
Ciolacu: Prioritatea Guvernului este PNRR; următorul pas - reorganizarea administrativ-teritorială și reforma sistemului bugetar
28 Martie 2025
AgerpresReorganizarea va trebui să vină la pachet și cu reforma administrației centrale.
Prioritatea numărul unu a Guvernului, în acest moment, este implementarea PNRR, dar următorul pas care va trebui făcut este aplicarea unei forme de reorganizare administrativ-teritorială și o reformă a sistemului bugetar, a declarat prim-ministrul Marcel Ciolacu.
Șeful Executivului participă, vineri, la Adunarea generală a Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România, alături de președintele interimar Ilie Bolojan, ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, președintele Uniunii Democrate Maghiare din România, Kelemen Hunor, și de candidatul coaliției de guvernare la prezidențiale, Crin Antonescu.
'Din punct de vedere guvernamental, prioritatea Guvernului, în acest moment, prioritatea numărul unu este PNRR. Am luat fiecare proiect în parte, cu fiecare ministru. Sunt proiecte, reforme și investiții. Reformele, normal, trebuie făcute la nivelul Guvernului. Sunt investiții care țin de anumite ministere, pe care le pot face direct miniștrii și sunt investiții care trebuiesc puse în aplicare împreună cu administrațiile locale. Foarte multe dintre ele, mai ales în zona de învățământ și în zona de sănătate, sunt într-o colaborare strânsă cu președinții consiliilor județene și cu administrațiile județene. Dacă vedem un pas după acest efort pe care va trebui să-l facem împreună și să ne coordonăm în următoarea perioadă, după ce domnul ministru Boloș va finaliza negocierile de la Bruxelles, renegocierea PNRR, ar trebui (...) iarăși să ne strângem și părerea mea, să câștigăm timp, să facem un efort și să stăm cu fiecare proiect în parte, din fiecare județ, și să vedem atât stadiul fizic, cât și stadiul financiar', a spus Marcel Ciolacu.
Șeful Executivului participă, vineri, la Adunarea generală a Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România, alături de președintele interimar Ilie Bolojan, ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, președintele Uniunii Democrate Maghiare din România, Kelemen Hunor, și de candidatul coaliției de guvernare la prezidențiale, Crin Antonescu.
'Din punct de vedere guvernamental, prioritatea Guvernului, în acest moment, prioritatea numărul unu este PNRR. Am luat fiecare proiect în parte, cu fiecare ministru. Sunt proiecte, reforme și investiții. Reformele, normal, trebuie făcute la nivelul Guvernului. Sunt investiții care țin de anumite ministere, pe care le pot face direct miniștrii și sunt investiții care trebuiesc puse în aplicare împreună cu administrațiile locale. Foarte multe dintre ele, mai ales în zona de învățământ și în zona de sănătate, sunt într-o colaborare strânsă cu președinții consiliilor județene și cu administrațiile județene. Dacă vedem un pas după acest efort pe care va trebui să-l facem împreună și să ne coordonăm în următoarea perioadă, după ce domnul ministru Boloș va finaliza negocierile de la Bruxelles, renegocierea PNRR, ar trebui (...) iarăși să ne strângem și părerea mea, să câștigăm timp, să facem un efort și să stăm cu fiecare proiect în parte, din fiecare județ, și să vedem atât stadiul fizic, cât și stadiul financiar', a spus Marcel Ciolacu.
El a subliniat că următorul pas ține de aplicarea unei forme de reorganizare administrativ-teritorială și o reformă a sistemului bugetar.
'Următorul pas înseamnă reformă. Trebuie să recunoaștem și să ne asumăm, chiar dacă suntem într-o perioadă electorală, că va trebui o formă de reorganizare administrativ-teritorială și o reformă a sistemului bugetar. Asta nu înseamnă ca va veni cineva să închidă comune sau să desființeze, dar cred că la nivelul de servicii, a serviciilor publice, pe care multe dintre ele dumneavoastră, deja, le coordonați - apă, canal, gunoiul integrat. Toate aceste servicii, cred că nu ne mai putem permite ca fiecare UAT să aibă contabilitate, să aibă serviciu de achiziții. Avem consilii județene. Statistic, dacă ne uităm, cei care au capacitatea de a atrage fonduri europene, cei care au capacitatea de a face împrumuturi, cei care au capacitatea administrativă de a mișca lucrurile, în primul rând, sunt consiliile județene și pe urmă primăriile, municipii reședință de județ. Astfel trebuie să fie noua osatură a administrației locale', a afirmat Ciolacu.
El a adăugat că această reorganizare va trebui să vină la pachet și cu reforma administrației centrale.
'Veți vedea, în perioada următoare, că vor veni comasările de agenții, schimbat tot sistemul de avizare care vă ocupă foarte mult timp. Trebuie să ne asumăm curajos acest lucru și trebuie să-l spunem, chiar dacă, repet, suntem într-o perioadă electorală. Fiindcă se vede cu ochiul liber această necesitate. Avem un deficit calculat și avem o proiecție pe șapte ani. Am avut niște negocieri foarte bune cu Comisia. În acest moment este rândul nostru să livrăm, mai ales în contextul în care avem în continuare o criză de securitate zonală, în mod accentuat în zona noastră. Nu putem merge înainte fără aceste lucruri', a declarat Ciolacu.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 241 / 9603 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | De vorbă cu Andrei Cosma (BACIU PARTNERS), revenit în avocatura locală după ce a activat ca general counsel pentru o firmă de tehnologie din Malta: ”Cred că succesul în avocatură apare atunci când un avocat înțelege cu adevărat distincția - și îmbinarea - dintre profesia de avocat și avocatura ca business. Ambele concepte au o importanță de sine stătătoare și trebuie creată o simbioză pentru a tinde spre succes”
Women Lawyers | Pentru Mateea Codreanu, apartenența la echipa Mușat & Asociații, în care a evoluat până la poziția de Partener, a fost decisivă în formarea sa: ”Este o provocare să începi parcursul avocațial ca avocat stagiar într-o firmă de avocatură lider, dar totodată și o premisă pentru o dezvoltare profesională rapidă”
Liviu Togan părăsește Dentons, unde coordona practica de drept penal și investigații și se alătură din nou firmei Mușat & Asociații, pe poziția de Partner: “Revin în cadrul unei echipe pe care o cunosc și în care am încredere”
LMG Life Sciences Awards EMEA 2025 | Kinstellar, Muşat & Asociaţii, NNDKP și Popescu & Asociații, pe lista scurtă din care va fi aleasă peste câteva zile ”South East Europe Firm of the Year”. Popescu & Asociații concurează cu patru firme internaționale de top pentru titlul de ”White Collar Crime Firm of the Year”, iar unul dintre partenerii săi, Mirel Rădescu, este printre cei patru finaliști la categoria ”White Collar Crime Lawyer of the Year”
Avocații Kinstellar spun că semnalul cel mai pregnant din ultima perioadă e dat de proiectele de reorganizare și apreciază că anul acesta va crește numărul companiilor care fac disponibilizări masive. Clienții sunt interesați de consolidarea politicilor privind prevenirea și combaterea hărțuirii la locul de muncă, precum și de regândirea modului de organizare a muncii, pe fondul unei tendințe de creștere a volumului de cauze privind litigiile de muncă | Activitate intensă în practica de Employment, evidențiată de ghidurile juridice internaționale, cu mandate diverse și o echipă expusă la proiecte cu un caracter multidisciplinar
GNP obține o soluție favorabilă pentru un operator de platformă, ce ar putea să contureze o practică constantă și predictibilă, în baza căreia autoritățile de reglementare naționale vor analiza întinderea răspunderii furnizorilor de servicii intermediare. Problemele juridice ridicate în acest litigiu vizează în principal modul de interpretare și aplicare a reglementărilor din Regimul eCommerce și DSA | Avocații Octavian Adam (Partener), Cristina Badea (Senior Associate) și Alice Moisac (Associate), în prim plan
Rising Stars | Eduard Morariu, unul dintre cei mai buni absolvenți ai generației 2022, a ales să profeseze ca avocat la Filip & Company, unde urmărește să se dezvolte în câteva dintre ramurile mai „nișate” ale Dreptului: „Parcursul meu a presupus implicarea în multe dosare de instanță și arbitraj, unele chiar de importanță națională, cu probleme de drept sensibile, dar și cu echipe de avocați excepționali, care le-au făcut față cu o măiestrie la care nu pot decât să aspir”
Cum lucrează echipele Băncilă, Diaconu și Asociații (EY Law) și Grants & Incentives Avisory (EY), în proiectele care vizează accesarea ajutoarelor de stat, în care au o rată de succes mai mare de 90% | Ramificarea multidisciplinară a expertizei permite echipei să ofere clienților o viziune completă asupra pașilor de parcurs și modului în care pot implementa soluțiile propuse, astfel încât să obțină cele mai mari beneficii. Ce servicii integrate asigură clienților și care sunt strategiile pentru maximizarea șanselor de obținere a fondurilor
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP într-un alt arbitraj ICC cu statul român și a câștigat încă 47 mil. €, plus dobânzi. Pretenții de alte 50 mil. € la orizont, într-o procedură nouă, inițiată în decembrie 2024, în care lucrează deja aceeași echipă de avocați
PNSA susține juridic Turneul Internațional Stradivarius
Premieră juridică în România | Popescu & Asociații obține prima despăgubire integrală pentru expropriere: peste 60 mil. lei pentru Viorelo International. Succesul este rezultatul unei strategii juridice riguroase, elaborate și implementate de o echipă interdisciplinară de specialiști
Premieră pe piața avocaturii din România: NNDKP, desemnată pentru a șaptea oară „Firma de avocatură a anului în România” la gala premiilor Chambers Europe 2025. | Ion Nestor, Co-Managing Partner: ” Această recunoaștere, care vine în anul în care sărbătorim 35 de ani de activitate, reprezintă încă o confirmare a poziției de top pe care NNDKP o ocupă pe piața avocaturii din România și validează munca, performanța și rezultatele excelente obținute de întreaga echipă”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...