ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Donald Trump spune că nu știe nimic despre cazul Tate și România

27 Februarie 2025   |   Agerpres

Înainte de aterizarea fraților Tate la Fort Lauderdale, lângă reședința lui Donald Trump, Mar-a-Lago, guvernatorul Floridei, republicanul Ron DeSantis, a negat orice implicare a administrației sale în sosirea celor doi frați.

 
 
Președintele american Donald Trump a declarat joi că nu știe nimic despre cazul fraților Andrew și Tristan Tate și România, transmite Reuters.

Declarația președintelui american vine în contextul în care cotidianul Financial Times a relatat cu ceva timp în urmă că administrația Trump ar fi făcut presiuni la începutul lunii asupra guvernului român să ridice restricțiile de circulație împotriva celor doi frați, scrie dpa.


Ministrul de externe român Emil Hurezeanu a confirmat că a avut o discuție recentă cu reprezentantul lui Donald Trump, Richard Grenell, în cadrul căreia acesta din urmă și-a arătat interesul față de soarta fraților Tate, amintește AFP.

Ministrul justiției român, Radu Marinescu, a dat însă asigurări pentru AFP că nu are cunoștință de 'o intervenție de la Washington'. În plus, potrivit ministrului român, frații Tate vor trebui să se prezinte pe 24 martie. 'Dacă nu se prezintă, va fi o încălcare a controlului judiciar, care ar putea duce la revocarea acestuia și la reîncarcerarea lor', a declarat Marinescu.


Este pentru prima dată că Andrew Tate părăsește teritoriul României după arestarea sa în 2022.

Personalitate a internetului și misogin declarat,Andrew Tate a sosit împreună cu fratele său Tristan, joi dimineață, la Fort Lauderdale, Florida, din România, la scurt timp după ce procurorii români au ridicat interdicția de călătorie legată de acuzațiile penale împotriva lor.

Frații Tate sunt cercetați penal în România pentru acuzații de constituire a unui grup infracțional organizat, trafic de persoane, trafic de minori, raport sexual cu un minor și spălare de bani, amintește Reuters, care adaugă că cei doi au negat toate faptele.

'Nu avem niciun cazier judiciar nicăieri pe planetă', le-a declarat Andrew Tate reporterilor, în timp ce părăsea aeroportul din Florida, joi, spunând că el și fratele său sunt pe deplin nevinovați și victime ale minciunilor.

Andrew Tate nu le-a răspuns reporterilor care au întrebat de ce a venit cu fratele său în Florida sau dacă președintele american Donald Trump a avut vreo contribuție la ridicarea interdicției de călătorie.

Tate, care a câștigat milioane de fani online prin promovarea unui stil de viață ultramasculin despre care criticii spun că denigrează femeile, plănuiește să se întoarcă în România la sfârșitul lunii martie pentru a-și îndeplini obligația de control judiciar, a declarat o sursă pentru Reuters.

Un purtător de cuvânt al lui Andrew Tate a declarat că autoritățile române i-au returnat cinci proprietăți, șase mașini, i-au redat accesul la conturile bancare și la acțiunile companiei sale, în timp ce unele bunuri au rămas sub 'sechestru preventiv', transmite dpa.

Înainte de aterizarea fraților Tate la Fort Lauderdale, lângă reședința lui Donald Trump, Mar-a-Lago, guvernatorul Floridei, republicanul Ron DeSantis, a negat orice implicare a administrației sale în sosirea celor doi frați.

'Nu am fost anunțați', a subliniat Ron DeSantis, care a spus că a aflat despre sosirea celor doi din presă.

Referindu-se la acuzațiile formulate împotriva fraților Tate, DeSantis le-a declarat reporterilor că statul său 'nu este un loc în care cineva cu o asemenea conduită să fie binevenit' și că procurorul general din Florida analizează ce jurisdicție are statul pentru 'a se ocupa de asta'.

Videoclipurile cu instrucțiuni online ale lui Andrew Tate îi învață pe bărbați, printre altele, să agreseze fizic femeile care îi acuză că le înșală, potrivit grupului de supraveghere a extremismului, Liga Antidefăimare.

Patru femei care l-au acuzat pe Tate de viol și control coercitiv și au introdus o cerere civilă împotriva lui în Regatul Unit au declarat că știrea cu plecarea în SUA a fraților Tate le-a 'retraumatizat'.

Într-o declarație comună, ele au afirmat: 'Nu ne vine a crede și ne simțim retraumatizate de vestea că autoritățile române au cedat la presiuni din partea administrației Trump pentru a-i permite lui Andrew Tate să călătorească în Europa și în SUA. Nu putem decât să sperăm că autoritățile britanice vor lua în sfârșit măsuri, vor face ceva în privința acestei situații terifiante în desfășurare și se vor asigura că (Andrew Tate) va fi adus în fața justiției din Regatul Unit'.

Avocatul lor, Matthew Jury, a calificat știrea 'pe cât de dezgustătoare, pe atât de îngrozitoare' și l-a îndemnat pe premierul britanic Keir Starmer, care se află joi la Washington pentru a se întâlni cu Donald Trump, 'să profite de oportunitate pentru a ridica această problemă'.

O instanță română a admis deja cererea de extrădare a fraților Tate formulată de Regatul Unit, dar numai după încheierea procedurilor judiciare din România.

Un purtător de cuvânt al Downing Street a refuzat să comenteze 'o decizie luată de justiția română în mod independent, în conformitate cu o procedură obișnuită'.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 240 / 4861
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
NNDKP confirmă, prin practica de Litigii, că este prima opțiune pentru companiile care au nevoie de reprezentare în dosare cu miză de sute de milioane de euro, în instanțe și arbitraje la curți internaționale | De vorbă cu Emil Bivolaru (Partener Executiv) și Sorina Olaru (Partner) despre combinația dintre strategie, tehnologie și echipe capabile să ducă la capăt dosare complexe cu soluții favorabile, construite pe argumente solide, într-o piață a disputelor sofisticată
Filip & Company a asistat Global Vision Investment Fund S.A. în obținerea unei refinanțări pentru prima sa investiție în retail
Filip & Company operează în segmentul cel mai sofisticat al pieței de Capital Markets, acolo unde se proiectează emisiuni pentru stat, bănci sistemice, companii listate și emitenți antreprenoriali, toate sub presiunea unui calendar strâns și a unor standarde de conformare ridicate | De vorbă cu Olga Niță (Partener) despre direcția pieței, proiectele-reper ale anului, modul în care funcționează ”laboratorul de soluții” și mecanismele interne care permit echipei să finalizeze, la timp și în siguranță, tranzacții extrem de sofisticate
Filip & Company a asistat Grupul Banca Transilvania în finalizarea achiziției BRD SAFPP SA. Alina Stancu Bîrsan (partener) a coordonat echipa
ZRVP, desemnată din nou „Firma de Avocatură a Anului din România” la Lexology Index Awards 2025 | Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner): Un premiu obținut doi ani la rând spune un lucru simplu: că echipa merge în direcția bună. O astfel de recunoaștere confirmă nivelul profesional atins și, în același timp, ne obligă să rămânem la fel de exigenți
Albota Law Firm își menține standardele ridicate în Real Estate cu o echipă alcătuită doar din avocați seniori, recunoscută constant în ghidurile internaționale. Practica are anvergură, ritm și disciplină, iar vizibilitatea internațională validează un mod de lucru orientat spre rezultat | De vorbă cu Oana Albota (Managing Partner) despre tendințele pieței, provocările perioadei modul în care lucrează echipa
Filip & Company a asistat Banca Transilvania în cea mai mare emisiune de obligațiuni AT1 din Europa Centrală și de Est | Echipa de proiect, coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner)
Balog & Stoica: Un nou jucător pe piața serviciilor juridice și o perspectivă contemporană asupra avocaturii
Lexology Index: Arbitration - 2026 | Arbitrajul românesc nu mai este doar „prezent” în clasamentele globale, ci începe să-și contureze, în mod coerent, un ecosistem. Patru avocați, printre care Cosmin Vasile (ZRVP), Crenguța Leaua (LDDP) și Luminița Popa (Popa Legal) formează nucleul de influență al practicii. ZRVP Și LDDP au cei mai mulți profesioniști în categoriile Thought Leaders și Future Leaders. România devine un „hub” credibil în arbitrajul regional
Fiscalitate ̸ Litigii Fiscale - Practica de Taxe a Kinstellar funcționează ca un „hub” integrat între drept, fiscalitate și finanțe, ce conturează un parcurs procedural previzibil, din faza de control al documentelor până la soluțiile finale ale instanței. Clienții beneficiază de pregătire proactivă, probatoriu robust și o echipă calibrată pentru litigii sofisticate | De vorbă cu Theodor Artenie (Counsel) și Raluca Botea (Counsel) despre tendințele ultimului an, prevenție, timing și modul de lucru al unei echipe recunoscute de directoarele internaționale
Țuca Zbârcea & Asociații și britanicii de la Legal 500 au lansat ediția 2025 a GC Powerlist Romania
Filip & Company a asistat Autonom Services S.A. la încheierea unui contract de facilități de credit în valoare de 300 mil. €. Ce avocați au fost în echipa de proiect
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...