ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

RTPR alături de Enterprise Investors la vânzarea Noriel. ‘Știm că putem conta pe recomandările lor de nivel înalt și pe implicarea completă’, spune clientul

27 Iulie 2022   |   A.D.

Mandatul RTPR a cuprins asistență juridică cu privire la toate etapele procesului de vânzare, de la structurare, due diligence, negocierea documentelor tranzacției, până la semnare, asistență cu privire la îndeplinirea condițiilor precedente și finalizarea tranzacției.

 
 
RTPR a asistat fondul de investiții Enterprise Investors cu privire la vânzarea Noriel către Sunman Group. Noriel este cel mai mare retailer de jocuri și jucării din România, ce deține o rețea de 88 de magazine în întreaga țară, precum și un magazin online.

Mandatul RTPR a cuprins asistență juridică cu privire la toate etapele procesului de vânzare, de la structurare, due diligence, negocierea documentelor tranzacției, până la semnare, asistență cu privire la îndeplinirea condițiilor precedente și finalizarea tranzacției.

„De fiecare dată lucrăm cu mare plăcere cu echipa RTPR. Știm că putem conta pe recomandările lor de nivel înalt și pe implicarea completă. Suntem foarte mulțumiți de întregul proces”, au declarat reprezentanții Enterprise Investors.


RTPR a implicat în această tranzacție o echipă coordonată de Costin Tărăcilă (Managing Partner) și Cezara Urzică (Managing Associate), care l-a mai inclus pe Vlad Druța (Senior Associate).

„Enterprise Investors este unul dintre cei mai vechi și mai apropiați dintre clienții noștri, alături de care am realizat multe tranzacții, atât din rolul de vânzător, cât și din cel de cumpărător. Le mulțumim pentru încrederea acordată echipei noastre pentru această nouă tranzacție, dar și de-a lungul anilor. Astăzi Enterprise Investors închide un capitol început în 2016, iar pentru echipa noastră este un motiv în plus de bucurie întrucât în povestea Noriel le-am fost alături încă de la bun început, din momentul achiziției. Felicitări pentru această nouă reușită și așteptăm noi provocări!”, a declarat Costin Tărăcilă, Managing Partner RTPR.

„Sunt onorată că am încheiat cu succes acest proiect alături de Enterprise Investors, cărora le mulțumesc pentru colaborarea excelentă. Împreună am parcurs toate etapele unei tranzacții intense, iar acum, la capătul acestui drum, sunt bucuroasă că am găsit cele mai bune soluții pentru realizarea acesteia”, a declarat Cezara Urzică, Managing Associate la RTPR.

Printre tranzacțiile în care RTPR a asistat Enterprise Investors pot fi menționate vânzarea lanțului de supermarketuri Profi către Mid Europa Partners, cea mai mare tranzacție a unui fond de investiții în România și cea mai mare tranzacție în sectorul de retail încheiată vreodată în România, achiziția grupului Noriel, exit-urile din Smartree Romania și Siveco România, achiziția Macon și Simcor, precum și vânzarea Macon, achiziția și ulterior vânzarea Artima.

Experiența impresionantă a echipei RTPR de Corporate/M&A în tranzacții de private equity și portofoliul de clienți din acest sector recomandă firma ca primă alegere pentru fondurile de investiții pentru tranzacțiile din România. Ghidurile juridice internaționale Legal 500, Chambers & Partners și IFLR1000 clasează practica de Corporate/M&A a RTPR pe primul loc în clasamentele anuale între firmele de avocatură din România, iar mai mulți dintre avocații echipei sunt recomandați ca Leading Lawyers în cele individuale.

O selecție a tranzacțiilor de private equity în care RTPR a acordat consultanță cuprinde:
►    Enterprise Investors în legătură cu vânzarea lanțului de supermarketuri Profi către Mid Europa Partners, cea mai mare tranzacție a unui fond de investiții în România și cea mai mare tranzacție în sectorul de retail încheiată vreodată în România
►    Sarmis Capital cu privire la achiziția unui pachet majoritar de acțiuni în Smart ID Dynamics S.A., un important furnizor de soluții proprii de automatizare personalizate și complete, pentru procese complexe și intense, lider în domeniul IT în România
►    Dublu rol legat de investiția fondului de private equity Morphosis Capital în grupul Cronos Med, este lider în medicină estetică în România
►    Sarmis Capital în ceea ce privește achiziția unui pachet majoritar în Corporate Office Solutions (COS), liderul serviciilor integrate de fit-out pentru spații de birouri din România
►    Morphosis Capital și un consorțiu de investitori din Belgia în legătură cu achiziția unui pachet majoritar de acțiuni în EMI Equipement Maintenance Industrie, lider de piață în domeniul sistemelor industriale de acces
►    Oresa în legătură cu achiziția parcului logistic și industrial Solo Iași de la Grupul Tester aflat în proprietatea omului de afaceri Bogdan Pițigoi
►    Innova Capital în ceea ce privește achiziția PayPoint Services SRL și Payzone SA de la grupul PayPoint
►    CEECAT Capital în legătură cu vânzarea Brikston Construction Solutions S.A., unul dintre principalii jucători pe piaţa de materiale pentru zidărie şi finisaje din România, către grupul austriac Leier
►    Advent International Corporation cu privire la exit-urile din Regina Maria și Ceramica Iași
►    Catalyst Romania, fondul de private equity administrat de 3TS Capital Partners cu privire la mai multe investiții în sectorul TMT în România, printre care Avangate, Vector Watch, SmartDreamers, Intelligent IT, Marketizator Friends, Internet Corp, Vola, 123ContactForm, Green Horse Games, Simartis Telecom

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 46 / 37602
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Wolf Theiss promovează trei avocați din linia a doua care au participate la unele dintre cele mai importante tranzacţii. Brian Jardine, Managing Partner: Promovarea, recunoaștere a contribuțiilor profesionale deosebite la consolidarea poziției de lider pe piața românească a biroului din București
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a Senior Associate | Banking & Finance
LegiTeam: Reff & Associates is looking for an Associate | Banking & Finance
BizLawyer îi prezintă pe cei mai buni absolvenți din generația lor | Laura Elena Ionașcu, medie finală 9,79 (2021): Cred că notele din timpul facultății pot fi, într-o anumită măsură, indicatori pentru performanța pe care o vei avea în practică, dar succesul profesional nu este determinat de acest aspect. De o importanță majoră sunt și abilitățile practice dobândite, competențele personale, abilitățile de comunicare, de relaționare, de organizare
Filip & Company a asistat One United Properties în cea mai mare majorare de capital social a unei companii listate la bursă
Arbitrajul KELAG-Kärntner Elektrizitäts-Aktiengesellschaft and others v. Romania intra în linie dreaptă după ce părțile și-au ales arbitrii. România a mers pe mâna unui avocat cu o bogată experiență în comerț internațional, care a lucrat timp de 20 de ani pentru guvernul mexican
ZRVP, alături de Ana Hotels în tranzacția cu grupul IHG Hotels & Resorts pentru operarea hotelului Athénée Palace din București. Proces de negociere complex, gestionat juridic de partenerii Marina-Crenguța Florea și Mihai Băjenaru
RTPR l-a asistat pe Jean Valvis cu privire la parteneriatul strategic între AQUA Carpatica și PepsiCo | Jean Valvis: RTPR s-au ridicat pe deplin la înălțimea renumelui pe care îl au, dovedindu-se avocații de M&A cei mai profesioniști în domeniul comercial, cu accent total pe rezultate
NNDKP asistă ExxonMobil cu finalizarea vânzării către Romgaz a participației deținute în cadrul proiectului offshore Neptun Deep. Samuel Shehadeh, Senior Counsel ExxonMobil: Am beneficiat de vasta experiență a NNDKP în domeniul energiei, de viziunea strategică și de recomandările practice furnizate
D&B David și Baias SCA și PwC România în colaborare cu Av. prof. dr. Radu Bufan obțin o hotărâre de referință la CJUE extrem de relevantă pentru companiile de asigurări din România
BizLawyer îi prezintă pe cei mai buni absolvenți din generația lor | Ion Arhiliuc a trecut Prutul pentru a studia Dreptul la Iași și a fost unul dintre cei mai buni absolvenți din generația anului 2021, cu nota 9,60: ‘Media a atras anumite oportunități. Apreciez că România oferă toate oportunitățile necesare unui profesionist, însă depinde de fiecare dacă uzează de aceste pârghii’
Pe masa de lucru a avocaților Mitel & Asociații au ajuns proiecte legate de protecția datelor cu caracter personal din ce în ce mai sofisticate. Mădălina Mitel, Partener: Data Protection a devenit o practică de sine stătătoare la nivelul societății noastre, iar mandatele primite sunt dintre cele mai diverse și provocatoare
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...