APIA: Înmatriculările de autoturisme au crescut cu 8,9% în ianuarie. SUV-urile, pe prima poziție
13 Februarie 2024 AGERPRES
În ceea ce priveşte cota de piaţă, segmentul SUV este pe prima poziţie, cu o cotă de 46,6%, în creştere cu 7,8 puncte procentuale (pp) faţă de 2023.
Înmatriculările de autoturisme au înregistrat, în ianuarie 2024, un volum de 12.733 unităţi, cu 8,9% mai mult decât în luna similară din 2023, reprezentând aproximativ 83% din total, conform unui comunicat al Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA).
Totodată, autoturismele "electrificate" au consemnat o creştere de 34,3%, realizând o cotă de piaţă de 28,2%, în timp ce înmatriculările de autoturisme noi sunt în creştere cu 4,9% faţă de ianuarie 2023.
Pe de altă parte, vehiculele comerciale uşoare plus "minibuse" au înregistrat o creştere cu 22,2%, iar cele grele plus "bus" de 3,6%.
Conform sursei citate, după evoluţia importantă a lunilor anterioare, ianuarie 2024 vine cu o creştere de 6,4% a înmatriculărilor de autovehicule noi faţă de luna ianuarie a anului 2023 şi 11,7% faţă de luna decembrie.
Totodată, autoturismele "electrificate" au consemnat o creştere de 34,3%, realizând o cotă de piaţă de 28,2%, în timp ce înmatriculările de autoturisme noi sunt în creştere cu 4,9% faţă de ianuarie 2023.
Pe de altă parte, vehiculele comerciale uşoare plus "minibuse" au înregistrat o creştere cu 22,2%, iar cele grele plus "bus" de 3,6%.
Conform sursei citate, după evoluţia importantă a lunilor anterioare, ianuarie 2024 vine cu o creştere de 6,4% a înmatriculărilor de autovehicule noi faţă de luna ianuarie a anului 2023 şi 11,7% faţă de luna decembrie.
"În prima lună a anului 2024, observăm o evoluţie mixtă a segmentelor în care sunt încadrate autoturismele, după cum urmează: Clasa A (+0,8%), Clasa B (-36,9%), Clasa C (-12,7%), Clasa D (+224,8%), Clasa E (-4,7%), Clasa F (+25,6%), SUV (+25,8%), MPV (+1091,1%) şi Clasa Sport (+76,2%), raportat la perioada similară din anul anterior", se mai precizează în comunicat.
În ceea ce priveşte cota de piaţă, segmentul SUV este pe prima poziţie, cu o cotă de 46,6%, în creştere cu 7,8 puncte procentuale (pp) faţă de 2023, urmat de Clasa C cu o cotă de 25,7%, în creştere cu 5,3 pp şi Clasa B cu o cotă de 12,5%, în scădere cu 8,2 pp faţă de cota deţinută în aceeaşi perioadă a anului trecut.
În funcţie de tipul de combustibil al autoturismelor înmatriculate, în prima lună din acest an, motorizările pe benzină înregistrează o scădere de 10,2 pp faţă de cota deţinută în perioada similară din 2023, ajungând, astfel, la o pondere de 55,8%.
În ceea ce priveşte autoturismele echipate cu motoare diesel, acestea înregistrează o creştere de 4,1 pp faţă de ponderea din anul 2023 şi deţin o cotă de 16,1% din total.
"Pe de altă parte, autoturismele 'electrificate', respectiv cele electrice (100% şi hibride plug-in), precum şi cele full hybrid (care dispun şi de propulsie electrică fără încărcare din sursă externă) deţin în prima lună a anului 2024, o cotă de piaţă de 28,2%, care depăşeşte cu 12,1 pp cota deţinută de motoarele diesel", se spune în comunicat.
Totodată, autoturismele full electrice deţin o cotă de 12,8% din piaţă în luna ianuarie a anului 2024, faţă de ianuarie 2023, când reprezentau 9,6%. Este de remarcat creşterea importantă a autoturismelor 100% electrice (+52,6%) şi a celor plug-in hybrid (+45,9%) din totalul autoturismelor electrificate, faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.
"Cu atât mai mult, în prima lună din acest an, este de remarcat evoluţia la vârful clasamentului, unde primele 5 cele mai vândute autoturisme 100% electrice sunt Dacia Spring, cu 561 unităţi şi o creştere de 12.9% faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, Tesla Model 3, cu 387 unităţi şi o creştere de 741%, Tesla Model Y, cu 176 unităţi şi o creştere de 351%, Renault Megane, cu 49 unităţi, în scădere cu 14%, şi Volkswagen ID3, cu 48 unităţi, în creştere cu 182% faţă de aceeaşi perioadă a anului 2023", conform APIA.
În ceea ce priveşte autoturismele Plug-in, top 5 modele este condus de Ford Kuga, cu 93 unităţi şi o creştere de 158% faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent, urmată de Hyundai Tucson, cu 57 de unităţi şi o creştere de 78,1%, Toyota RAV4 şi KIA Sportage, cu câte 38 de unităţi fiecare, şi Renault Captur, cu 37 de unităţi.
Autoturismele hibride, fără reîncărcare din surse externe, au pe primul loc din top 3 Toyota C-HR, cu 266 unităţi, în creştere cu 177% faţă de 2023, urmată de Toyota Corolla, cu 206 unităţi şi 1,9% creştere, apoi Toyota RAV4, cu 144 unităţi.
Referitor la autovehicule comerciale uşoare şi minibuse, această categorie de autovehicule înregistrează, în ianuarie 2024, o creştere de 22% faţă de luna ianuarie 2023.
În acest context, majoritatea mărcilor şi modelelor sunt în teritoriul pozitiv în raport cu perioada similară a anului trecut.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 5433 / 21709 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Bucharest Arbitration Days 2026: Probele în arbitrajul internațional: principii și practici în evoluție
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a Junior Associate | Dispute Resolution
Meet the Professionals | Din vorbă în vorbă cu Lidia Zărnescu, recent promovată Counsel la Kinstellar despre un parcurs în Dreptul muncii construit cu răbdare și cu oameni valoroși, întâlniți la momentele potrivite: ”Văd cariera ca pe un maraton, nu ca pe un sprint; dacă se „ard” etape, se pierd lecții și valori esențiale. Cred că adevărata valoare a unui avocat stă în modul în care își folosește expertiza pentru a crea valoare pentru cei din jur”
Cum se construiește o practică solidă de achiziții publice într-o piață marcată de presiunea termenelor, complexitatea proiectelor și exigențe tot mai ridicate de conformitate | De vorbă cu Ramona Pentilescu, Partener PNSA, despre sofisticarea mandatelor și despre modul în care echipa îmbină rigoarea juridică și pragmatismul operațional pentru a menține proiectele pe traiectoria stabilită, indiferent de obstacolele apărute pe parcurs
ZRVP, distinsă cu titlul de “Romania Patent Firm of the Year” la gala Managing IP Awards 2026 | De vorbă cu Alina Tugearu (Partener) despre proprietatea intelectuală ca teren de strategie, prevenție și confruntare juridică în dosare cu miză ridicată: ”Am convingerea că implicarea în unele dintre cele mai sofisticate și relevante dosare din piață a contribuit la recunoașterea de care ne bucurăm azi”
CMS a fost alături de Oresa în vânzarea participației deținute la RBC, cu o echipă condusă de partenerii Horea Popescu și Eva Talmacsi (UK). O echipă coordonată de Ana Radnev (Partner) a asistat și creditorii în finanțarea sindicalizată asociată tranzacției
Codezilla și Țuca Zbârcea & Asociații lansează Benvolio, o platformă AI pentru domeniile juridic și fiscal | Gabriel Zbârcea (Managing Partner - TZA): Platforma este deja utilizată zilnic în cadrul echipei noastre
ZRVP și Wolf Theiss vor găzdui pe 3 iunie 2026 un eveniment VIAC pe tema parcursului profesional în arbitrajul internațional
Kinstellar își consolidează prezența pe axa italo-română prin cooptarea lui Daniele Iàcona, care preia coordonarea biroului dedicat clienților italieni | El va extinde relațiile Kinstellar cu clienții italieni și casele de avocatură partenere, în coordonare cu echipele regionale ale firmei
LegiTeam: GNP Guia Naghi and Partners is recruiting new talent | Dispute Resolution and Arbitration
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
EXCLUSIV : Judecătorii CJUE au audiat cel mai important caz de concurență venit din România până acum - Cauza C-357 ̸ 25 Groupama Asigurări. Valentin Berea (Partener RTPR) a coordonat apărarea asigurătorului român în acest caz, cu o echipă mixtă RTPR ̸ A&O Shearman, din care au făcut parte avocați din România și Ungaria | Valentin Berea, pentru BizLawyer: „Este genul de caz care te face să îți iubești profesia”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





