
MOL România a donat peste un milion de euro în echipamente medicale pentru susţinerea sistemului medical
27 Aprilie 2021
AgerpresNoile donaţii de echipamente medicale au fost acordate spitalelor din Târgu Mureş, Miercurea Ciuc, Târgu Secuiesc, Sfântu Gheorghe, Odorheiul Secuiesc, Gheorgheni, Giurgiu, Iaşi şi Bucureşti.
MOL România a donat peste un milion de euro pentru echipamente medicale, de la începutul pandemiei COVID-19, potrivit unui comunicat de presă al companiei, transmis marţi AGERPRES.
Noile donaţii de echipamente medicale au fost acordate spitalelor din Târgu Mureş, Miercurea Ciuc, Târgu Secuiesc, Sfântu Gheorghe, Odorheiul Secuiesc, Gheorgheni, Giurgiu, Iaşi şi Bucureşti.
Echiparea spitalelor se face în baza parteneriatelor pe care compania le are cu Asociaţia Inima Copiilor şi Fundaţia pentru Parteneriat. Cea mai recentă tranşă de aparatură are o valoare totală de 550.000 de euro, ceea ce ridică la peste un milion de euro suma totală alocată de MOL România pentru dotarea spitalelor în lupta anti-COVID. Anul trecut, la scurt timp după izbucnirea pandemiei, MOL România a acordat 100.000 de euro Fundaţiei pentru Parteneriat pentru achiziţionarea de echipamente de protecţie pentru personalul medical implicat în combaterea pandemiei COVID-19 din spitalele din Sfântu Gheorghe, Miercurea Ciuc şi Odorheiu Secuiesc. MOL România a revenit de această dată cu un nou sprijin financiar pe care l-a acordat Fundaţiei pentru Parteneriat şi care a permis dotarea cu echipamente medicale de protecţie şi aparatură medicală a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş, a Spitalului Judeţean de Urgenţă "Dr. Fogolyan Kristof" Sfântu Gheorghe, a Spitalului Municipal Gheorgheni, a Spitalului Municipal Târgu Secuiesc, a Spitalului Municipal Odorheiu Secuiesc şi a Spitalului Judeţean de Urgenţă Miercurea Ciuc", se arată în comunicat.
De asemenea, primele şase paturi de terapie intensivă complet dotate pentru tratarea bolnavilor în stare critică au ajuns, deja, la Spitalul Judeţean de Urgenţă "Dr. Fogolyan Kristof" din Sfântu Gheorghe. Paturile au intrat în dotarea secţiei ATI Non-COVID, unde capacitatea de cazare a fost redusă în urma reorganizărilor recente, pe fondul numărului mare de pacienţi cu forme grave internaţi pe secţia ATI COVID-19.
"În cadrul parteneriatului cu Asociaţia Inima Copiilor - un partener tradiţional alături de care MOL România sprijină dezvoltarea proiectului construcţiei unui heliport pe acoperişul Spitalului Marie Curie - compania a donat sume pentru achiziţionarea de aparatură ce va ajunge în Spitalului Judeţean Giurgiu, a Spitalului Universitar Bucureşti şi a Spitalului clinic de obstetrică şi ginecologie Cuza Vodă din Iaşi. În ianuarie 2020, cu puţin timp înainte de izbucnirea pandemiei, MOL România şi Asociaţia Inima Copiilor au sponsorizat dotarea Spitalului Judeţean de Urgenţă din Giurgiu cu echipamente medicale în valoare de 110.000 de euro, echipamente care au mers către secţiile de Pediatrie, Neonatologie şi ATI. De această dată, ajutorul acordat Spitalului Judeţean de Urgenţă Giurgiu se va concentra exclusiv pe secţia ATI. De asemenea, vor mai primi echipamente esenţiale pentru tratarea pacienţilor în contextul pandemiei şi secţia de neonatologie a Spitalului Universitar Bucureşti şi Secţia de Neonatologie a Spitalului clinic de obstetrică şi ginecologie Cuza Vodă din Iaşi, care a avut în tratament mai mult de 50 de nou-născuţi cu mame infectate cu COVID-19", notează compania.
MOL România este o subsidiară a MOL Group şi una dintre cele mai importante companii petroliere din România, cu o prezenţă de 25 ani pe piaţa autohtonă. În prezent, compania deţine un număr de 243 de staţii de servicii, două depozite de carburanţi (la Giurgiu şi Tileagd) şi un terminal LPG la Tileagd.
Grupul MOL este o companie internaţională de petrol şi gaze, cu operaţiuni în peste 40 de ţări şi 25.000 de angajaţi în întreaga lume. Activităţile de producţie se desfăşoară în nouă ţări, iar cele de explorare în 14 ţări. Grupul controlează trei rafinării şi două unităţi petrochimice la nivelul managementului integrat al lanţului de aprovizionare în Ungaria, Slovacia şi Croaţia.
Compania are o reţea formată din aproximativ 1.933 de staţii de servicii în zece ţări din Europa Centrală şi de Est.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 4791 / 8871 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și ICSID | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 4 firme pentru fiecare lot
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
CMS asistă Rezolv Energy în obținerea finanțării suplimentare de 331 milioane euro pentru parcul eolian VIFOR din România. Echipa, coordonată de Ana Radnev (Head of Banking and Finance) și Varinia Radu (Head of Energy and Projects) | Prin adoptarea în premieră a schemei de sprijin Contracte pentru Diferență, proiectul stabilește un precedent pentru viitoarele dezvoltări în domeniul energiei verzi din România
Bulboacă & Asociatii caută avocați apecializați în Drept Bancar & Finanțări | Practica Noastră de Referinţă
WTR Global Leaders 2025 | Ana-Maria Baciu (Baciu Partners), Sorina Olaru și Florina Firaru (NNDKP), Ciprian Dragomir (TZA) și Alina Tugearu (ZRVP), printre cei 17 români care au intrat în liga celor mai apreciați specialiști în domeniul mărcilor, la nivel global. Cine sunt aceștia, prin ce s-au remarcat și cum îi văd clienții
LegiTeam: Lawyer - Pharma & Regulatory and Public Procurement Team | GNP Guia Naghi and Partners
Kinstellar își consolidează practica de Energie din București prin recrutarea Ralucăi Gabor (Counsel) | Iustinian Captariu, coordonatorul practicii regionale de Energie a Kinstellar: ”Alăturarea Ralucăi ne întărește angajamentul de a excela într-unul dintre cele mai dinamice și strategice sectoare din România”
Women Lawyers | Pentru Irina Văleanu, Counsel în cadrul firmei BACIU PARTNERS, nucleul comun de valori fundamentale a fost esențial în alegerea echipei în care se dezvoltă profesional acum: ”Reputația firmei în piața avocaturii de business din România a fost un factor decisiv, iar întâlnirea cu Ana-Maria Baciu a consolidat această alegere; am rezonat imediat, iar decizia de a colabora a venit în mod firesc”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...