Company și PNSA au cele mai solide practici locale de arbitraj și ar trebui să fie primele alegeri ale firmelor care caută sprijin în dispute guvernamentale și corporative
Ghid pentru clienții sofisticați | Cum arată, în 2026, ierarhia firmelor internaționale de avocatură din România, creionată de Chambers Europe și Legal 500: CMS se detașează ca lider prin amploarea și diversitatea platformei sale, iar Clifford Chance își conservă profilul de firmă de referință în domeniul finanțărilor. Mai jos în clasament, dar pe podium, DLA Piper Dinu și Dentons își confirmă forța în câteva arii de practică, iar Eversheds are o prezență modestă
Dublă victorie la Managing IP EMEA Awards 2026 | BACIU PARTNERS își reconfirmă poziția de lider în Proprietate Intelectuală și câștigă premiul „Romania Trademark Firm of the Year”, iar Ana-Maria BACIU este desemnată „Practitioner of the Year in Romania”
Legiteam | GNP Guia Naghi and Partners is looking for a talented lawyer (Corporate & M&A)
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...