Un renumit avocat german va fi noul procuror-șef european
10 Martie 2026 Agerpres
Ritter este șef adjunct al EPPO din 2020, după ce anterior a ocupat funcția de procuror public în orașul german Rostock.
Renumitul avocat german Andres Ritter urmează să devină noul procuror-șef european, după ce numirea sa a fost confirmată marți de Parlamentul European, relatează dpa.
Eurodeputații, reuniți în sesiune plenară la Strasbourg, au aprobat nominalizarea cu o largă majoritate, după ce statele membre și-au dat sprijinul luni.
În calitate de procuror-șef european, Ritter va conduce Parchetul European (EPPO), care funcționează din 2021.
EPPO, cu sediul la Luxemburg, este o instituție independentă a UE care investighează, urmărește penal și aduce în fața justiției infracțiunile care afectează interesele financiare ale Uniunii Europene. Acestea includ frauda în domeniul TVA, spălarea de bani, corupția și deturnarea de fonduri UE.
Eurodeputații, reuniți în sesiune plenară la Strasbourg, au aprobat nominalizarea cu o largă majoritate, după ce statele membre și-au dat sprijinul luni.
În calitate de procuror-șef european, Ritter va conduce Parchetul European (EPPO), care funcționează din 2021.
EPPO, cu sediul la Luxemburg, este o instituție independentă a UE care investighează, urmărește penal și aduce în fața justiției infracțiunile care afectează interesele financiare ale Uniunii Europene. Acestea includ frauda în domeniul TVA, spălarea de bani, corupția și deturnarea de fonduri UE.
Conform celui mai recent raport anual al EPPO, anchetatorii lucrau la un număr record de aproximativ 3.600 de cazuri active, cu un prejudiciu total estimat la peste 67 de miliarde de euro la sfârșitul anului 2025.
Majoritatea prejudiciului financiar, estimată la 45 de miliarde de euro, ar proveni din frauda vamale și cu TVA.
Ritter este șef adjunct al EPPO din 2020, după ce anterior a ocupat funcția de procuror public în orașul german Rostock.
El își va prelua noua funcție la 1 noiembrie, când se încheie mandatul de șapte ani al actualei șefe, Laura Codruța Kovesi. Românca a fost numită primul procuror șef european în 2019.
Până în prezent, 24 dintre cele 27 de țări membre ale UE participă la EPPO. Excepțiile sunt Irlanda, Danemarca și Ungaria.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 76 / 5022 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Employment Roundtable Filip & Company: Piața muncii intră într-o zonă de tensiune: restructurările și investigațiile interne devin noua realitate pentru companii
Schoenherr și Legal Ground, în linia întâi a unei tranzacții cu mai multe clase de active prin care Piraeus își restrânge expunerea reziduală din România | Un portofoliu cu credite, leasinguri, participații de risc, garanții și active imobiliare a pus avocații în fața unui mandat aflat la intersecția dintre M&A, banking & finance și real estate
Mușat & Asociații obține o decizie de referință pentru salariații Hidroconstrucția, societate în reorganizare judiciară, cu impact estimat de 1,2 mil. € | Echipa, coordonată de Mihai Popa (Deputy Managing Partner)
Filip & Company a gestionat juridic IPO-ul Christian Tour, încheiat cu succes. Au fost atrase fonduri de 149 mil. lei pentru accelerarea consolidării prin M&A, extindere organică și transformare digitală
NNDKP a asistat Raiffeisen Bank România în legătură cu finanțarea grupului Monza Ares în vederea achiziției Brain Institute și integrării acestuia în structura grupului | Alina Radu (Partener) și Cătălina Dan (Asociat Senior), în prim plan
Mitel & Asociații a asistat vanzatorii în tranzacția prin care Grupul Monza Ares, susținut de Highlander Partners, a preluat centrul privat de neurochirurgie Brain Institute | Mădălina Mitel, coordonatoarea echipei de proiect: ”Pentru noi, un mandat de M&A reușit este acela în care soluția juridică susține logica economică a tranzacției și permite părților să meargă mai departe cu un proiect viabil”
NNDKP a asistat grupul PPC în procesul de negociere pentru încheierea noilor contracte colective de muncă | Roxana Abrașu (Partener) și Daniel Stăncescu (Managing Associate), în prim plan
RTPR asistă Silcotub la achiziția Artrom Steel Tubes. Echipa, coordonată de Mihai Ristici (Partener) și Vlad Stamatescu (Counsel)
Florian Nițu (PNSA), singurul avocat din România aflat în cursa pentru titlul „CEE Partner of the Year” la ”Legal 500 Central and Eastern Europe Awards 2026” - nu doar într-un an mai bun, ci după două decenii de consecvență în excelență: „Avocatul a devenit, în fapt, un ‘integrator’ în proiectele complexe, responsabil de alinierea componentelor juridice, comerciale și operaționale ale unei tranzacții. Clientul este azi un partener strategic, sofisticat și continuu implicat în gestionarea serviciului avocațial”
Mandatele sofisticate, în care soluțiile juridice trebuie dublate de înțelegerea mecanismelor economice, confirmă forța practicii de Insolvență & Restructurare a ZRVP, evidențiată în Tier 1 de Legal 500 | Alexandru Iorgulescu (Partener): ”Pot spune că specific practicii noastre sunt mandatele complexe ce reclamă soluții inovatoare, unde lucrăm adesea pe drumuri ‘neumblate’ și în care problemele de dreptul insolvenței se întrepătrund cu cele civile, societare, administrativ-fiscale”
NNDKP a asistat Grupul Saica în legătură cu achiziția Grupului Thimm. Echipa, cordonată de Gabriela Cacerea (Partener)
18 firme de avocatură și 22 de avocați din România, pe lista scurtă pentru Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2026. Avocați de la Filip & Company, CMS, RTPR, NNDKP, TZA, Bondoc & Asociații și Schoenherr intră în competiție pentru premii regionale, iar Florian Nițu (PNSA) este nominalizat la titlul de ”CEE Partner of the Year”. Doi legal manageri concurează la titlul de ”In-house Lawyer of the Year” în CEE
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





