ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Proiectarea şi execuţia lotului 4 din sectorul de Centură Nord Bucureşti au fost scoase la licitaţie

04 Martie 2020   |   AGERPRES

Pentru procedura de achiziţie publică pentru atribuirea contractului "Proiectare şi Execuţie Autostrada de Centura Bucureşti km 0+000 - km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000 - km 52+770, Lot 3: km 39+000 - km 47+600" termenul de depunere a ofertelor a fost 18 februarie 2020, iar acestea sunt în curs de evaluare.

 
 
Procedura de achiziţie publică în vederea atribuirii contractului "Proiectare şi Execuţie Autostrada de Centură Bucureşti", sector Centură Nord, a fost publicată miercuri în SICAP, informează Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

Luni, 2 martie, CNAIR a semnat contractul de execuţie lucrări aferent proiectului "Modernizarea centurii rutiere a Municipiului Bucureşti între A1 - DN 7 şi DN 2 - A2: sector DN 2 (km 12+300) - A2 (km 23+750)" cu antreprenorul desemnat câştigător, Tirrena Scavi S.p.A.

"Din acest moment, împreună cu responsabilii de proiecte din companie, voi urmări cu atenţie mobilizarea din teren a constructorilor, respectarea cu stricteţe a calendarelor de execuţie şi nu voi accepta abateri şi întârzieri nejustificate. Modernizarea Centurii Capitalei este un proiect aşteptat de noi toţi, un proiect important pentru dezvoltarea economico - socială a Bucureştiului şi a Zonei Metropolitane. După prima săptămână de activitate în CNAIR, am constatat o implicare superficială în desfăşurarea procedurilor de evaluare a ofertelor. În consecinţă, am luat decizia ca din acest moment membrii comisiilor de evaluare să se ocupe exclusiv de finalizarea acestor proceduri. Aceasta va fi activitatea lor timp de 8 ore zilnic şi chiar mai mult dacă este nevoie", a declarat Mariana Ioniţă, directorul general al CNAIR.


Conform CNAIR, în ceea ce priveşte intervenţiile pentru centura existentă, pe sectorul A1 - DN7, urmare a rezilierii contractului de proiectare şi execuţie de către CNAIR din cauza lipsei de mobilizare a antreprenorului şi a nerespectării termenelor de remediere, în data de 21 iunie 2019, este necesară expertizarea tehnică, din punct de vedere calitativ şi cantitativ, a lucrărilor executate în cadrul contractului. Stadiul fizic al execuţiei lucrărilor, la data rezilierii, a fost de 86,5%.

În prezent, documentaţia tehnică necesară iniţierii procedurii de achiziţie pentru atribuirea contractului de servicii de expertizare tehnică este finalizată, urmând a fi demarată procedura de achiziţie publică a acestui contract. Preluarea amplasamentului de la vechiul antreprenor se va efectua după finalizarea expertizei tehnice şi emiterea Raportului de expertiză şi a documentelor de proiectare pentru lucrările de remediere.

După preluarea amplasamentului, se va proceda la demararea procedurii de achiziţie publică pentru atribuirea unui nou contract de execuţie lucrări în scopul finalizării lucrărilor conform proiectului tehnic aprobat.

Intervenţiile aferente pasajelor aflate pe DNCB vizează proiectarea şi execuţia lărgirii la 4 Benzi a Centurii Rutiere a Municipiului Bucureşti Sud, între A2, km 23+600 - km 55+520 - Lot II: Amenajare Nod Rutier CB - Dj 401 (Berceni), contract în valoare de 146 milioane de lei, antreprenor - Asocierea Trameco SA - Vahostav-SK, a.s. - Construcţii Erbaşu SA - Grafic Tends.

Perioada de execuţie este de 30 de luni, din care 6 luni proiectare şi 24 de luni execuţie. Bugetul aprobat pentru 2020 este 42,098 milioane de lei fără TVA.

Antreprenorul a iniţiat procedura de obţinere a avizelor/acordurilor conform certificatelor de urbanism. În cadrul şedinţei Comisiei Tehnice pentru Siguranţa Circulaţiei, din data de 31 octombrie, s-a solicitat corelarea racordării cu DJ 401 a nodului rutier Berceni, pe direcţia Berceni, cu proiectul Autostrăzii de Centură Bucureşti, km.0+000 - km.100+900. Pentru perioada de execuţie lucrări se va emite un alt ordin de începere după finalizarea perioadei de proiectare. A fost pregătită documentaţia privind declanşarea procedurilor de expropriere, Proiectul de Hotărâre a Guvernului se află pe circuitul de avizare interministerial.

De asemenea, pentru proiectarea şi execuţia pasajului suprateran pe DJ602 Centura Bucureşti - Domneşti progresul fizic este de 5,54%. Antreprenor este Asocierea Straco Grup SRL - Comnord SA - Specialist Consulting, iar consultant Asocierea AlphaConsult & Engineering SRL - Ingenieria Especializado Obra Civil e Industrial. Valoarea contractului de lucrări este de 91,552 milioane de lei fără TVA, iar perioada de execuţie de 27 luni (din care 3 luni proiectare şi 24 luni execuţie).

Bugetul aprobat pentru 2020 este de 35 milioane de lei fără TVA.

În ceea ce priveşte construcţia unui inel nou la profil de autostradă, pentru Autostrada de Centură a Municipiului Bucureşti - Sector Sud, în vederea implementării facile a proiectului, sectorul a fost divizat în 3 loturi.

Primul Lot este Sector 1. Km 52+070 - Km 52+770 aferent Centura Nord şi Sector 2. Km 52+770 - Km 69+000 aferent Centura Sud. Contractul a fost semnat cu Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.S. Valoarea contractată este de 830,679 milioane de lei fără TVA, iar termenul estimat de finalizare este finalizare este trimestrul II 2023. Începând cu data de 3 octombrie 2019 a fost demarată etapa de proiectare.

Lotul 2 vizează Km 69+000 - Km 85+300 aferent Centura Sud. Contractul a fost semnat cu Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.S. Valoarea contractată este de 750,849 milioane de lei fără TVA, iar termenul estimat de finalizare este trimestrul IV 2022.
Contractul se află în perioada de proiectare, ordinul de începere a activităţii de proiectare fiind emis începând cu data 10 aprilie 2019. Perioada de proiectare conform contractului este de 12 luni.

Lotul 3 este cuprinde Sector 1. Km 85+300 - Km 100+765 aferent Centura Sud şi Sector 2. Km 0+000 - Km 2+500 aferent Centura Nord. Contractul a fost semnat cu Asocierea Aktor Technical Societe Anonyme (AKTOR SA) - Euro Construct Trading 98 SRL. Valoarea contractată este de 853,422 milioane de lei fără TVA. Termenul estimat de finalizare este trimestrul IV 2022.

Contractul se află în perioada de proiectare, ordinul de începere al activităţii de proiectare a fost emis începând cu data de 23 mai 2019. Perioada de proiectare conform contractului este de 12 luni.

Lucrările avute în vedere mai vizează şi lărgirea la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucureşti între A1 - DN5 LOT 1 - Lărgire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucureşti Sud între A1 (km 55+520) şi km 54+700, inclusiv parcarea de lungă durată de la km 54+765, LOT II - Lărgire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucureşti Sud între km 54+700 şi DN 5 (km 40+000).

Documentaţia de atribuire a fost întocmită, este în curs de promovare în SICAP pentru validare la ANAP şi publicare Anunţ de participare.

Pentru autostrada de centură a Municipiului Bucureşti - Sector Nord, pentru procedura de achiziţie publică pentru atribuirea contractului "Proiectare şi Execuţie Autostrada de Centura Bucureşti km 0+000 - km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 1: km 2+500-km 20+000", termenul de depunere a ofertelor a fost 26 septembrie 2019, iar în prezent acestea sunt evaluate, decizia comisiei de evaluare - etapa finalizare DUAE, fiind contestată la CNSC.

În cazul procedurii de achiziţie publică pentru atribuirea contractului ""Proiectare şi Execuţie Autostrada de Centura Bucureşti km 0+000 - km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000 - km 52+770, Lot 2: km 20+000 - km 39+000" ofertele au putut fi depuse până în 3 februarie 2020, iar în prezent sunt în evaluare.

Pentru procedura de achiziţie publică pentru atribuirea contractului "Proiectare şi Execuţie Autostrada de Centura Bucureşti km 0+000 - km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000 - km 52+770, Lot 3: km 39+000 - km 47+600" termenul de depunere a ofertelor a fost 18 februarie 2020, iar acestea sunt în curs de evaluare.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 6856 / 8725
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | De vorbă cu Andrei Cosma (BACIU PARTNERS), revenit în avocatura locală după ce a activat ca general counsel pentru o firmă de tehnologie din Malta: ”Cred că succesul în avocatură apare atunci când un avocat înțelege cu adevărat distincția - și îmbinarea - dintre profesia de avocat și avocatura ca business. Ambele concepte au o importanță de sine stătătoare și trebuie creată o simbioză pentru a tinde spre succes”
Women Lawyers | Pentru Mateea Codreanu, apartenența la echipa Mușat & Asociații, în care a evoluat până la poziția de Partener, a fost decisivă în formarea sa: ”Este o provocare să începi parcursul avocațial ca avocat stagiar într-o firmă de avocatură lider, dar totodată și o premisă pentru o dezvoltare profesională rapidă”
Liviu Togan părăsește Dentons, unde coordona practica de drept penal și investigații și se alătură din nou firmei Mușat & Asociații, pe poziția de Partner: “Revin în cadrul unei echipe pe care o cunosc și în care am încredere”
LMG Life Sciences Awards EMEA 2025 | Kinstellar, Muşat & Asociaţii, NNDKP și Popescu & Asociații, pe lista scurtă din care va fi aleasă peste câteva zile ”South East Europe Firm of the Year”. Popescu & Asociații concurează cu patru firme internaționale de top pentru titlul de ”White Collar Crime Firm of the Year”, iar unul dintre partenerii săi, Mirel Rădescu, este printre cei patru finaliști la categoria ”White Collar Crime Lawyer of the Year”
Avocații Kinstellar spun că semnalul cel mai pregnant din ultima perioadă e dat de proiectele de reorganizare și apreciază că anul acesta va crește numărul companiilor care fac disponibilizări masive. Clienții sunt interesați de consolidarea politicilor privind prevenirea și combaterea hărțuirii la locul de muncă, precum și de regândirea modului de organizare a muncii, pe fondul unei tendințe de creștere a volumului de cauze privind litigiile de muncă | Activitate intensă în practica de Employment, evidențiată de ghidurile juridice internaționale, cu mandate diverse și o echipă expusă la proiecte cu un caracter multidisciplinar
GNP obține o soluție favorabilă pentru un operator de platformă, ce ar putea să contureze o practică constantă și predictibilă, în baza căreia autoritățile de reglementare naționale vor analiza întinderea răspunderii furnizorilor de servicii intermediare. Problemele juridice ridicate în acest litigiu vizează în principal modul de interpretare și aplicare a reglementărilor din Regimul eCommerce și DSA | Avocații Octavian Adam (Partener), Cristina Badea (Senior Associate) și Alice Moisac (Associate), în prim plan
Rising Stars | Eduard Morariu, unul dintre cei mai buni absolvenți ai generației 2022, a ales să profeseze ca avocat la Filip & Company, unde urmărește să se dezvolte în câteva dintre ramurile mai „nișate” ale Dreptului: „Parcursul meu a presupus implicarea în multe dosare de instanță și arbitraj, unele chiar de importanță națională, cu probleme de drept sensibile, dar și cu echipe de avocați excepționali, care le-au făcut față cu o măiestrie la care nu pot decât să aspir”
Cum lucrează echipele Băncilă, Diaconu și Asociații (EY Law) și Grants & Incentives Avisory (EY), în proiectele care vizează accesarea ajutoarelor de stat, în care au o rată de succes mai mare de 90% | Ramificarea multidisciplinară a expertizei permite echipei să ofere clienților o viziune completă asupra pașilor de parcurs și modului în care pot implementa soluțiile propuse, astfel încât să obțină cele mai mari beneficii. Ce servicii integrate asigură clienților și care sunt strategiile pentru maximizarea șanselor de obținere a fondurilor
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP într-un alt arbitraj ICC cu statul român și a câștigat încă 47 mil. €, plus dobânzi. Pretenții de alte 50 mil. € la orizont, într-o procedură nouă, inițiată în decembrie 2024, în care lucrează deja aceeași echipă de avocați
PNSA susține juridic Turneul Internațional Stradivarius
Premieră juridică în România | Popescu & Asociații obține prima despăgubire integrală pentru expropriere: peste 60 mil. lei pentru Viorelo International. Succesul este rezultatul unei strategii juridice riguroase, elaborate și implementate de o echipă interdisciplinară de specialiști
Premieră pe piața avocaturii din România: NNDKP, desemnată pentru a șaptea oară „Firma de avocatură a anului în România” la gala premiilor Chambers Europe 2025. | Ion Nestor, Co-Managing Partner: ” Această recunoaștere, care vine în anul în care sărbătorim 35 de ani de activitate, reprezintă încă o confirmare a poziției de top pe care NNDKP o ocupă pe piața avocaturii din România și validează munca, performanța și rezultatele excelente obținute de întreaga echipă”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...