ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Țuca Zbârcea & Asociații salută decizia ÎCCJ de achitare a lui Robert Roșu

25 Noiembrie 2021   |   BizLawyer

„Această decizie reparatorie reprezintă nu doar expresia extraordinarei integrități profesionale și morale a magistraților emitenți, ci și o bornă istorică în jurisprudența românească”, a declarat Florentin Țuca, avocat asociat coordonator.

 
 
Societatea de avocatură Țuca Zbârcea & Asociații salută decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție de admitere a recursului în casație formulat de Robert Roșu și de punere a acestuia în libertate.

”Prin casarea hotărârii de condamnare pronunțate în 17 decembrie 2020 și achitarea avocatului Roșu de toate acuzațiile care i se aduseseră, magistrații Instanței Supreme au făcut dreptate și au reconfirmat deplina legalitate a tuturor actelor efectuate de Robert Roșu în calitatea sa de avocat în cauza supusă examinării”, se arată într-un comunicat al firmei de avocați. 

„Această decizie reparatorie reprezintă nu doar expresia extraordinarei integrități profesionale și morale a magistraților emitenți, ci și o bornă istorică în jurisprudența românească. Ne exprimăm încrederea că ea va reprezenta un remarcabil punct de reper în evaluarea viitoare a rolului și importanței avocatului în sistemul judiciar și a valorii indiscutabile a unor instituții precum prezumția de nevinovăție, dreptul la apărare și vocația constituțională la un proces echitabil”, a declarat Florentin Țuca, avocat asociat coordonator.


”Societatea Țuca Zbârcea & Asociații ține să mulțumească tuturor confraților care și-au exprimat solidaritatea cu cauza avocatului Roșu și în special conducătorilor și consilierilor Uniunii Naționale a Barourilor din România, Baroului București și barourilor județene. Victoria de astăzi a camaradului nostru este nu doar o izbândă individuală, ci un succes al întregii profesii.
Cele mai cordiale mulțumiri tuturor clienților noștri, prietenilor, colegilor de breaslă, juriștilor în general, jurnaliștilor și tuturor acelora care ne-au fost aproape în acest an greu încercat și care nu și-au pierdut speranța în triumful final al dreptății!”, se arată în comunicat.


 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 194 / 311
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Victorie Mușat & Asociații pentru o companie membră a Grupului TIU: fapte de concurență neloială săvârșite ocult, sancționate de instanță | Hotărârea setează un reper jurisprudențial în materia concurenței neloiale
Bondoc & Asociații a asistat ENGIE în achiziția unuia dintre cele mai mari proiecte eoliene din România. De cealaltă parte, Schoenherr a stat alături de Greenvolt Power pe tot parcursul tranzacției, care a implicat o structură contractuală complexă și multiple considerente de reglementare. Echipele, coordonate de Monica Iancu și Monica Cojocaru
Cea mai mare fuziune din istoria avocaturii de business: Hogan Lovells și Cadwalader, Wickersham & Taft au anunțat intenția de a se combina într-o singură firmă
Apreciată constant de ghidurile juridice internaționale pentru mandatele sofisticate, practica de Capital Markets a CMS România a devenit, prin consistență și profunzime, unul dintre pilonii reputației firmei pe piața locală și un reper important în rețeaua sa regională | De vorbă cu Cristina Reichmann (Partener) despre disciplina pregătirii pentru bursă, finețea aplicării regulilor de piață și forța unei echipe care lucrează articulat, cu roluri clare și obiective aliniate
PNSA a asistat Grupul Société Générale în finalizarea vânzării BRD Pensii. Echipa, coordonată de Silviu Stoica (Avocat Asociat) și Florian Nițu (Avocat Asociat Coordonator)
NNDKP, parte din echipa juridică internațională care a asistat Metinvest în achiziția ArcelorMittal Iași
Mușat & Asociații obține o nouă victorie definitivă pentru NUROL într-un proiect strategic de infrastructură rutieră
Record de promovări la Țuca Zbârcea & Asociații: trei noi parteneri și alte 16 numiri interne | Florentin Țuca, Managing Partner: ”Această serie de promovări, una dintre cele mai extinse din istoria noastră, coincide cu aniversarea a 20 de ani de la fondarea firmei, un moment ce reconfirmă valoarea, profesionalismul și dăruirea întregii noastre echipe”
Filip & Company a organizat în parteneriat cu Asociația Studenților în Drept cea de-a zecea ediție a Concursului de negocieri simulate „Teodora Tudose”
MAXIM ̸ Asociații asistă EMSIL TECHTRANS în tranzacția imobiliară încheiată cu METSO pentru o proprietate industrială din Oradea
Mitel & Asociații dezvoltă o practică de litigii construită în jurul unui nucleu de avocați cu mare experiență, capabilă să ducă la capăt mandate complexe cu impact financiar și reputațional major, într-o piață în care disputele devin tot mai tehnice și mai dure | De vorbă cu Magda Dima (Partener) despre cum se construiește strategia, se evaluează riscurile și se formează generația nouă de litigatori
Echipa de Concurență a RTPR îmbină experiența cu precizia operațională, într-o formulă remarcată în Legal 500 și Chambers | De vorbă cu partenerii Valentin Berea și Roxana Ionescu despre modul de lucru care privilegiază consistența și rigoarea, cu rezultate ce confirmă profesionalismul și anvergura practicii
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...