ZRP Schoenherr
Tuca Zbarcea & Asociatii

Biriș Goran, câștigătoare a premiului „Firma de avocatură a anului” la CIJ Awards Gala

07 Decembrie 2020   |   BizLawyer

Biriş Goran a fost votat de un juriu compus din reprezentanți ai managementului de top de pe piața imobiliară europeană, incluzând profesioniști din cadrul unor fonduri de investiții, arhitecți, dezvoltatori, proprietari de imobile și prestatori de servicii de real estate.

 
 
Pentru a cincea oară, Biriș Goran este desemnată „Firma de avocatură a anului” în cadrul celei de-a 13-a ediții a CIJ Awards Gala. Premiile CIJ, organizate de Jurnalul de Construcții și Investiții, sunt cele mai prestigioase premii în domeniul imobiliar din România.

Biriş Goran a fost votat de un juriu compus din reprezentanți ai managementului de top de pe piața imobiliară europeană, incluzând profesioniști din cadrul unor fonduri de investiții, arhitecți, dezvoltatori, proprietari de imobile și prestatori de servicii de real estate. Ca atare, CIJ Gala și premiile acordate constituie un reper pentru sectorul imobiliar din România.

Gabriel Biriș, partener fondator și coordonator a declarat: „Acest premiu înseamnă foarte mult pentru noi, având în vedere că am câștigat pe baza votului unui număr semnificativ de profesioniști ca și noi. Dorim să le mulțumim clienților noștri pentru încrederea acordată, mulți dintre aceștia fiind premiați la rândul lor în cadrul acestui eveniment. Bineînțeles, acest premiu revine echipei noastre de avocați competenți și competitivi - Danielei Lazea și lui Sorin Aungurenci, partenerii noștri în Real Estate, care au făcut o treabă excepțională în materie de achiziții imobiliare, Marianei Signeanu, expertul nostru în finanțări, și Teodorei Moțatu, expertul nostru în spețe societare, fuziuni și achiziții. Toți aceștia sunt permanent susținuți de echipa noastră de taxe, coordonată de mine și de Ruxandra Jianu. Suntem o echipă solidă care acționează în beneficiul clienților noștri și care impune standarde ridicate pentru piața de Real Estate”.


În 2020, Biriș Goran a asistat, printre altele, SIF Banat-Crișana într-o tranzacție care a implicat achiziția unui teren situat pe platforma industriala IMGB București, în suprafață totală de 540.000 mp, reprezentând cea mai importantă tranzacție cu terenuri realizată în ultimul deceniu în România (excluzând terenurile agricole), precum și investitorul israelian Hagag Development Europe în legătură cu toate operațiunile derulate în România, respectiv finanțarea proiectelor, construcția și dezvoltarea proprietăților sale imobiliare în locații ce sunt repere istorice ale Capitalei, pentru proiecte rezidențiale și de birouri.

Biriş Goran este o societate de avocatură de business formată din peste 45 de avocați și consultanți fiscali, înfiinţată în 2006. Biriș Goran oferă servicii de avocatură cu focus pe taxe, real estate, drept societar, concurență, litigii, dreptul muncii, insolvență și energie. Biriș Goran și echipa sa au fost incluse cu regularitate printre cele mai bune firme de avocatură din România de ghiduri precum Chambers Europe și European Legal 500.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 58 / 270
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
De vorbă cu experții KPMG specializați în achiziții publice, despre modificările legislative, asistența acordată clienților și proiectele cheie din această arie de practică. Vlad Peligrad, Partener KPMG Legal – Toncescu și Asociații: Apartenența la rețeaua KPMG ne aduce avantaje unice pe piață. Echipele mixte de avocați și consultanți fiscali, tehnici, contabili abordează orice proiect din toate perspectivele
LegiTeam: BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează
VIDEO | Dicționar de arbitraj: Conferința de administrare a cauzei (Powered by ZRVP)
Avocații de Real Estate de la D&B David și Baias văd semne pozitive pentru 2022 în acest sector afectat de criza sanitară, de modificări legislative cu impact direct asupra costurilor și de lipsa de claritate a unor acte normative. Clauzele de garanție și indemnizații au rămas cele mai discutate subiecte în tranzacțiile imobiliare
MPR Partners intră în al doilea arbitraj ICSID, alături de avocații biroului newyorkez Squire Patton Boggs. De cealaltă parte, lângă reclamanți sunt birourile Schoenherr din Viena și București
Activitatea practicii de real estate de la DLA Piper Dinu a fost aproape „business as usual” în 2021, aspect confirmat și prin realizarea țintelor financiare și creșterea echipei. Cele mai multe proiecte au fost din aria tranzacțiilor - transferuri de proprietate sau de companii cu o componentă majoră imobiliară. Piața rămâne dinamică și ofertantă pentru tranzacții, pe fondul unui apetit ridicat al băncilor în finanțarea sau refinanțarea proiectelor imobiliare, spun avocații
Studiu Refinitiv | La nivel global, 2021 a fost cel mai bun an pentru piața fuziunilor și achizițiilor înregistrat vreodată. Europa Estică recuperează mai greu, dar firmele internaționale de avocați cu prezență locală au reușit să se mențină în top
PNRR cuprinde reforme așteptate de întreg mediul de afaceri, inclusiv de business-ul avocațial. Despre legislația achizițiilor publice, oportunități și proiecte, de vorbă cu Andreea Zvâc, Counsel Wolf Theiss București
Performanța echipei de avocați specializați în Dreptul penal al afacerilor de la Popescu & Asociații, validată de magnitudinea portofoliului de clienți, latura transfrontalieră a dosarelor, mizele implicate și rezultatele obținute. O discuție cu membrii unei echipe de elită, catalogată de directoarele internaționale drept una dintre cele mai puternice din România, despre activitatea în această practică bogată în proiecte interesante
LegiTeam: Băncilă, Diaconu și Asociații SPRL is recruiting senior associates for the legal consultancy practice | M&A
LegiTeam: Băncilă, Diaconu și Asociații SPRL is looking for junior and senior associates | public procurement, infrastructure and energy
Departamentul imobiliar al firmei Stratulat Albulescu, parte a rețelei internaționale TerraLex, a înregistrat anul trecut un grad de încărcare fără precedent, iar dinamica proiectelor s-a reflectat în mod corespunzător și în venituri. Silviu Stratulat, Managing Partner: Tendința pieței este de a simplifica modul de lucru. Clienții vor ca drafturile utilizate să fie cât mai practice, eficiente, fără o încărcare deosebită în privința clauzelor care nu privesc neapărat aspecte juridice
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...