ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Aproape un milion de aplicări din partea candidaţilor de peste 45 de ani, înregistrate în primele 9 luni (platformă)

01 Octombrie 2025   |   Agerpres

Cele mai multe aplicări au mers pentru poziţiile mid-level, respectiv cele care cereau un nivel mediu de experienţă (2 - 5 ani), dar şi pentru cele entry level, pentru care candidaţii nu aveau nevoie de o experienţă mai mare de doi ani. În schimb, cele mai puţine aplicări pe acest segment de vârstă au fost pentru poziţiile de management.

 
 
Aproape un milion de aplicări au fost înregistrate în primele nouă luni din partea candidaţilor care au mai mult de 45 de ani, în creştere cu 10% faţă de aceeaşi perioadă din 2024, arată datele unei platforme de recrutare online.

"Ani la rând, acest segment de candidaţi a fost unul aproape impermeabil la schimbările din piaţă, rămânând constant într-o zonă de latenţă în ceea ce priveşte intenţia de angajare şi de aplicare la joburile disponibile. Inclusiv sondajele pe care le-am derulat ne-au arătat că sunt categoria cu cea mai mare rezistenţă la schimbare şi cea mai scăzută dorinţă de a-şi schimba jobul. Contextul economic de anul acesta a deturnat această stare de fapt şi deja pentru primele 9 luni ale anului vedem cu aproape 100.000 de mai multe aplicări decât anul trecut în rândul celor care au peste 45 de ani", a afirmat Bogdan Badea, CEO eJobs, citat în comunicat.


Cele mai multe aplicări au mers pentru poziţiile mid-level, respectiv cele care cereau un nivel mediu de experienţă (2 - 5 ani), dar şi pentru cele entry level, pentru care candidaţii nu aveau nevoie de o experienţă mai mare de doi ani. În schimb, cele mai puţine aplicări pe acest segment de vârstă au fost pentru poziţiile de management.

Conform sursei citate, absolvenţii de studii superioare şi muncitorii calificaţi au fost candidaţii care au aplicat cel mai mult, în interiorul acestei grupe de vârstă, în primele nouă luni ale anului, în timp ce, pentru muncitorii necalificaţi, nu s-au strâns mai mult de 81.000 de aplicări.

"Avem, pe de o parte, candidaţi care anul acesta au rămas fără job şi, în acest caz, au fost nevoiţi să reintre într-un circuit de căutare a unui loc de muncă şi, pe de altă parte, candidaţi ale căror perspective pentru viitorul imediat sau, cel mult, mediu nu sunt promiţătoare, astfel încât au nevoie de o variantă care să le ofere în primul rând mai multă stabilitate şi, apoi, mai mulţi bani. De altfel, şi datele oficiale ale instituţiilor publice arată că jumătate dintre cei care s-au angajat anul acesta prin agenţiile teritoriale pentru ocuparea forţei de muncă aveau peste 45 de ani", a adăugat Bogdan Badea.

Potrivit specialiştilor eJobs, faptul că vor stabilitate este confirmat şi de opţiunile lor cu privire la tipul de job pentru care au aplicat. Astfel, 90% au căutat job-uri full time şi doar 10% au aplicat pentru poziţii part-time sau sezoniere.

"În plus, inclusiv când vine vorba despre modul de lucru spre care înclină, apare o diferenţă faţă de celelalte categorii de vârstă, în condiţiile în care dorinţa de a lucra remote este mai mică decât în cazul altor segmente", arată studiul.

Dacă la nivel general peste 15% dintre aplicări se fac pentru joburile remote, pe categoria de vârstă 45+ doar 5,6% dintre aplicări sunt pentru job-urile ce pot fi făcute de acasă, precizează sursa citată.

"Acest lucru se leagă şi de faptul că job-urile remote implică un nivel destul de ridicat de digitalizare, iar aceasta este una dintre principalele lacune ale candidaţilor care au depăşit 45 de ani. Prin urmare, preferă poziţiile cu un profil cât mai tradiţional şi care se desfăşoară într-un mod cu care ei sunt deja familiarizaţi", a explicat Bogdan Badea.

Conform analizei, mai scăzut este interesul acestor candidaţi pentru locurile de muncă din afara ţării, în condiţiile în care 1,2% dintre aplicările lor au fost pentru job-urile din străinătate.

"Domeniile spre care s-au îndreptat au fost, totodată, şi cele care în mod obişnuit scot în piaţă job-uri cu precădere entry şi mid level. Mai exact, retailul este domeniul care a atras cele mai multe aplicări, urmat de construcţii, servicii, transport/logistică, producţie, servicii financiare şi industria alimentară. Oraşele cu cele mai multe mişcări pe piaţa muncii în rândul candidaţilor de peste 45 de ani au fost Bucureşti, Cluj-Napoca, Ilfov, Timişoara, Iaşi şi Braşov", se mai precizează în comunicat.

În acest moment, pe eJobs.ro sunt disponibile 24.000 de joburi, iar alte 7.000 de locuri de muncă sunt deschise pe iajob.ro, platforma de locuri de muncă lansată de eJobs şi dedicată candidaţilor care îşi doresc să se angajeze rapid, fără a mai trece prin paşii tradiţionali ai unui proces de recrutare, precum crearea unui CV.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 2 / 20020
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocati stagiari promoția septembrie 2025 | Litigii
Decizie ÎCCJ: O victorie fiscală de referință în materia cheltuielilor intra-grup internațional și a reciclării deșeurilor de ambalaje, obținută de avocații Mușat & Asociații | Echipă interdisciplinară, coordonată de partenerii Angela Porumb și Răzvan Graure
Avocații PNSA au stat alături de compania locală Bit Soft în tranzacția prin care grupul canadian Volaris a intrat pe piața românească a tehnologiei pentru ospitalitate. Echipa pluridisciplinară a fost coordonată de partenerul Bogdan C. Stoica
Instanța de judecată a constatat deductibilitatea serviciilor intra-grup de marketing și negociere, respectiv a serviciilor de cercetare și dezvoltare fără posibilitatea organelor fiscale de a evalua oportunitatea acestor servicii | Echipa Băncilă, Diaconu și Asociații, condusă de Emanuel Băncilă, a obținut victoria
Practica de M&A de la Volciuc-Ionescu accelerează într-o piață mai activă, unde conformarea multiplă și mecanismele sofisticate de preț ̸ structurare ridică miza juridică. “O tranzacție este cu adevărat de succes dacă, după closing, integrarea noii afaceri decurge fluent, sinergiile preconizate se realizează efectiv și nu apar probleme majore care să-i erodeze valoarea”, spun avocații | În spatele fiecărui mandat finalizat se află o combinație atent dozată de expertiză, colaborare și reziliență
CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for junior lawyers
Radiografia unui an intens în practica de Employment la KPMG Legal – Toncescu și Asociații | Arhitectura normelor de dreptul muncii arată ca un șantier în lucru: reglementări noi, intenții bune, dar și intersecții nerezolvate între acte normative, zone fără busolă și practici care alunecă în interpretări divergente. De vorbă cu membrii echipei despre provocările perioadei, proiectele cheie și prioritățile clienților, în linie cu valul normativ
Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner ZRVP) va susține un curs de arbitraj la INPPA: “Noțiuni introductive de arbitraj comercial – un ghid practic pentru începători”, desfășurat în cinci ateliere | Înscrierile se fac până pe 7 octombrie
Mitel & Asociatii recruteaza avocati stagiari
Lawyer – Associate ̸ Senior Associate (1-6 years) | Banking & Finance | Reff & Associates
Lexology Capital Markets Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care se remarcă în practica de piețe de capital: Anca Simeria (partener, Popescu & Asociații) este considerată „Thought Leaders”. Zsuzsa Csiki (partener, Kinstellar), evidențiată pe segmentul de ”Structured Finance”, iar Loredana Chițu (partener Dentons, în secțiunea ”Debt & Equity”. Un semnal că piața locală poate seta standarde și concura cu jurisdicții consacrate
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...