ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Mareș și Mareș încheie o alianță cu firma Consultanță Israeliano-Europeană în Reglementare din Tel Aviv

26 Noiembrie 2020   |   BizLawyer

Cooperarea își propune să asiste și să reprezinte clienții români în materie de reglementare UE și israeliană în tehnologie, precum și clienții israelieni care sunt implicaţi în anchete penale în România.

Ella Rosenberg, fondatorul firmei Consultantă Israeliano-Europeană în Reglementare si Mihai Mares, fondatorul Mares & Mares

 
 
Mareș și Mareș a anunțat că a încheiat un parteneriat cu firma Consultanță Israeliano-Europeană în Reglementare din Tel Aviv, pentru a colabora în dosare penale din industriile fintech, criptomonedă, inteligență artificială și securitate cibernetică. Cooperarea își propune să asiste și să reprezinte clienții români în materie de reglementare UE și israeliană în tehnologie, precum și clienții israelieni care sunt implicaţi în anchete penale în România.

„Suntem văzuți ca o autoritate juridică în domenii precum fintech, HLS, maritim și proptech în Orientul Mijlociu și suntem încântați să împărtășim din experiența noastră cu unul dintre liderii domeniului de drept penal din România. Sperăm să devenim prima alegere a anreprenorilor locali din tehnologie atunci când vine vorba de aspecte de reglementare și dosare de infracțiuni comerciale în acest domeniu”, a declarat Ella Rosenberg, fondatorul firmei Consultanță Israeliano-Europeană în Reglementare.


„Am asistat în ultimii ani la un volum crescut de tranzacții în industria tehnologiei din România, ceea ce este un semnal bun pentru întreaga economie. În acest context, cred că acest mix de competențe, între lideri de piață în domeniul criminalității economice și al reglementării în tehnologie din Europa și Orientul Mijlociu, este binevenit pentru toate companiile, indiferent dacă sunt start-up-uri sau investitori”, a adăugat Mihai Mareș, fondatorul Mareș & Mareș.

Firma Consultanță Israeliano-Europeană în Reglementare consilizază frecvent guvernele străine, instituțiile de monedă electronică (IME) și instituțiile financiare cu privire la practicile privind combaterea spălării banilor în zona Golfului ți în Europa. Firma a fost implicată în stabilirea echipelor de conformitate pentru bănci, instituții financiare, companii de arme de foc și drone, pe lângă cele privind conformitatea maritimă în UE și Orientul Mijlociu. Firma a fost înființată de Ella Rosenberg, fostul CEO al Camerei de Comerț și Industrie Israel-UE (cel mai tânăr CEO și prima femeie în această poziție). De asemenea, a fost membră a Forumului Europei din Israel, care este forul guvernamental al Israelului pentru politica externă în ceea ce privește UE. Ella este singura autoritate de drept comunitar din Orientul Mijlociu și expert în reglementare  în această zonă și în UE, fiind apreciată de clienți din sectorul guvernamental și din cel privat, pentru eficiența soluțiilor pe care le oferă. Participă frecvent ca expert invitat la conferințe din întreaga lume, precum Future of AI, Finance Magnates, PWC, Fintech Week Tel Aviv, Ethereal Summit, precum și AWS Blockchain Summit din Tel Aviv.

Mareș & Mareș este una dintre cele mai prestigioase firme românești de avocatură specializate în dreptul penal care vizează în principal infracțiuni economice și de corupție. Activitatea firmei acoperă toate domeniile asociate dreptului penal, de la corupție și spălare de bani până la faliment, delapidare, fraudă fiscală, criminalitate organizată și investigații. De asemenea, echipa este experimentată în domeniile conexe litigiilor civile și recuperării activelor.  Firma a fost înființată în 2006  de Mihai Mareș, unul dintre cei mai renumiți și mai experimentați avocați de drept penal din România ai generației sale. Are la activ cele mai multe și mai notabile cazuri care implică infracțiuni de corupție și economice la nivel național și transfrontalier și a reprezentat atât marile grupuri industriale și companii active în sectorul financiar bancar și persoane fizice în fața DIICOT, DNA și a tuturor instanțelor de judecată din România. Mihai a reușit să construiască strategii de apărare remarcabile și a pledat în numeroase dosare intens mediatizate din domeniul financiar-bancar, industrie, real estate, comerț etc.  A obținut numeroase succese notabile în dosare ce implică nu numai infracțiuni legate de corupție, spălare de bani, fraudă fiscală, delapidare luare de mită, dar și extrădări sau alte  forme de conduită corporativă necorespunzătoare.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 1536 / 2148
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Victorie Mușat & Asociații pentru o companie membră a Grupului TIU: fapte de concurență neloială săvârșite ocult, sancționate de instanță | Hotărârea setează un reper jurisprudențial în materia concurenței neloiale
Bondoc & Asociații a asistat ENGIE în achiziția unuia dintre cele mai mari proiecte eoliene din România. De cealaltă parte, Schoenherr a stat alături de Greenvolt Power pe tot parcursul tranzacției, care a implicat o structură contractuală complexă și multiple considerente de reglementare. Echipele, coordonate de Monica Iancu și Monica Cojocaru
Cea mai mare fuziune din istoria avocaturii de business: Hogan Lovells și Cadwalader, Wickersham & Taft au anunțat intenția de a se combina într-o singură firmă
Apreciată constant de ghidurile juridice internaționale pentru mandatele sofisticate, practica de Capital Markets a CMS România a devenit, prin consistență și profunzime, unul dintre pilonii reputației firmei pe piața locală și un reper important în rețeaua sa regională | De vorbă cu Cristina Reichmann (Partener) despre disciplina pregătirii pentru bursă, finețea aplicării regulilor de piață și forța unei echipe care lucrează articulat, cu roluri clare și obiective aliniate
PNSA a asistat Grupul Société Générale în finalizarea vânzării BRD Pensii. Echipa, coordonată de Silviu Stoica (Avocat Asociat) și Florian Nițu (Avocat Asociat Coordonator)
NNDKP, parte din echipa juridică internațională care a asistat Metinvest în achiziția ArcelorMittal Iași
Mușat & Asociații obține o nouă victorie definitivă pentru NUROL într-un proiect strategic de infrastructură rutieră
Record de promovări la Țuca Zbârcea & Asociații: trei noi parteneri și alte 16 numiri interne | Florentin Țuca, Managing Partner: ”Această serie de promovări, una dintre cele mai extinse din istoria noastră, coincide cu aniversarea a 20 de ani de la fondarea firmei, un moment ce reconfirmă valoarea, profesionalismul și dăruirea întregii noastre echipe”
Filip & Company a organizat în parteneriat cu Asociația Studenților în Drept cea de-a zecea ediție a Concursului de negocieri simulate „Teodora Tudose”
MAXIM ̸ Asociații asistă EMSIL TECHTRANS în tranzacția imobiliară încheiată cu METSO pentru o proprietate industrială din Oradea
Mitel & Asociații dezvoltă o practică de litigii construită în jurul unui nucleu de avocați cu mare experiență, capabilă să ducă la capăt mandate complexe cu impact financiar și reputațional major, într-o piață în care disputele devin tot mai tehnice și mai dure | De vorbă cu Magda Dima (Partener) despre cum se construiește strategia, se evaluează riscurile și se formează generația nouă de litigatori
Echipa de Concurență a RTPR îmbină experiența cu precizia operațională, într-o formulă remarcată în Legal 500 și Chambers | De vorbă cu partenerii Valentin Berea și Roxana Ionescu despre modul de lucru care privilegiază consistența și rigoarea, cu rezultate ce confirmă profesionalismul și anvergura practicii
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...