ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Eurostat: Estonia, Spania, România şi Grecia, cel mai semnificativ avans din UE al preţurilor producţiei industriale

05 August 2024   |   Agerpres

Eurostat precizează că preţurile producţiei industriale în UE au fost influenţate în special de o creştere cu 1,6% a preţurilor la energie, un avans de 0,1% al bunurilor de capital, al bunurilor de folosinţă imediată şi al bunurilor de folosinţă îndelungată, în timp ce preţurile bunurilor intermediare s-au menţinut stabile.

 
 
Preţurile produselor care ies pe porţile fabricilor au crescut cu 0,5% în Uniunea Europeană şi în zona euro, în iunie, comparativ cu luna precedentă (când s-a înregistrat un declin de 0,2% în UE şi în zona euro), cele mai mari creşteri fiind raportate în Estonia, Spania, România şi Grecia, arată datele publicate luni de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat).

În iunie, comparativ cu luna precedentă, cea mai mare creştere a preţurilor producţiei industriale în UE s-a înregistrat în Estonia (2,2%), Spania şi România (ambele cu 1,9%) şi Grecia (1,8%), iar cel mai semnificativ declin a fost în Bulgaria (minus 1%), Cehia, Franţa şi Finlanda (fiecare cu minus 0,3%).

Eurostat precizează că preţurile producţiei industriale în UE au fost influenţate în special de o creştere cu 1,6% a preţurilor la energie, un avans de 0,1% al bunurilor de capital, al bunurilor de folosinţă imediată şi al bunurilor de folosinţă îndelungată, în timp ce preţurile bunurilor intermediare s-au menţinut stabile.


În iunie, comparativ cu perioada similară din 2023, preţurile produselor care ies pe porţile fabricilor au scăzut cu 3,1% în Uniunea Europeană şi cu 3,2% în zona euro.

Cea mai mare creştere anuală a preţurilor producţiei industriale în UE s-a înregistrat în Luxemburg (19,1%), Portugalia (2,4%) şi Cehia (1%), iar cel mai semnificativ declin a fost în Slovacia (minus 19%), Franţa (minus 6%) şi Polonia (minus 5,7%).

În România, preţurile producţiei industriale au crescut cu 0,9% în iunie, comparativ cu perioada similară din 2023, după ce în mai s-a înregistrat un declin de 2,2%.

Eurostat precizează că preţurile producţiei industriale în UE au fost influenţate în special de o scădere cu 8,3% a preţurilor la energie şi cu 2,3% a preţurilor bunurilor intermediare, în timp ce au crescut preţurile bunurilor de folosinţă îndelungată (0,1%), ale bunurilor de folosinţă imediată (1,1%) şi cele ale bunurilor de capital (1,7%).

Modificarea preţurilor la porţile fabricilor este pusă de obicei pe seama consumatorilor finali şi de aceea poate fi un indicator al evoluţiei inflaţiei pe care Banca Centrală Europeană o vizează prin politica sa monetară.

Conform datelor recente ale Institutului Naţional de Statistică, în România preţurile producţiei industriale pe total (piaţa internă şi piaţa externă) au crescut cu 1,3% în luna iunie a acestui an faţă de luna precedentă, cele mai importante majorări fiind înregistrate în industria energetică, unde preţurile au consemnat un avans de 3,77%.

Preţurile consemnate în industria bunurilor de folosinţă îndelungată au crescut cu 0,45% în iunie faţă de mai, cele din industria bunurilor intermediare s-au majorat cu 0,07%, iar în industria bunurilor de uz curent creşterile de preţ au fost de 0,24%. Scăderi de preţ au fost înregistrate în industria bunurilor de capital (minus 0,11%).

Comparativ cu luna iunie 2023, preţurile producţiei industriale pe total (piaţa internă şi piaţa externă) au crescut cu 1,11%.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 2260 / 19590
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Lawyer - Tax Controversy and Tax Litigation | Reff & Associates
Filip & Company a asistat ENGIE Romania în obținerea unui împrumut de 90 milioane de euro de la BERD. Tranzacție coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner) și Camelia Ianțuc (senior associate)
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Clifford Chance Badea a asistat Alpha Bank la finalizarea vânzării către Vista Bank România a societăților Alpha Leasing România IFN și Alpha Insurance Brokers. Ce avocați au fost implicați în proiect
GNP Guia Naghi și Partenerii obține la Înalta Curte anularea definitivă a unei decizii de sancționare emisă de Consiliul Concurenței împotriva unui important furnizor din sectorul alimentar | Dosarul s-a aflat la intersecția unor domenii juridice deosebit de tehnice – dreptul concurenței, dreptul administrativ și dreptul Uniunii Europene
Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2025 | Clifford Chance, Filip & Company și Băncilă, Diaconu și Asociații sunt pe lista scurtă pentru titlul de ”Firma anului în România”. Horea Popescu (CMS), Ruxandra Bologa (NNDKP), Madalina Rachieru-Postolache (Clifford Chance) și Ana-Maria Baciu (Baciu Partners) printre candidații la titlul ”Romania Lawyer of the Year”. Alți 18 avocați români și 8 firme locale concurează la premiile regionale
Filip & Company a asistat Booster Capital în achiziția unei participații în Artesana cu o chipă de avocați coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner) și Andreea Bănică (counsel). RTPR a fost de partea vânzătorului ROCA Investments, iar Andronic & Partners a asistat Artesana şi pe fondatorii acesteia
Cei mai buni profesioniști în domeniul brevetelor, văzuți de ”IAM Patent 1000 - 2025” | NNDKP, ZRVP și Dincă & Speciac au cea mai bună poziționare, iar Mușat & Asociații și Baciu Partners sunt în prim plan. Ce firme au cei mai mulți avocați listați și ce spun clienții despre aceștia
RTPR obține, printr-o hotărâre definitivă, reducerea cu 85% a amenzii aplicate de Consiliul Concurenței unei agenții media, după un „roller coaster” juridic de 10 ani. Complexitatea speței, accentuată de necesitatea de a gestiona aspectele de natură tehnică referitoare la calculul veniturilor reale ale unei agenții media, cu excluderea sumelor refacturate clienților acesteia | Echipa asistă clientul și în cadrul procedurilor legale prin care să poată obține compensațiile care i se cuvin în contextul lipsirii acestuia de o sumă importantă de bani pe o perioadă îndelungată
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
Grupul Rodbun a accesat un credit sindicalizat de 17,3 mil. €, cu garanţie de stat. NNDKP și Legal Ground, consultanți juridici în această finanțare
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...