ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

“Europa va plăti în stil mare”, îl asigură pe Trump secretarul general al NATO | AFP, despre Mark Rutte: un “lingușitor-șef”

25 Iunie 2025   |   Agerpres

''Zburați către un nou mare succes la Haga în seara aceasta'', scrie Rutte în mesajul său către Trump. ''Veți reuși ceva ce NICIUN președinte american nu a obținut singur în decenii'', îl laudă mai departe Rutte pe Trump.

 
 
Președintele american Donald Trump a publicat, în timp ce se îndrepta marți spre orașul olandez Haga pentru a participa la summitul NATO, o scrisoare în care secretarul general al acestei organizații, Mark Rutte, îi adresează elogii exagerate după ce statele membre ale Alianței, cu excepția Spaniei, au fost convinse să-și crească bugetele apărării la 5% din PIB, relatează agențiile DPA și AFP. 

''Zburați către un nou mare succes la Haga în seara aceasta'', scrie Rutte în mesajul său către Trump. 

''Nu a fost ușor, dar i-am făcut pe toți să se angajeze pentru 5%'' din PIB cheltuieli pentru apărare, adaugă Rutte, referindu-se la cererea lui Trump ca statele NATO să-și crească bugetele militare la 5% din PIB, mult peste actualul angajament de 2% din PIB, nici acesta atins de 9 din cele 32 de state membre ale Alianței.


''Donald, ne-ai condus către un moment cu adevărat, cu adevărat important pentru America și Europa'', continuă în scrisoare Mark Rutte, descris de AFP drept ''lingușitor-șef''. ''Veți reuși ceva ce NICIUN președinte american nu a obținut singur în decenii'', îl laudă mai departe Rutte pe Trump.

''Europa va plăți în stil MARE, așa cum trebuie, și va fi victoria dumneavoastră'', îl asigură secretarul general al NATO pe președintele american, folosind pe alocuri majuscule pentru a imita modul în care Trump scrie mesajele pe rețelele de socializare.

Această scrisoare riscă să provoace consternare printre membrii NATO, mai ales că șeful guvernului german, cancelarul Friedrich Merz, a declarat cu câteva ore înaintea summitului Alianței că creșterea bugetelor apărării nu este o ''favoare'' făcută lui Trump, ci un răspuns față de amenințarea dinspre Rusia.

Statele membre ale NATO, reunite acum la un summit la Haga, și-au dat acordul asupra creșterii treptate a cheltuielilor de securitate astfel încât să atingă procentul de 5% din PIB până în anul 2035, procent defalcat în 3,5% din PIB strict pentru apărare, plus alocarea a încă 1,5% din PIB pentru investiții în sectoare conexe, precum infrastructura, apărarea cibernetică etc., conform unei propuneri avansate de Mark Rutte, care în ianuarie le-a sugerat statelor membre ale Alianței să crească cheltuielile militare prin diminuarea celor pentru pensii, sănătate sau asistență socială.

Spania, care a estimat că alocarea a 5% din PIB pentru apărare ar fi ''disproporționată, nenecesară'' și incompatibilă cu asigurarea prestațiilor sociale, a obținut o excepție și s-a angajat să aloce apărării 2,1% din PIB, ''nici mai mult, nici mai puțin'', potrivit premierului socialist spaniol Pedro Sanchez.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 258 / 9936
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
Oportunități, provocări și diferențe de abordare - CMS European M&A Outlook 2026 | Horea Popescu, Managing Partner CMS România: “Europa Centrală și de Est se conturează ca o surpriză pozitivă pe harta investițiilor”. Rodica Manea, Corporate Partner: “Vedem o activitate susținută pe piața locală, iar companiile românești continuă să se adapteze rapid și să valorifice oportunitățile emergente”
bpv Grigorescu Ștefănică: tranzacțiile strategice și consolidările sectoriale definesc piața de fuziuni și achiziții | 2025 aduce structuri inovatoare, distressed M&A și o redefinire a noțiunii de succes, într-o piață în care avocații devin arhitecții echilibrului între reglementări stricte și interesele investitorilor. Cătălin Grigorescu (managing partner): „Succesul în tranzacții nu se mai măsoară doar în valoare, ci în capacitatea de a le finaliza într-un mediu juridic tot mai complex”
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Banking & Finance | Echipa Popovici Nițu Stoica & Asociații, coordonată de partenerul Bogdan C. Stoica, a acordat consultanță Grupului La Fântâna pentru accesarea unei finanțări sindicalizate de 70 milioane euro, menită să susțină activitatea curentă și dezvoltarea businessului
BSMP - Bohâlțeanu și Asociații a asistat UNIGEA România în contractarea unei finanțări de 30,25 milioane EUR pentru dezvoltarea unui proiect solar de referință de 85 MW în Arad. Echipă pluridisciplinară, coordonată de partenerii Daniela Milculescu și Ionuț Bohâlțeanu, într-un efort multijurisdicțional ce a reunit investitori și consultanți cheie din patru țări
Principalele aspecte pe care angajatorii trebuie să le aibă în vedere pentru a se conforma legislației privind combaterea discriminării și hărțuirii la locul de muncă | De vorbă cu Dan Dascălu (Partener) și Sonia Bălănescu (Managing Associate) - D&B David și Baias, despre prevederile legale în vigoare, combaterea acestui fenomen și modul în care poate fi diminuat riscul apariției unor litigii inițiate de salariați
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
Filip & Company a asistat ACP Credit în acordarea unei noi runde de finanțare rețelei de clinici veterinare PartnerVet. Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel)
Clifford Chance își consolidează practica de Litigii prin recrutarea lui Remus Codreanu ca partener în echipa din București
Kinstellar are un nou Office Managing Partner în București | Iustinian Captariu a preluat managementul biroului de la Victor Constantinescu, cel care a condus echipa locală timp de șase ani, cu rezultate remarcabile. Kristóf Ferenczi, Firm Managing Partner: ”Numirea lui Iustinian face parte din programul nostru de planificare a succesiunii, un element esențial pentru a asigura creșterea și succesul continuu al Kinstellar”
ANALIZĂ | Gabriel Resources a deschis o procedură de anulare a hotărârii ICSID prin care Tribunalul arbitral a respins cererea de peste 3 mld. USD privind controversatul proiect minier de la Roșia Montană, iar România a răspuns cu un Contramemoriu care demontează acuzațiile și atacă frontal strategia reclamanților. Dacă statul ar pierde, impactul ar fi devastator pentru finanțele publice și ar compromite rezultatele măsurilor pe care guvernul Bolojan încearcă să le implementeze
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...