ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Grupul Promateris încheie anul 2020 cu vânzări consolidate de 116,1 milioane de lei

02 Martie 2021   |   Agerpres

Promateris îşi consolidează astfel poziţia de lider regional prin dezvoltarea canalelor de distribuţie în zona Europei Centrale şi de Est, în ţări precum Grecia, Polonia, Ungaria.

 
 
Grupul Promateris încheie anul 2020 cu vânzări consolidate de 116,1 milioane de lei, în creştere cu 39% faţă de anul precedent, realizată în mare parte datorită producţiei de ambalaje biodegradabile şi compostabile, a anunţat compania.
 
Promateris îşi consolidează astfel poziţia de lider regional prin dezvoltarea canalelor de distribuţie în zona Europei Centrale şi de Est, în ţări precum Grecia, Polonia, Ungaria.
 
Grupul Promateris închieie 2020 cu EBITDA de 13,2 milioane de lei, în creştere cu 68% faţă de 2019, conform raportului preliminar pentru anul 2020. În ultimii ani, compania a înregistrat creşteri semnificative de la an la an: 28% (2018 faţă de 2019), 57% (2019 faţă de 2018), 39% (2020 faţă de 2019).
 
Potrivit companiei, acest lucru dovedeşte că investiţiile în "economia verde" sunt profitabile şi în acord cu cererea de pe piaţă. Obiectivul grupului este ca în 2025 să devină liderul pieţei de ambalaje sustenabile din Europa de Est şi să atingă o cifră de afaceri de 250 milioane de lei, cu un EBITDA previzionat de 35 milioane de lei.
 
"Începând cu anul 2017 ne-am propus să formăm o echipă de specialişti, de oameni tineri şi ambiţioşi, care să îşi dorească să realizeze o schimbare în cadrul companiei, dar şi la nivel social, şi care să înţeleagă şi să fie la curent cu tendinţele în materie de inovaţii tehnologice sustenabile. Mă bucur să am lângă mine profesionişti, alături de care să demonstrăm în continuare că, aderând la principiile trasate de Green Deal, companiile pot avea creştere economică şi că pot reduce impactul de carbon pe care îl au asupra mediului. Vom continua să investim în echipe de management tinere şi vizionare", a afirmat Tudor Georgescu, CEO Promateris.
 
Compania a investit în ultimii ani în dezvoltarea capacităţilor de producţie prin extinderea suprafeţelor de producţie, achiziţia de echipamente performante de ultimă generaţie, specializarea forţei de muncă, dar şi dotarea şi formarea unei echipe în departamentul de R&D, care lucrează constant la dezvoltarea de noi produse cu impact scăzut de mediu.
 
De asemenea, Promateris a pus în funcţiune în anul 2020 o linie de reciclare a deşeurilor tehnologice din bioplastic, ajungând astfel la un procent de 0% al deşeurilor tehnologice.
 
În viitor, grupul Promateris îşi propune dezvoltarea a trei noi divizii, dezvoltarea prezenţei în pieţele noi pe care a început recent să activeze, dar ia în calcul şi achiziţionarea unor noi companii în cadrul grupului.
 
Astfel, compania îşi propune consolidarea poziţiei de lider regional şi investiţii în producţia ambalajelor flexibile bio-compostabile, cu valoare adaugată, destinate industriei alimentare. De asemenea, vizează reducerea volumului de materiale plastice virgine folosite în producţia de ambalaje şi înlocuirea acestora cu materiale reciclate, respectând principiile economiei circulare. Totodată, Promateris are în vedere dezvoltarea şi producţia unor soluţii sustenabile, ce au la bază hârtie şi biomasă, ţinând cont de biodegradabilitatea, regenerabilitatea şi reciclabilitatea noilor materiale.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 15308 / 19721
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
CMS asistă Rezolv Energy în obținerea finanțării suplimentare de 331 milioane euro pentru parcul eolian VIFOR din România. Echipa, coordonată de Ana Radnev (Head of Banking and Finance) și Varinia Radu (Head of Energy and Projects) | Prin adoptarea în premieră a schemei de sprijin Contracte pentru Diferență, proiectul stabilește un precedent pentru viitoarele dezvoltări în domeniul energiei verzi din România
Bulboacă & Asociatii caută avocați apecializați în Drept Bancar & Finanțări | Practica Noastră de Referinţă
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
Women Lawyers | Pentru Irina Văleanu, Counsel în cadrul firmei BACIU PARTNERS, nucleul comun de valori fundamentale a fost esențial în alegerea echipei în care se dezvoltă profesional acum: ”Reputația firmei în piața avocaturii de business din România a fost un factor decisiv, iar întâlnirea cu Ana-Maria Baciu a consolidat această alegere; am rezonat imediat, iar decizia de a colabora a venit în mod firesc”
Popovici Nițu Stoica & Asociații asistă PPC în procesul de consolidare a afacerilor din domeniul energiei regenerabile
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
LegiTeam: Lawyer - Pharma & Regulatory and Public Procurement Team | GNP Guia Naghi and Partners
WTR Global Leaders 2025 | Ana-Maria Baciu (Baciu Partners), Sorina Olaru și Florina Firaru (NNDKP), Ciprian Dragomir (TZA) și Alina Tugearu (ZRVP), printre cei 17 români care au intrat în liga celor mai apreciați specialiști în domeniul mărcilor, la nivel global. Cine sunt aceștia, prin ce s-au remarcat și cum îi văd clienții
LegiTeam: Lawyer - Tax Controversy and Tax Litigation | Reff & Associates
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...