CFR SA a semnat toate cele 8 contracte finanţate prin PNRR pentru modernizarea instalaţiilor de siguranţă feroviară
31 Martie 2023 Agerpres
Totodată, se are în vedere creşterea nivelului de siguranţă a traficului feroviar prin modernizarea instalaţiilor mecanice.
Toate cele 8 contracte finanţate prin PNRR pentru modernizarea instalaţiilor de siguranţă feroviară, în valoare totală de 25,97 milioane lei, au fost semnate vineri, informează CFR SA.
"Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA a semnat astăzi, 31 martie 2023, toate cele 8 contracte, în valoare totală de 25,97 milioane lei, finanţate din fonduri nerambursabile PNRR, pentru elaborarea Documentaţiei de Avizare a Lucrărilor de Intervenţie (DALI) privind Sporirea eficienţei economice şi a siguranţei feroviare prin creşterea nivelului de centralizare al instalaţiilor de semnalizare feroviară, pe 973 km CF şi în 121 de staţii, pe raza celor 8 sucursale regionale", se menţionează în comunicat.
Conform sursei citate, asocierea ISPCF SA (lider de asociere) - SC Baicons Impex SRL va elabora Documentaţia de Avizare a Lucrărilor de Intervenţie (DALI), în cadrul a 5 contracte, în valoare totală de 19,124 milioane de lei, fără TVA pentru loturile: Lot 2 - Sucursalele Regionale CF Timişoara şi Cluj - 6, 913 milioane lei, fără TVA; Lot 4 - Sucursalele Regionale CF Iaşi şi Galaţi - 6,233 milioane lei, fără TVA; Lot 5 - Sucursala Regională Galaţi - 2,079 milioane lei, fără TVA; Lot 6 - Sucursala Regională CF Bucureşti - 881.334 lei, fără TVA; Lot 8 - Sucursala Regională CF Cluj - 3,017 milioane lei, fără TVA.
Asocierea SC Baicons Impex SRL (lider de asociere) - ISPCF SA va elabora Documentaţia de Avizare a Lucrărilor de Intervenţie (DALI), în cadrul a 3 contracte, în valoare totală de 6,85 milioane lei, fără TVA, pentru loturile: Lot 1 - Sucursalele Regionale CF Craiova/Bucureşti - 3 milioane lei, fără TVA; Lot 3 - Sucursala Regională CF Braşov - 3 milioane lei, fără TVA; Lot 7 - Sucursala Regională CF Craiova - 850.000 lei, fără TVA.
Conform sursei citate, obiectivele specifice pentru fiecare sector de cale ferată şi staţiile CF sunt: creşterea productivităţii şi reducerea costurilor de exploatare în domeniul conducerii traficului prin creşterea gradului de centralizare a instalaţiilor de semnalizare, precum şi eficientizarea operaţiunilor din nodurile feroviare pentru asigurarea unor conexiuni mai rapide cu alte rute feroviare din zonă prin integrarea instalaţiilor de semnalizare în centre de management al traficului
Totodată, se are în vedere creşterea nivelului de siguranţă a traficului feroviar prin modernizarea instalaţiilor mecanice.
"Este important de precizat faptul că, prin implementarea programului de centralizare a instalaţiilor şi integrarea acestora în centre de management ale traficului, contribuim esenţial la creşterea gradului de siguranţă feroviară, optimizarea capacităţii de exploatare a sectoarelor feroviare şi la reducerea cheltuielilor aferente întreţinerii", se mai precizează în comunicat.
Sursa de finanţare este asigurată din fonduri nerambursabile prevăzute în Planul Naţional de Relansare şi Rezilienţă (PNRR), iar durata contractelor este de 9 luni, de la emiterea ordinului de începere a prestării serviciilor.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 1869 / 9002 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance Badea a asistat consorțiul de bănci de investiții în legătură cu emisiunea de obligațiuni de 600 milioane Euro lansată de DIGI România
ANALIZĂ | Eurohold Bulgaria AD & Euroins Insurance Group AD vs România: 1-1 după prima încleștare la ICSID. Arbitrii au decis bifurcarea procedurii și vor analiza mai întâi efectele Acordului de denunțare a tratatelor bilaterale intra-UE. Urmează o fază preliminară decisivă - dacă România are dreptate, Tribunalul nu va avea jurisdicție, iar dosarul se oprește
PNSA, consultanții Five Elms Capital în runda de finanţare serie B a companiei Digitail Inc. | Echipă pluridisciplinară extinsă, coordonată de Florian Nițu (Partener M&A) și Diana Dobra (Managing Associate)
VIDEO-INTERVIURI ESENȚIALE | Horea Popescu, Managing Partner CMS Romania și Head of CEE Corporate M&A: De când coordonez practica de fuziuni și achiziții în CEE, este pentru prima dată când numărul tranzacțiilor din România este cel mai mare din regiune după primele nouă luni. A fost un an interesant din perspectiva private equity, însă investitorii strategici rămân în continuare cei de bază. Toate ariile de practică au fost foarte ocupate, dar finanțările și departamentul de Banking, cu mandate ce însumează 3 miliarde euro, ”poartă coroana” anul acesta
Cum arată, din interior, practica de Concurență de la 360Competition într-un an cu FDI intens, investigații tot mai tehnice și o presiune procedurală care schimbă regulile jocului | De vorba cu Adrian Șter (Managing Partner) despre axele de lucru care definesc practica, evaluarea corectă a riscului şi „linia de apărare” oferită clienţilor. Modelul senior-led bazat pe echipe compacte, rapiditate în decizii şi claritate în recomandări, arată de ce un boutique specializat e chemat frecvent acolo unde mandatele devin prea complicate pentru abordări standard
‘Leading lawyers’ in Romania | RTPR, NNDKP, CMS, TZA și PNSA au cei mai mulți avocaţi recomandaţi de IFLR 1000, ediția 2025. Ce firme sunt recomandate în practicile de M&A, Banking & Finance, Capital markets și Project development
Practica de Concurență de la Băncilă, Diaconu și Asociații își confirmă maturitatea prin claritate și execuție disciplinată, luciditate tactică și robustețe în decizie | De vorbă cu Claudia Grosu (Managing Associate) despre modul de lucru al unei echipe care anticipează, ordonează pașii esențiali și finalizează impecabil mandatele dificile
Într-un an cu investigații mai tehnice și presiune pe termene, DLA Piper România așază practica de Concurență pe trei piloni - oameni, metodă, ritm, astfel încât proiectarea strategiilor, controlul probelor și continuitatea între faze să producă cele mai bune rezultate | De vorbă cu membrii unei echipe sudate, condusă de lideri cu experiență și antrenată pe industrii sensibile, despre prudență juridică și curaj tactic, cooperare internă și rigoare probatorie, bazate pe înțelegerea fină a mediului de business și utilizarea tehnologiei ca multiplicator de acuratețe
CMS, alături de Buildcom EOOD la achiziția Argus în România. Echipă pluridisciplinară, cu Rodica Manea (Corporate M&A) și Cristina Reichmann în prim plan
Filip & Company a acordat asistență juridică companiei Instant Factoring în structurarea și implementarea unui parteneriat transfrontalier de securitizare în valoare de 30 de milioane EUR cu un fond din Luxemburg
Schoenherr a asistat fondatorii Calla Oradea în vânzarea unei participații majoritare către Integral Capital Group I Echipa, coordonată de Mădălina Neagu (partner)
Mușat & Asociații anunță cooptarea fostei președinte a Curții Supreme, Corina Corbu, în poziția de Partener Coordonator al Departamentului de Litigii | Gheorghe Mușat, Senior Partner: ”Este un mare câștig pentru firmă, pentru avocații firmei, pentru clienții firmei”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





