ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Depozitele rezidenţilor clienţi neguvernamentali au crescut în ianuarie cu 0,3%

23 Februarie 2021   |   AGERPRES

Depozitele în lei ale gospodăriilor populaţiei s-au majorat cu 1,2% faţă de luna anterioară, până la 153,294 miliarde de lei, iar faţă de luna ianuarie 2020 au înregistrat o creştere de 16,5% (13,1% în termeni reali).

 
 
Depozitele rezidenţilor clienţi neguvernamentali au crescut în luna ianuarie 2021 cu 0,3% faţă de luna anterioară, până la nivelul de 422,103 miliarde de lei, şi cu 15,8% (12,4% în termeni reali) faţă de ianuarie 2020, informează Banca Naţională a României, printr-un comunicat.

Depozitele în lei ale rezidenţilor, cu o pondere de 65,1% în totalul depozitelor clienţilor neguvernamentali, au crescut cu 0,2% faţă de luna decembrie 2020, până la 274,918 miliarde de lei şi cu 15,5% (12,1% în termeni reali) faţă de ianuarie 2020.

Depozitele în lei ale gospodăriilor populaţiei s-au majorat cu 1,2% faţă de luna anterioară, până la 153,294 miliarde de lei, iar faţă de luna ianuarie 2020 au înregistrat o creştere de 16,5% (13,1% în termeni reali).


Conform BNR, depozitele în lei ale altor sectoare (societăţi nefinanciare şi instituţii financiare nemonetare) au scăzut cu 1,1% (până la 121,624 miliarde de lei) faţă de luna precedentă şi au crescut cu 14,2% (10,9% în termeni reali) faţă de luna ianuarie 2020.

În ceea ce priveşte depozitele în valută ale rezidenţilor, exprimate în lei, reprezentând 34,9% în volumul total al depozitelor clienţilor neguvernamentali, s-au majorat cu 0,5% faţă de luna decembrie 2020, ajungând până la nivelul de 147,184 miliarde de lei (exprimate în euro, acestea s-au majorat cu 0,4%, până la 30,196 miliarde de euro). Comparativ cu luna ianuarie 2020, indicatorul a crescut cu 16,4%, exprimat în lei şi cu 14,1%, dacă este exprimat în euro.

Depozitele în valută ale gospodăriilor populaţiei, exprimate în lei, au crescut cu 1,3% faţă de luna decembrie 2020, până la 106,657 miliarde de lei; exprimate în euro, acestea au crescut cu 1,2%. Comparativ cu aceeaşi perioadă a anului 2020, creşterea acestui indicator exprimat în lei a fost de 16,2% (13,9%, dacă indicatorul este exprimat în euro).

Datele BNR arată că depozitele în valută ale altor sectoare, exprimate în lei, au scăzut până la nivelul de 40,527 miliarde de lei, înregistrând un declin de 1,5% faţă de luna decembrie 2020 (scădere de 1,6% când indicatorul este exprimat în euro). Comparativ cu ianuarie 2020, acest indicator, exprimat în lei, s-a majorat cu 17% (dacă este exprimat în euro, creşterea a fost de 14,7%).
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 16587 / 20913
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Refinitiv Legal Advisers – Full Year 2025 | Piața de M&A a accelerat la nivel global, chiar dacă numărul tranzacțiilor a rămas sub presiune. Europa prinde viteză, iar Estul continentului continuă să fie un teritoriu în care investitorii strategici și financiari caută randament. Clifford Chance revine în frunte în Europa de Est, CMS își păstrează poziția de reper prin volum, iar firmele cu ‘amprentă’ în România se văd tot mai des în topurile globale și europene
NNDKP și Schoenherr, alături de cumpărător în tranzacția prin care Skanska vinde clădirea Equilibrium 2 către Magyar Posta Takarék Real Estate Investment Fund. Ce alți consultanți au mai fost implicați
Schoenherr, alături de asociatul ABD în vânzarea companiei către Foxway. Echipa a fost coordonată de Mădălina Neagu (Partner)
Piața imobiliară recompensează proiectele bine fundamentate juridic și urbanistic și penalizează improvizația, spun avocații de Real Estate de la Mitel & Asociații. Din această perspectivă, ajustarea actuală nu este o resetare, ci un pas necesar către maturizarea pieței și consolidarea încrederii între dezvoltatori, finanțatori și beneficiari | De vorbă cu Ioana Negrea (Partener) despre disciplina due-diligence-ului, presiunea urbanismului în marile orașe și modul în care echipa gestionează mandatele
2025, anul proiectelor „extrem de complexe” pentru Bohâlțeanu & Asociații, cu finanțări suverane și LMA de circa 2 miliarde euro, M&A de peste 1 miliard euro și restructurări complexe în Employment | De vorbă cu Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner) despre parcursul anului trecut și obiectivele din 2026
KPMG Legal – Toncescu și Asociații își consolidează practica de Concurență într-o zonă de maturitate strategică, în care mandatele sensibile sunt gestionate cu viziune, disciplină procedurală și o capacitate reală de anticipare a riscurilor | De vorbă cu Mona Banu (Counsel) despre modul în care se schimbă natura riscurilor și cum se repoziționează autoritățile, care sunt liniile mari ale noilor investigații și cum face diferența o echipă compactă, cu competențe complementare și reflexe formate pe cazuri complicate
Promovări în echipa RTPR: patru avocați urcă pe poziția de Counsel, alți șapte fac un pas înainte în carieră | Costin Tărăcilă, Managing Partner: ”Investim în profesioniști care reușesc să transforme provocările juridice în soluții strategice, consolidând poziția firmei noastre ca lider în România și oferind clienților noștri cele mai bune servicii”
Câți avocați au firmele de top în evidențele Baroului București la începutul anului 2026 | Liderii nu se schimbă, dar își ajustează echipele. Top 20 rămâne stabil ca nume, dar se schimbă ca dinamică. Ce firme au înregistrat creșteri semnificative de ”headcount”, câte și-au micșorat efectivele și ce înseamnă asta
Kinstellar a asistat Foxway în achiziția firmei locale All Birotic Devices Trade & Service. Echipă pluridisciplinară, coordonată de Zsuzsa Csiki (Partner, Co-Head M&A ̸ Corporate) și Mihai Stan (Managing Associate)
Mușat & Asociații intră și în arbitrajul ICSID inițiat de Starcom Holding, acționarul principal al grupului Eurohold Bulgaria și va lupta, de partea statului român, cu Pinsent Masons (Londra), DGKV (Sofia) și CMS (București)
Peligrad Law a obținut anularea unor obligații fiscale de peste 6 mil. € pentru un șantier naval din România, o decizie de referință pentru practica fiscală
Țuca Zbârcea & Asociații a asistat Banca Transilvania în finanțarea celei mai mari instalații de stocare a energiei în baterii din România, dezvoltată de Nova Power & Gas
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...