
BIS: Băncile centrale sunt aproape de victorie în lupta contra inflaţiei
05 Martie 2024
AGERPRES"Există motive pentru "un optimism prudent", se arată într-un raport publicat luni de Banca Reglementelor Internaţionale (BIS), cea mai veche instituţie financiară internaţională şi contraparte pentru tranzacţiile financiare derulate de băncile centrale
Băncile centrale sunt aproape de victorie în lupta pentru readucerea sub control a inflaţiei pe plan global, se arată într-un raport publicat luni de Banca Reglementelor Internaţionale (BIS), cea mai veche instituţie financiară internaţională şi contraparte pentru tranzacţiile financiare derulate de băncile centrale, transmite Reuters.
"Există motive pentru "un optimism prudent". Băncile centrale au adoptat măsuri decisive şi prin urmare au evitat ca inflaţia să se agraveze. În acelaşi timp, activitatea economică a fost remarcabil de rezilientă şi sistemul financiar a avut o evoluţie bună", le-a spus jurnaliştilor Claudio Borio, şeful Departamentului monetar şi economic.
"Există motive pentru "un optimism prudent". Băncile centrale au adoptat măsuri decisive şi prin urmare au evitat ca inflaţia să se agraveze. În acelaşi timp, activitatea economică a fost remarcabil de rezilientă şi sistemul financiar a avut o evoluţie bună", le-a spus jurnaliştilor Claudio Borio, şeful Departamentului monetar şi economic.
Gradual, BIS a devenit mai încrezătoare în legătură cu perspectivele economice. La finalul lui 2023, instituţia spunea că progresele în lupta contra inflaţiei sunt încurajatoare. Deşi obişnuita prudenţă privind riscurile s-a menţinut, Borio a atras atenţia că s-au atenuat semnificativ diferenţele dintre aşteptările pieţelor privind momentul reducerii dobânzilor şi ceea ce indică băncile centrale.
"Faptul că şi pieţele financiare converg către opiniile băncilor centrale sugerează că, cel puţin de data aceasta, băncile centrale au avut o apreciere mai bună a riscurilor", a declarat oficialul BIS.
Presiunile inflaţioniste ar putea deveni mai persistente deoarece sectorul serviciilor şi-a extins ponderea în economie, se arată în raportul publicat de Banca Reglementelor Internaţionale.
Instituţia a atras atenţia asupra creşterii valorii acţiunilor companiilor din domeniul tehnologiei, în special cele legate de inteligenţa artificială (AI).
În 23 februarie, Nvidia a ajuns la o capitalizare bursieră de 2.000 de miliarde de dolari, profitând de cererea masivă pentru cipurile sale care au făcut din firma americană un pionier al boom-ului inteligenţei artificiale generative (AI).
Realizarea vine după ce firma din Silicon Valley a estimat o majorare semnificativă a veniturilor în primul trimestru din 2024, ceea ce a dus la creşterea cu 277 de miliarde de dolari a capitalizării sale bursiere, cel mai mare câştig într-o singură zi realizat la Bursa de pe Wall Street.
"Ori de câte pri avem schimbări majore sau prospective în tehnologie, vedem aceste raliuri pe burse. S-ar putea întâmpla din nou", susţine Borio. Acesta a adăugat că multe alte pieţe au înregistrat anul acesta creşteri semnificative deşi investitorii se aşteaptă la "o aterizare lină" pentru marile economii.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 2533 / 18993 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
EximAsig, parte a Grupului Exim Banca Românească, preia Asito Kapital. KPMG Legal a asistat cumpărătorul
Sebastian Guțiu, Managing Partner Schoenherr România, interviu în Italia Oggi: ” Mediul economic românesc prezintă lumini și umbre. 2025 va fi un an delicat; unele decizii politice și reforme structurale ar putea fi încetinite”
Women Lawyers | De vorbă cu Gabriela Neagu, Managing Associate la Băncilă, Diaconu și Asociații, avocatul care a construit de la zero practica de Banking & Finance a firmei: „Să ai șansa nu doar să faci parte dintr-o echipă, ci să o modelezi și să o dezvolți, este un proces care îți aduce atât satisfacție, cât și o responsabilitate reală”
Schoenherr a asistat Dentas Kağıt Sanayi cu privire la vânzarea fabricii sale din România către Hartmann Packaging | Mădălina Neagu (partener), coordonatoarea echipei: ”Sectorul producției din România continuă să atragă atenția investitorilor strategici”
VIDEO | Dicționar de arbitraj: Ordonanța de plată și arbitrajul (Powered by ZRVP)
Rundă de promovări în mai multe arii de practică în biroul Kinstellar din București. Magdalena Răducanu preia rolul de Partener, alți șase avocați fac un pas înainte în carieră | Victor Constantinescu (Managing Partner): ”Aceste promovări recente nu sunt doar etape importante în cariera colegilor noștri, ci și confirmare a abilității lor de leadership și a rolurilor esențiale în cadrul biroului nostru”
Răsturnare de situație: doar trei case locale de avocați rămân în topul global al celor mai bune 100 de firme implicate în arbitraje internaționale | Filip & Company intră în top, iar două firme cu un trecut bogat în domeniul arbitrajelor și prezență constantă în ghidurile de profil au părăsit clasamentul. ZRVP și LDDP rămân pilonii prezenței românești în GAR 100, ediția 2025
Women Lawyers | De vorbă cu Andreea Soare (Senior Associate - BSMP), avocat care spune că pentru a avea o carieră durabilă, este fundamental să fii cu adevărat pasionat de munca pe care o depui și dedicat îndeplinirii cu succes a mandatelor încredințate. ”Principalele avantaje ale apartenenței la această firmă sunt diversitatea proiectelor la care avem acces și oportunitățile de dezvoltare professională. Cultura deschisă și orientată spre colaborare permite un schimb constant de idei și soluții creative”
LegiTeam: Atorney at Law | Dispute Resolution for commercial ̸ administrative litigation and arbitration | Reff & Associates
Promovări în echipa Filip & Company: Andreea Bănică și Alin Grapă ajung pe poziția de Counsel, alți patru avocați urcă în ierarhie | Cristina Filip, co-managing partner: ”Prin aceste promovari consolidăm fundamentele organizației printr-o noua generație de avocați excepționali”
BACIU PARTNERS câștigă premiul ‘Firma de Copyright & Design a Anului în România’ la gala Managing IP EMEA Awards 2025, desfășurată la Londra. Andreea Bende (Partener), premiată ca ‘Practicianul Anului în România’ | Ana-Maria Baciu, Managing Partner: ”Este o reconfirmare a faptului că principiile pe care le integrăm în fiecare proiect creează în mod constant valoare tangibilă, vizibilă și demnă de recunoaștere”
CMS România își mărește echipa în România prin cooptarea strategică a unui senior counsel și lansează practica de Apărare | Horea Popescu (Managing Partner): „Cristian Băcanu se remarcă printr-o combinație unică de experiență juridică, leadership în sectorul public și viziune internațională, ceea ce îl recomandă ca un membru valoros al echipei noastre”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...