
Ministerul Justiţiei: A fost semnat ordinul prin care se iniţiază procesul de digitalizare a activităţii instituţiei
06 Mai 2020
AGERPRESTotodată, instituţia menţionează că, pe baza acestei experienţe ce va fi acumulată în procesul de digitalizare a propriului aparat şi instituţiilor subordonate, Ministerul Justiţiei va iniţia şi propune un parteneriat cu Ministerul Public, Consiliul Superior al Magistraturii şi profesiile juridice liberale pentru digitalizarea activităţilor administrative şi judiciare desfăşurate la nivelul instanţelor de judecată şi parchetelor.
Ministerul Justiţiei anunţă că ministrul Cătălin Predoiu a semnat Ordinul 1582/C/2020 prin care iniţiază procesul de digitalizare a activităţii instituţiei.
"Acest proces va fi unul complex, de durată, care include ca prim trei paşi documentarea preliminară asupra soluţiilor tehnice de digitalizare, elaborarea unui concept şi elaborarea unui studiu de fezabilitate. Aceşti paşi vor fi urmaţi de etapa propriu-zisă de elaborare a soluţiilor tehnice de digitalizare şi aplicare efectivă a acestora în activitatea Ministerului Justiţiei", se precizează într-un comunicat al MJ, transmis miercuri AGERPRES.
Potrivit sursei citate, digitalizarea Ministerului Justiţiei face parte din strategia şi acţiunea mai largă a Guvernului de digitalizare a administraţiei centrale şi locale, obiectiv în cadrul programului de guvernare, inclusiv la nivelul MJ.
"Acest proces va fi unul complex, de durată, care include ca prim trei paşi documentarea preliminară asupra soluţiilor tehnice de digitalizare, elaborarea unui concept şi elaborarea unui studiu de fezabilitate. Aceşti paşi vor fi urmaţi de etapa propriu-zisă de elaborare a soluţiilor tehnice de digitalizare şi aplicare efectivă a acestora în activitatea Ministerului Justiţiei", se precizează într-un comunicat al MJ, transmis miercuri AGERPRES.
Potrivit sursei citate, digitalizarea Ministerului Justiţiei face parte din strategia şi acţiunea mai largă a Guvernului de digitalizare a administraţiei centrale şi locale, obiectiv în cadrul programului de guvernare, inclusiv la nivelul MJ.
"Digitalizarea Ministerului Justiţiei va constitui o primă etapă pilot, care va fi urmată de digitalizarea tuturor instituţiilor subordonate sau aflate în coordonarea MJ, într-o concepţie unitară şi pe baza unui plan şi a unor soluţii integrate", informează sursa citată.
Totodată, instituţia menţionează că, pe baza acestei experienţe ce va fi acumulată în procesul de digitalizare a propriului aparat şi instituţiilor subordonate, Ministerul Justiţiei va iniţia şi propune un parteneriat cu Ministerul Public, Consiliul Superior al Magistraturii şi profesiile juridice liberale pentru digitalizarea activităţilor administrative şi judiciare desfăşurate la nivelul instanţelor de judecată şi parchetelor.
"Acest proces va include atât soluţii tehnice, cât şi soluţii legislative, gândite şi elaborate în paralel, în cadrul instituţional partenerial menţionat. Digitalizarea instituţiilor cu atribuţii şi competenţe în domeniul justiţiei sau tangenţial serviciului public judiciar şi în sensul cel mai larg al activităţilor de aplicare a legii constituie premisa necesară pentru iniţierea şi realizarea coerentă şi integrată a digitalizării Justiţiei, cu respectarea principiilor şi garanţiilor fundamentale ale procesului civil şi penal, cu respectarea deplină a drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor", spune Ministerul Justiţiei.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 2816 / 4710 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
PNSA, alături de un sindicat de bănci românești și internaționale cu privire la acordarea unei facilități de credit în valoare de aproximativ 173 milioane de dolari firmei Black Sea Oil & Gas. Ce avocați au fost implicați în finanțare
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Real Estate)
Schoenherr, alături de M Core în achiziția Focșani Shopping Centre de la KBC Bank. Markus Piuk (partner) a coordonat echipa
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Drept Societar și Comercial)
Cariere în Drept | De vorbă cu Andra Mălina Stroe, șefă de promoție a generației care și-a finalizat studiile în 2022, urmărind mai apoi o carieră în magistratură: ”Dacă te-ai ridicat la înălțimea sarcinilor în timpul facultății, este imposibil să nu reușești în a avea o carieră de succes. Înveți de la cei mai buni și ești coleg cu cei mai buni”
LegiTeam | Mitel & Asociații caută avocat stagiar pentru practica de Drept Societar și Comercial
Women Lawyers | Să fii femeie în lumea avocaturii de business de astăzi înseamnă atât provocări, cât și oportunități semnificative. Dana Bivol (Partener): ”Alături de ceilalți colegi parteneri am reușit să creăm o firmă cu un brand puternic, recunoscut pentru expertiza sa, atât pe plan local, cât și internațional. Popescu & Asociații oferă un mix ideal de oportunități profesionale, mediu de lucru pozitiv și resurse pentru dezvoltare personală și profesională”
Proiectul eșuat de lobby, prin care liderii Alianței pentru Unirea Românilor ar fi beneficiat de o întâlnire și o ședință foto cu Donald Trump la reședința din Mar-a-Lago (Florida) se lasă cu un proces în SUA. Pretenții de 4,6 mil. USD pentru că șefii partidului AUR nu s-au întâlnit cu înalți oficiali americani, peste Ocean
Rising Stars | Raluca Biță, unul dintre cei mai buni studenți ai generației sale, a ales să profeseze în sfera Dreptului financiar-bancar în echipa Filip & Company: ” Una dintre principalele mele așteptări a fost să găsesc un mediu care să mă stimuleze intelectual și să-mi ofere ocazia de a rezolva probleme complexe și am întâlnit exact asta. Fiecare caz aduce provocări unice, care necesită o combinație de cunoștințe juridice, gândire critică și creativitate în găsirea celor mai bune soluții pentru clienți”
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP într-un alt arbitraj ICC cu statul român și a câștigat încă 47 mil. €, plus dobânzi. Pretenții de alte 50 mil. € la orizont, într-o procedură nouă, inițiată în decembrie 2024, în care lucrează deja aceeași echipă de avocați
Filip & Company asistă NextUp Solutions în procesul de vânzare către Symfonia. Andreea Bănică (counsel): ”Tranzacția confirmă încă o dată că ecosistemul tech românesc este suficient de matur pentru a atrage interesul unor jucători internaționali serioși”
Filip & Company asistă Conversion Marketing, parte a grupului eMAG, la transferul activității Profitshare către 2Performant
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...