ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Năstase (Alro): Tarifele americane ne afectează în special prin faptul că o să fim invadaţi de marfă din Asia

14 Aprilie 2025   |   Agerpres

Pentru Alro, noua politică tarifară impusă de Administraţia Trump poate reprezenta şi o posibilitate de a creşte vânzările pe piaţa din Statele Unite, deoarece a anulat contingentele.

 
 
Creşterea taxelor impusă de Statele Unite ale Americii afectează mai ales prin faptul că o să fim invadaţi de marfă din Asia, care va sufoca piaţa europeană, nemaiputând să se ducă în SUA, a declarat, luni, preşedintele Consiliului de Administraţie al Alro, Marian Năstase, la o conferinţă pe teme de energie.

"Războaiele tarifare în general de aia se numesc războaie, pentru că altfel se numeau hora unirii sau horele tarifare. Având efecte negative, se numesc războaie. Sunt un lucru rău, ne afectează. Ne afectează, culmea, nu neapărat din faptul că nu putem să vindem mai mult pe piaţa americană, cât din faptul că o să fim invadaţi de marfă din Asia, în principal Indonezia şi China, care va veni şi va sufoca piaţa europeană, nemaiputând să se ducă în Statele Unite", a explicat Năstase la Forumul Energiei, organizat de Financial Intelligence.


El a adăugat că, pentru Alro, noua politică tarifară impusă de Administraţia Trump poate reprezenta şi o posibilitate de a creşte vânzările pe piaţa din Statele Unite, deoarece a anulat contingentele.

"Ceea ce pentru noi e foarte important. Alro avea 500 de tone pe an cu zero taxe export în Statele Unite. Un concurent al nostru european avea 10.000 de tone de export pe an cu taxe zero. Deci asta ne avantajează dintr-o anumită perspectivă. Dar, v-am spus, o să vină marfă din est la preţuri de dumping", a precizat Marian Năstase.

În opinia sa, această politică tarifară are scopul de a aduce pe toată lumea la negociere.

"Vedem, este o situaţie în evoluţie. Preşedintele Trump ştie că nu mai trăim în anii 70. În anii 70 trimiteai o scrisoare, peste o săptămână primeai răspunsul, după aia când plecai de lângă telefon nu te mai găsea nimeni până te întorceai şi tot aşa. Acum trăim în epoca tehnologie. Deci toată această salvă este ca să aducă pe toată lumea la negociere, să poată să facă...Ceea ce înainte se făcea într-un an, acum trebuie să se facă într-o lună. Ceea ce se şi întâmplă", a punctat Năstase.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 708 / 10130
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
România solicită despăgubiri de 2 miliarde de euro la Curtea Internațională de Arbitraj din Londra pentru blocarea proiectului „Casa Radio” din București, dezvoltat de Plaza Centers NV | Statul și investitorii se înfruntă pe două planuri, comercial și investițional, cu seturi de remedii și probatoriu diferite, dar și cu potențiale efecte de interferență
Țuca Zbârcea & Asociații obține o soluție favorabilă într-un important litigiu de drept fiscal și vamal | Ionuț Șerban (Partener): „Este o victorie importantă pentru clientul nostru și un precedent valoros în disputele de drept vamal”
Avocații PNSA au stat alături de M Plus Croatia d.o.o, lider european în outsourcing-ul proceselor de afaceri și tehnologie, în tranzacția prin care a achiziționat Valoris Group - jucător local care deservește proiecte multilingve pentru clienți internaționali | Echipa pluridisciplinară a fost coordonată de partenerul Bogdan C. Stoica
Piața de Real Estate, radiografiată de NNDKP, firmă despre care ghidurile juridice internaționale spun că este “probabil cea mai bună din România” în această practică: industrial-logistic în viteză, office cu accent pe retenție și eficiență, rezidențial cu presiune pe preț | De vorbă cu Vlad Tănase (partener) despre dinamica pieței, apetitul investitorilor, tranzacționarea proiectelor și blocajele de pe acest segment
Biroul Kinstellar din București a fost alături de Repono AB în achiziția unui sistem de stocare pe bază de baterii în județul Argeș | Karim Nils Grueber (CEO Repono): ”Echipa Kinstellar a fost un partener excepțional pe parcursul acestei tranzacții. Expertiza lor în sectorul energetic, abordarea pragmatică și capacitatea de a răspunde rapid și eficient au fost esențiale pentru a ne ghida prin reglementările complexe ale României”
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Microfruits SA în achiziționarea pachetului majoritar de acțiuni emise de Armătura SA, cu o echipă coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) | Proiectul a presupus o analiză juridică amplă și o coordonare atentă între toate părțile implicate
ITR World Tax 2026 | Brandurile din avocatura locală cu o activitate notabilă în domeniul taxelor urcă în top. NNDKP, CMS, PNSA, TZA, Schoenherr, Băncilă, Diaconu și Asociații, Mușat & Asociații sau Popescu & Asociații, printre cele mai bune firme locale evidențiate pe palierele de General corporate tax, Transfer pricing și Tax controversy
Baciu Partners și coordonatoarea sa au urcat pe primul loc pe podium la gala inaugurală Legal 500 - CEE Awards | Ana-Maria Baciu, după ce a primit distincția „Romania Lawyer of the Year”, iar BACIU PARTNERS a fost desemnată „CEE IP Firm of the Year”: ”Încrederea nu se câștigă printr-o conjunctură, ci prin consistență, prezență și prin convingerea că lucrurile pot fi mereu făcute altfel, în beneficiul direct al echipei și clienților. Standardul pe care îl impune este clar: să livrezi claritate și rigoare în permanență și să ai curajul să gândești diferit, înțelegând miza reală”
Legal500 a desemnat Clifford Chance Badea drept Casa de Avocatură a Anului în România în 2025 | Daniel Badea, Managing Partner: Premiile primite încununează aproape 20 de ani de excelență profesională, de-a lungul cărora ne-am consolidat poziția de lider pe piața de avocatură din România și din regiune, câștigând în paralel aprecierea întregii rețele globale Clifford Chance
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Achiziții & Corporate| Consultanță
D&B David și Baias confirmă reziliența M&A: achiziții strategice dominante, mecanisme flexibile, grafic de lucru modelat de conformare și componenta tehnică. Echipa livrează soluții prompte în proiecte cu arhitectură complexă, aliniind interesele vânzătorilor cu obiectivele investitorilor și orchestrând integrarea post-closing | Anda Rojanschi (Partener): „Tranzacția de succes este aceea în care cele două afaceri se integrează după finalizarea deal-ului”. O regulă care devine rutină operațională prin rigoare, colaborare și coordonare interdisciplinară
Schoenherr lansează a cincea ediție a concursului de eseuri „law, sweet law‟, cu premii totale de 21.000 lei
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...