ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Femeile vor ocupa 28% din funcţiile de conducere în companiile de servicii financiare, până în 2030 (Deloitte)

21 Martie 2022   |   Agerpres

Raportul subliniază că această creştere previzionată se află sub pragul ţintă de reprezentare în cadrul unui grup, o pondere de 30% fiind considerată nivelul minim de reprezentare care poate impulsiona schimbarea în cadrul unui grup mai larg, potrivit cercetărilor academice despre diversitate şi leadership.

 
 
Femeile vor ocupa mai puţin de o treime (28%) din funcţiile de conducere din cadrul companiilor din sectorul serviciilor financiare până în 2030, analizând în funcţie de evoluţia de până acum, potrivit celei mai recente ediţii a raportului Deloitte "Leadership, representation and gender equity in financial services".

Conform acestei estimări, numărul femeilor în poziţii de conducere va creşte uşor, cu 4% în următorii opt ani, dar va fi în continuare sub nivelul de paritate. Raportul Deloitte a fost realizat în colaborare cu organizaţia 100 Women in Finance, care îşi propune să sprijine femeile din industria financiară.

În plus, raportul subliniază că această creştere previzionată se află sub pragul ţintă de reprezentare în cadrul unui grup, o pondere de 30% fiind considerată nivelul minim de reprezentare care poate impulsiona schimbarea în cadrul unui grup mai larg, potrivit cercetărilor academice despre diversitate şi leadership.


Raportul subliniază, de asemenea, că efectul de multiplicare se aplică şi în domeniul serviciilor financiare, şi anume impactul pe care îl are numărul femeilor care fac parte din echipa de management de top asupra promovării altor femei din organizaţie în poziţii de conducere.

În cazul în care companiile nu depun eforturi suplimentare în arii precum recrutarea, retenţia, planificarea succesiunii şi revenirea la locul de muncă, atunci decalajul dintre femeile care fac parte din echipa de management de top şi cele cu poziţii de manager de nivel inferior s-ar putea mări de la 9% în 2021 la 14% în 2030, mai arată raportul.

"Prezenţa femeilor în funcţii de top este de cele mai multe ori o sursă de inspiraţie, dar şi o sursă a efectului de multiplicare. În Europa, de exemplu, analizele Deloitte arată că promovarea unei femei în echipa de management de top corespunde promovării a trei alte femei în funcţii de manageri, aşadar, pentru a avea o forţă de muncă diversă, companiile pot începe prin a lua măsuri pentru îmbunătăţirea diversităţii la vârful organizaţiei", a declarat Alexandra Smedoiu, partener, Deloitte România, şi coordonatoarea programului SheXO Club.

Printre iniţiativele pe care companiile din sectorul serviciilor financiare ar trebui să le ia în considerare pentru a păstra şi recruta femei în poziţii de leadership, raportul evidenţiază utilizarea modului de lucru hibrid.

"Pentru multe femei, revenirea la birou, fie cu normă întreagă, fie într-un mod hibrid, ar putea genera provocări în ceea ce priveşte îngrijirea copiilor sau chiar oportunităţile de avansare în carieră. Prin urmare, companiile din domeniul serviciilor financiare ar trebui să ia în calcul potenţialele dezavantaje ale modului de lucru hibrid şi să comunice în mod clar aşteptările şi parametrii din cadrul acestor noi moduri de lucru", recomandă raportul.

Mai mult decât atât, aşa-numitele programe de relansare a carierei pot deveni un instrument şi mai puternic pentru a atrage şi păstra femeile, potrivit raportului, având în vedere că 43% dintre femei îşi părăsesc locul de muncă după ce au un copil, iar mai mult de jumătate dintre exponentele generaţiei Millennials anticipează să îşi vor întrerupe cariera la un moment dat.

Cea mai recentă ediţie a raportului Deloitte "Leadership, representation and gender equity in financial services", dezvoltat în colaborare cu organizaţia 100 Women in Finance, se bazează pe analiza datelor publice a peste 100 de instituţii din domeniul serviciilor financiare din SUA, realizată de Deloitte Center for Financial Services.

Programul SheXO Club, o iniţiativă globală a Deloitte lansată în România în 2012, îşi propune să construiască o comunitate de femei de afaceri care să fie conectată, să crească şi să prospere prin crearea unei platforme dedicate schimbului de experienţe.

Prin intermediul întâlnirilor, cercetărilor şi analizelor destinate clubului, membrele acestuia îşi vor putea extinde cunoştinţele în domenii precum leadership, economie, tendinţe globale şi modele de afaceri, împărtăşind în acelaşi timp cele mai bune practici în domeniul diversităţii şi incluziunii.

Deloitte furnizează la nivel global servicii de audit, consultanţă, servicii juridice, consultanţă financiară şi managementul riscului, servicii de consultanţă fiscală şi alte servicii adiacente către clienţi din sectorul public şi privat provenind din industrii variate.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 10815 / 19553
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Filip & Company a asistat Booster Capital în achiziția unei participații în Artesana cu o chipă de avocați coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner) și Andreea Bănică (counsel). RTPR a fost de partea vânzătorului ROCA Investments, iar Andronic & Partners a asistat Artesana şi pe fondatorii acesteia
Clifford Chance a asistat Electrica în emisiunea istorică de obligațiuni verzi lansată pe piețele externe, în valoare de 500 milioane Euro. Avocați din București și Londra, în echipa de proiect, coordonată de partenerii Mădălina Rachieru-Postolache și Kate Vyvyan
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Filip & Company a asistat Ministerul Finanțelor Publice în emisiunea de obligațiuni în valoare de 4,7 miliarde de euro | Monica Stătescu (partener): ”Cererea puternică și condițiile de finanțare semnificativ îmbunătățite arată că România este percepută tot mai mult ca un emitent stabil și credibil”
LegiTeam: Lawyer - Corporate M&A | Reff & Associates
Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2025 | Clifford Chance, Filip & Company și Băncilă, Diaconu și Asociații sunt pe lista scurtă pentru titlul de ”Firma anului în România”. Horea Popescu (CMS), Ruxandra Bologa (NNDKP), Madalina Rachieru-Postolache (Clifford Chance) și Ana-Maria Baciu (Baciu Partners) printre candidații la titlul ”Romania Lawyer of the Year”. Alți 18 avocați români și 8 firme locale concurează la premiile regionale
Finanțările sindicalizate își păstrează poziția solidă, iar club-deal-urile câștigă teren pe piață, spun avocații din practica de Banking & Finance de la NNDKP | Valentin Voinescu (Partener): ”Am remarcat o creștere a interesului din partea fondurilor de investiții și a creditorilor non-bancari. Profilul clientului a evoluat: companiile sunt mai bine informate, mai receptive la structuri mixte și tot mai interesate de optimizarea costurilor și a structurii de capital”
Cei mai buni profesioniști în domeniul brevetelor, văzuți de ”IAM Patent 1000 - 2025” | NNDKP, ZRVP și Dincă & Speciac au cea mai bună poziționare, iar Mușat & Asociații și Baciu Partners sunt în prim plan. Ce firme au cei mai mulți avocați listați și ce spun clienții despre aceștia
De vorbă cu studenții admiși în fruntea listei la Facultatea de Drept a Universității București | Liana Ștefana Bonca, 85 de puncte, printre primii intrați în anul 2022: “Facultatea vine cu provocări însemnate, iar examenele te testează în moduri neașteptate, cerând mai mult decât ai crezut vreodată că poți oferi. Totuși, în mijlocul acestui tumult și a nesiguranței cu care încă mă confrunt, am credința profundă că munca și pasiunea pot transforma chiar și cele mai grele obstacole în realizări”
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...