ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

ING Bank lansează InBusiness, un blog pentru antreprenorii români care vor să clădească afaceri de succes

07 August 2023   |   BizLawyer

Experți din diferite domenii împărtășesc idei concrete, de la finanțare la programe de creștere

 
 
ING Bank România lansează InBusiness, pentru creșterea sănătoasă și durabilă a afacerilor mici și mijlocii.

Anul trecut, în România, au fost înființate 114.000 de afaceri mici și mijlocii, în creștere cu 10% față de anul 2021, iar 75% dintre respondenții unui studiu realizat de ING Bank, Impact Hub și Bravva Angels au declarat că afacerea lor este funcțională și generează venituri. În contextul în care interesul pentru antreprenoriat este tot mai pronunțat, blogul InBusiness își propune să aducă idei și informații concrete, pe diferite teme actuale, de la experți, precum și studii de caz și povești ale unor afaceri românești de succes.

„Antreprenorii au nevoie de instrumente predictibile pentru administrarea eficientă a afacerii, de sprijin pentru o creștere sănătoasă, precum și de soluții de finanțare potrivite nevoilor lor. În ING, suntem alături atât de antreprenorii aflați la început de drum, cât și de cei care au deja o afacere matură, pe tot parcursul dezvoltării afacerii lor. Conversațiile cu antreprenorii sunt o sursă continuă de inspirație pentru noi, învățam de la aceștia, le întelegem prioritățile și provocarile pe care le întâmpină. Așa am creat blogul InBusiness.

Pe această platformă, ne propunem să facilităm schimbul de informații de la antreprenori pentru antreprenori, pentru a transforma informația în inspirație pentru business-uri și mai și” – Delia Olteanu, manager strategie segment IMM, divizia Business Banking, în cadrul ING Bank România.

În primele articole pentru blogul InBusiness, avocata Ana-Maria Udriște, fondator Avocatoo.ro, Corina Neagu, consultant resurse umane și fondator DARE, Raluca Prelucă, partener și consultant senior fonduri-structurale.ro, și Tudor Galoș, consultant în protecția datelor, cu o experiență de peste 20 de ani în business, au împărtășit din propria experiență în antreprenoriat.

Corina Neagu a explicat ce înseamnă, de fapt, să fii antreprenor și a oferit sfaturi valoroase pentru cei aflați la început de drum. La rândul său,
Ana-Maria Udriște a oferit informații despre cum pot asigura antreprenorii resursele financiare necesare pornirii unei afaceri, despre vânzarea în avans a produselor digitale sau fizice sau dropshipping, dar și despre cum pot obține aceștia un credit cu acces instant la bani.
Tudor Galoș a punctat care sunt cele mai des întâlnite greșeli în neglijarea protecției datelor personale, iar Raluca Prelucă a dezvăluit care sunt principalele mituri și adevăruri despre finanțările europene.

Totodată, cititorii vor putea descoperi povești de succes ale unor cunoscuți antreprenori români.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 6699 / 21138
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Studenții la Drept sunt invitați la Turneul de dezbateri „Law and Life in Contest” organizat de Bondoc și Asociații
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
ANALIZĂ DETALIATĂ (prima parte) - Cât costă talentul în avocatura de business din București: grilele asociaților, back-office-ul și „moneda” beneficiilor | Avocații asociați din firmele locale și internaționale câștigă între 1.500 - 5.500 €, un paralegal poate ajunge la 3.000 €, iar un translator la 1.800 €. Pe palierul funcțiilor de suport sunt poziții remunerate aproape de zona de top: director financiar - peste 7.000 €, marketing ̸ BD director - 6.000 €, director administrativ - 5.400 €, HR senior manager – 4.500 €. Cum se țin oamenii aproape, prin bonusuri și beneficii, când inflația mușcă din salarii
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
Managing IP EMEA Awards 2026 | NNDKP, Muşat & Asociaţii, Baciu Partners și ZRVP au cele mai multe nominalizări pentru titlul de “Firma anului în România” în cele trei domenii analizate. Cum arată clasamentele întocmite pentru piața locală de ghidul juridic internațional specializat în IP
League Tables of Legal Advisors → Cum au văzut analiștii Mergermarket piața de M&A și activitatea firmelor de avocați în 2025 | Anul megadeal-urilor: piața globală a urcat la 4,81 trilioane USD anul trecut, iar EMEA a trecut de 1 trilion. În clasamentele juridice, DLA Piper rămâne lider la număr de tranzacții, CMS și Eversheds domină Europa, iar în CEE strălucesc firme cu amprentă puternică în România
Drumul către parteneriat în avocatura de business | Din vorbă în vorbă cu Ioana Cazacu, cooptată recent în rândul partenerilor într-o promovare care confirmă logica meritocratică a PNSA, despre creșterea din interiorul unei firme de top, exigență și responsabilitate, dar și despre valorile care nu se negociază și modul în care disciplina profesională devine diferențiator într-o piață competitivă
Schoenherr asistă Treo Asset Management în vânzarea Maxbet România și Malta către Super Technologies. Echipa implicată în proiect a fost coordonată de Mădălina Neagu (Partner)
Filip & Company asistă Continental în vânzarea OESL către Regent. Alexandru Bîrsan (managing partner) a coordonat echipa
Chambers Global 2026 | RTPR rămâne singura firmă de avocați listată pe prima poziție în ambele arii de practică analizate: Corporate ̸ M&A și Banking & Finance. Filip & Company este în prima bandă în Corporate ̸ M&A. Firmele care au cei mai mulți avocați evidențiați sunt RTPR (9), Filip & Company (8), CMS (6) și Clifford Chance Badea (5)
ICC Arbitration Breakfast revine în România cu cea de-a doua ediție - 18 martie, în București
În litigiile fiscale, Artenie, Secrieru & Partners este asociată cu rigoarea și eficiența, grație unei combinații rare de viziune, metodă și capacitate de execuție în dosare grele. De vorbă cu coordonatorii practicii despre noul ritm al inspecțiilor, reîncadrările tot mai frecvente și importanța unei apărări unitare, susținute de specialiști și expertize, într-un context fiscal tot mai imprevizibil
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...