ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Creditul neguvernamental s-a majorat cu 0,3% în august

23 Septembrie 2022   |   Agerpres

Creditul în lei, cu o pondere de 71,8% în volumul total al creditului neguvernamental, s-a majorat cu 0,3%, iar creditul în valută exprimat în lei, cu o pondere de 28,2% în totalul creditului neguvernamental, a crescut cu 0,2% (1,8% în cazul exprimării indicatorului în euro).

 
 
Soldul creditului neguvernamental a crescut, în luna august a acestui an, cu 0,3% faţă de luna precedentă (-0,3% în termeni reali), până la nivelul de 359,076 miliarde de lei, potrivit datelor publicate vineri de Banca Naţională a României.
 
Creditul în lei, cu o pondere de 71,8% în volumul total al creditului neguvernamental, s-a majorat cu 0,3%, iar creditul în valută exprimat în lei, cu o pondere de 28,2% în totalul creditului neguvernamental, a crescut cu 0,2% (1,8% în cazul exprimării indicatorului în euro).
 
Comparativ cu aceeaşi perioadă a anului 2021, creditul neguvernamental a înregistrat o creştere de 15,9% (0,5% în termeni reali), pe seama majorării cu 16,8% a componentei în lei (1,3% în termeni reali) şi a creşterii cu 13,8% a componentei în valută exprimată în lei (15,6% în cazul exprimării indicatorului în euro).
 
Împrumuturile în lei acordate populaţiei s-au cifrat, în august, la 146,948 miliarde de lei, consemnând o creştere de 0,6% faţă de luna precedentă şi cu 11,3% faţă de august 2021.
 
Creditele pentru companii au totalizat, în august, 110,858 miliarde de lei, în scădere cu 0,2% faţă de iulie şi în creştere cu 25% faţă de luna corespunzătoare a anului trecut.
 
În ceea ce priveşte împrumuturile în valută, cele acordate populaţiei s-au cifrat la 24,997 miliarde echivalent lei, consemnând o scădere de 2,4% faţă de iulie 2022 şi de 13,3% faţă de august 2021.
 
În acelaşi timp, împrumuturile în valută pentru companii au totalizat 76,272 miliarde echivalent lei, în creştere cu 1,1% faţă de iulie 2022 şi cu 26,9% faţă de august 2021.
 
Creditul guvernamental a înregistrat o scădere în luna august 2022 de 2,2% faţă de luna iulie 2022, până la 163,103 miliarde lei. În raport cu august 2021, acesta a crescut cu 1,7% (-11,8% în termeni reali).
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 8568 / 19590
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Lawyer - Tax Controversy and Tax Litigation | Reff & Associates
Filip & Company a asistat ENGIE Romania în obținerea unui împrumut de 90 milioane de euro de la BERD. Tranzacție coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner) și Camelia Ianțuc (senior associate)
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Clifford Chance Badea a asistat Alpha Bank la finalizarea vânzării către Vista Bank România a societăților Alpha Leasing România IFN și Alpha Insurance Brokers. Ce avocați au fost implicați în proiect
GNP Guia Naghi și Partenerii obține la Înalta Curte anularea definitivă a unei decizii de sancționare emisă de Consiliul Concurenței împotriva unui important furnizor din sectorul alimentar | Dosarul s-a aflat la intersecția unor domenii juridice deosebit de tehnice – dreptul concurenței, dreptul administrativ și dreptul Uniunii Europene
Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2025 | Clifford Chance, Filip & Company și Băncilă, Diaconu și Asociații sunt pe lista scurtă pentru titlul de ”Firma anului în România”. Horea Popescu (CMS), Ruxandra Bologa (NNDKP), Madalina Rachieru-Postolache (Clifford Chance) și Ana-Maria Baciu (Baciu Partners) printre candidații la titlul ”Romania Lawyer of the Year”. Alți 18 avocați români și 8 firme locale concurează la premiile regionale
Filip & Company a asistat Booster Capital în achiziția unei participații în Artesana cu o chipă de avocați coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner) și Andreea Bănică (counsel). RTPR a fost de partea vânzătorului ROCA Investments, iar Andronic & Partners a asistat Artesana şi pe fondatorii acesteia
Cei mai buni profesioniști în domeniul brevetelor, văzuți de ”IAM Patent 1000 - 2025” | NNDKP, ZRVP și Dincă & Speciac au cea mai bună poziționare, iar Mușat & Asociații și Baciu Partners sunt în prim plan. Ce firme au cei mai mulți avocați listați și ce spun clienții despre aceștia
RTPR obține, printr-o hotărâre definitivă, reducerea cu 85% a amenzii aplicate de Consiliul Concurenței unei agenții media, după un „roller coaster” juridic de 10 ani. Complexitatea speței, accentuată de necesitatea de a gestiona aspectele de natură tehnică referitoare la calculul veniturilor reale ale unei agenții media, cu excluderea sumelor refacturate clienților acesteia | Echipa asistă clientul și în cadrul procedurilor legale prin care să poată obține compensațiile care i se cuvin în contextul lipsirii acestuia de o sumă importantă de bani pe o perioadă îndelungată
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
Grupul Rodbun a accesat un credit sindicalizat de 17,3 mil. €, cu garanţie de stat. NNDKP și Legal Ground, consultanți juridici în această finanțare
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...