ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Zoltan Nagy-Bege: ANRE e pregătită să implementeze orice măsură de tranziţie pe piaţa de energie după abrogarea ordonanţei 114

05 Decembrie 2019   |   AGERPRES

Vicepreşedintele ANRE a mai afirmat că prioritatea Autorităţii pentru anul 2020 este liberalizarea pieţei de energie.

 
 
Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) este pregătită să implementeze orice măsură tranzitorie care va fi luată de Guvern după abrogarea prevederilor din sectorul energetic ale OUG 114, a declarat miercuri seara vicepreşedintele ANRE, Zoltan Nagy-Bege.

"Sper să începem anul 2020 cu o ordonanţă de urgenţă 114 abrogată, cu măsuri tranzitorii aprobate care pot fi puse în aplicare în cel mai scurt timp posibil. În calitate de autoritate de reglementare în energie, noi suntem pregătiţi să implementăm orice măsură tranzitorie care va urma abrogării acestei ordonanţe 114 atât pe domeniul energiei electrice, cât şi pe domeniul gazelor naturale şi suntem pregătiţi să pregătim piaţa pentru liberalizare completă atât pe segmentul de piaţă en-gros, cât şi pe segmentul de retail", a menţionat vicepreşedintele ANRE, la o conferinţă din domeniul energetic.


Acesta a făcut afirmaţia la câteva minute după ce ministrul Economiei, Virgil Popescu, a declarat că OUG 114 va înceta să producă efecte în domeniul energiei până la finalul anului, după care pe piaţa energiei va urma o perioadă de tranziţie pentru sectorul de gaze naturale şi pentru cel al energiei electrice.

"Ne vom asuma răspunerea pe ordonanţa 114 în Parlament în următoarele două-trei săptămâni, ne vom asuma răspunderea pe tot pachetul ordonanţei 114, astfel încât până la sfârşitul anului această ordonanţă să-şi înceteze efectele dezastruoase pe care le-a avut asupra domeniului energetic, evident cu o perioadă de tranziţie, pentru că nu vrem să bulversăm piaţa, în special în plină iarnă, o perioadă de tranziţie pentru gaze naturale şi pentru energie electrică. Vreau să vă asigur că în mine şi în Ministerul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri veţi avea un sprijin, energia este o prioritate strategică a mea şi a ministerului şi a Guvernului şi ne vom asigura că această prioritate strategică să se şi înfăptuiască", le-a transmis ministrul Economiei liderilor companiilor din domeniul energetic.

În discursul său ulterior, vicepreşedintele ANRE a mai afirmat că prioritatea Autorităţii pentru anul 2020 este liberalizarea pieţei de energie.

"Cea mai importantă prioritate a ANRE pentru anul 2020 din punctul meu de vedere este o piaţă de energie electrică şi de gaze naturale liberalizată şi funcţională. Regret că pentru 2020 aceasta este o prioritate pentru ANRE, înseamnă că această ţintă importantă nu s-a atins, este un regret pentru mine, dar sper să fie un semnal bun pentru dumneavoastră că este o prioritate pentru noi", a precizat Zoltan Nagy-Bege.

El a mai cerut transportatorilor de gaze şi de energie electrică să-şi dezvolte în anul viitor capacităţile de interconectare.

"Aş mai dori ca în cursul anului 2020 cei doi transportatori din domeniul energetic, Transgaz şi Transelectrica, să-şi intensifice investiţiile în capacităţile de interconectare, pentru a-şi diversifica sursele de aprovizionare cu energie electrică şi cu gaze naturale şi în acelaşi timp suntem cu ochii pe operatorii de distribuţie de energie electrică şi gaze naturale şi urmărim să-şi îndeplinească obligaţiile asumate prin planurile de investiţii", a adăugat vicepreşedintele ANRE.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 9554 / 9778
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Lawyer - Tax Controversy and Tax Litigation | Reff & Associates
Filip & Company a asistat ENGIE Romania în obținerea unui împrumut de 90 milioane de euro de la BERD. Tranzacție coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner) și Camelia Ianțuc (senior associate)
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Clifford Chance Badea a asistat Alpha Bank la finalizarea vânzării către Vista Bank România a societăților Alpha Leasing România IFN și Alpha Insurance Brokers. Ce avocați au fost implicați în proiect
GNP Guia Naghi și Partenerii obține la Înalta Curte anularea definitivă a unei decizii de sancționare emisă de Consiliul Concurenței împotriva unui important furnizor din sectorul alimentar | Dosarul s-a aflat la intersecția unor domenii juridice deosebit de tehnice – dreptul concurenței, dreptul administrativ și dreptul Uniunii Europene
Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2025 | Clifford Chance, Filip & Company și Băncilă, Diaconu și Asociații sunt pe lista scurtă pentru titlul de ”Firma anului în România”. Horea Popescu (CMS), Ruxandra Bologa (NNDKP), Madalina Rachieru-Postolache (Clifford Chance) și Ana-Maria Baciu (Baciu Partners) printre candidații la titlul ”Romania Lawyer of the Year”. Alți 18 avocați români și 8 firme locale concurează la premiile regionale
Filip & Company a asistat Booster Capital în achiziția unei participații în Artesana cu o chipă de avocați coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner) și Andreea Bănică (counsel). RTPR a fost de partea vânzătorului ROCA Investments, iar Andronic & Partners a asistat Artesana şi pe fondatorii acesteia
Cei mai buni profesioniști în domeniul brevetelor, văzuți de ”IAM Patent 1000 - 2025” | NNDKP, ZRVP și Dincă & Speciac au cea mai bună poziționare, iar Mușat & Asociații și Baciu Partners sunt în prim plan. Ce firme au cei mai mulți avocați listați și ce spun clienții despre aceștia
RTPR obține, printr-o hotărâre definitivă, reducerea cu 85% a amenzii aplicate de Consiliul Concurenței unei agenții media, după un „roller coaster” juridic de 10 ani. Complexitatea speței, accentuată de necesitatea de a gestiona aspectele de natură tehnică referitoare la calculul veniturilor reale ale unei agenții media, cu excluderea sumelor refacturate clienților acesteia | Echipa asistă clientul și în cadrul procedurilor legale prin care să poată obține compensațiile care i se cuvin în contextul lipsirii acestuia de o sumă importantă de bani pe o perioadă îndelungată
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
Grupul Rodbun a accesat un credit sindicalizat de 17,3 mil. €, cu garanţie de stat. NNDKP și Legal Ground, consultanți juridici în această finanțare
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...