ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Rata şomajului înregistrat în evidenţele AMOFM Bucureşti a fost în luna mai de 0,81%

17 Iunie 2024   |   Agerpres

Cei mai mulţi şomeri făceau parte din grupele de vârstă 40-49 de ani (2.598), 50-55 de ani (2.359) şi 30-39 de ani (2.344).

 
 
Rata şomajului consemnat în evidenţele Agenţiei Municipale pentru Ocuparea Forţei de Muncă Bucureşti a fost în luna mai 2024 de 0,81%, fiind înregistraţi 10.259 şomeri, din care 5.997 femei, conform unui comunicat al AMOFM Bucureşti.

Comparativ cu luna precedentă, când rata şomajului a fost de 0,83%, în mai acest indicator s-a diminuat cu 2,41%.

Din totalul de 10.259 persoane înregistrate în evidenţele AMOFM Bucureşti, 1.735 erau beneficiari de indemnizaţie de şomaj, iar 8.524 erau şomeri neindemnizaţi.

Cei mai mulţi şomeri făceau parte din grupele de vârstă 40-49 de ani (2.598), 50-55 de ani (2.359) şi 30-39 de ani (2.344).

Şomerii cu studii liceale au ponderea cea mai mare în totalul şomerilor înregistraţi în evidenţele AMOFM Bucureşti (32,84%), urmaţi de cei cu studii superioare (28,35%), iar 18,85% au absolvit şcoala profesională/de arte şi meserii. Şomerii care au studii gimnaziale reprezintă 16,85% din totalul şomerilor înregistraţi, cei cu studii postliceale sunt 2,27%, iar cei cu studii primare şi fără studii, 0,84%.


Structura şomerilor înregistraţi pe nivel de ocupabilitate, stabilit prin profilare, se prezintă astfel: 1.784 persoane foarte greu ocupabile, 3.172 greu ocupabile, 2.875 mediu ocupabile, iar 2.428 sunt persoane uşor ocupabile. Încadrarea într-o categorie de ocupabilitate se realizează ca urmare a activităţii de profilare a persoanelor înregistrate în evidenţele agenţiei.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 2647 / 19715
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
PNSA, alături de ROCA Energy în achiziția unei participații de 20% în Adrem Group. Silviu Stoica (partener) și Vlad Ambrozie (managing associate), în prim plan
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
CMS asistă Rezolv Energy în obținerea finanțării suplimentare de 331 milioane euro pentru parcul eolian VIFOR din România. Echipa, coordonată de Ana Radnev (Head of Banking and Finance) și Varinia Radu (Head of Energy and Projects) | Prin adoptarea în premieră a schemei de sprijin Contracte pentru Diferență, proiectul stabilește un precedent pentru viitoarele dezvoltări în domeniul energiei verzi din România
Bulboacă & Asociatii caută avocați apecializați în Drept Bancar & Finanțări | Practica Noastră de Referinţă
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
Women Lawyers | Pentru Irina Văleanu, Counsel în cadrul firmei BACIU PARTNERS, nucleul comun de valori fundamentale a fost esențial în alegerea echipei în care se dezvoltă profesional acum: ”Reputația firmei în piața avocaturii de business din România a fost un factor decisiv, iar întâlnirea cu Ana-Maria Baciu a consolidat această alegere; am rezonat imediat, iar decizia de a colabora a venit în mod firesc”
Popovici Nițu Stoica & Asociații asistă PPC în procesul de consolidare a afacerilor din domeniul energiei regenerabile
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
LegiTeam: Lawyer - Pharma & Regulatory and Public Procurement Team | GNP Guia Naghi and Partners
WTR Global Leaders 2025 | Ana-Maria Baciu (Baciu Partners), Sorina Olaru și Florina Firaru (NNDKP), Ciprian Dragomir (TZA) și Alina Tugearu (ZRVP), printre cei 17 români care au intrat în liga celor mai apreciați specialiști în domeniul mărcilor, la nivel global. Cine sunt aceștia, prin ce s-au remarcat și cum îi văd clienții
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...