ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

K.M.Trust Group și Marco Polo CEE semnează o alianță strategică și targetează o creștere de 20% pe segmentul Corporate

05 Iulie 2022   |   BizLawyer

Aceasta devine prima entitate cu capital integral românesc, activă în România dar și pe piețele regionale, care integrează complet serviciile de transformare organizațională, dezvoltare, Executive Search și suport Mental Health ♦ Companiile din grup vizează împreună pentru primul an o creștere de 20% în 2022 pe segmentul Corporate și de 30% pe segmentul Antreprenorial și o cifră de afaceri consolidată de 2 milioane de euro ♦ Domeniile cu cele mai mari perspective de creștere sunt sectorul bancar, segmentul agribusiness, FMCG, IT&C si cel de retail.

 
 
K.M. Trust Group, jucator de vârf pe segmentul serviciilor de recrutare si dezvoltare pentru management, anunță o alianța strategica cu Marco Polo CEE, companie antreprenorială românească de top în domeniul serviciilor de training și consultanță organizationala. Noua alianță reprezintă o asociere solidă intre două entități puternic specializate pe segmentele lor, pentru adresarea nevoilor curente ale marilor companii din economie.

Cele două entități vizează în 2022, împreună, o creștere de 20% pe segmentul marilor clienți corporate și de 30% pe segmentul antreprenorial și un volum total de business de 2 milioane de euro in primul an.

Alianța dintre grupul K.M. Trust și Marco Polo CEE aduce împreună peste 30 de specialiști cu expertiză locală și internațională. Aceștia lansează împreună pe piață platforme avansate de transformare organizațională, recrutare pentru nivelurile de top, senior si middle management ale companiilor, dezvoltare executiva si, programe de training și dezvoltare organizațională, utilizând inclusiv resurse digitale și tehnologii VR (virtual reality.) O noutate in piata regionala sunt programele care abordează performanța capitalului uman si din perspectiva sănătății fizice și emoționale. Adresarea integrată a acestor tipuri de nevoi organizaționale, care îmbină soluțiile de business cu cele legate de sănătatea emoțională sau fizică este o premieră pe piață și va genera un impact major atât în economie cât și la nivel  social, apreciază reprezentanții celor două companii.


“Analizele noastre arată că atragerea oamenilor potriviți in rolurile cheie ale companiilor și antrenarea acestora pentru a genera performanță, inclusiv menținerea și îmbunătățirea gradului de sănătate la nivel fizic și emotional în contextul actual, se regăsesc printre principalele preocupari în rândul companiilor.
Alianța cu Marco Polo CEE oferă soluții concrete de adresare a provocărilor majore ale mediului de business, abordând elementul central al oricărui business – oamenii,” declară Radu Manolescu, Managing Partner K.M. Trust Group.

Sectoarele cu cel mai mare potențial de creștere în perioada următoare sunt cel bancar, agribusiness, FMCG, IT&C sau software development.

“Focusul companiilor în această perioadă este transformarea modelelor de business pentru a face față și chiar a valorifica oportunitățile unui mediu atât de volatil. Practic, vorbim de o continuă schimbare a modelelor de business, iar presiunea pe resursa umană aflată la vârful marilor organizații este din ce în ce mai mare. Este crucial să asigurăm capacitate de leadership economic și social, iar pentru aceasta este nevoie de expertiză specializată. Avem nevoie de lideri bine pregătiți, atât pe zona de hard cât și pe cea de soft skills, pentru a traversa perioadele de incertitudine la care suntem expuși continuu”, spune Lucian Marin, co-fondator Marco Polo CEE.

Despre K.M.Trust Group: K.M.Trust & Partners și K2S – Key 2 Success

Fondate în 2005 si respectiv 2009, K.M.Trust & Partners si K2S sunt singurele companii din România care oferă întreg spectrul de servicii de Executive Search, Recrutare si Selectie, Coaching, Dezvoltare și Transformare Organizațională și Mental Health Support, dedicate managementului companiilor. K.M.Trust Group deține un portofoliu de peste 100 de companii – client, unii dintre cei mai mari contributori în PIB-ul României și angajatori în industriile de retail, agribusiness, energie, tehnologie, servicii financiare, farmaceutice sau producție industrială.

Despre Marco Polo CEE

Marco Polo CEE a fost fondată în România, ca parte a Marco Polo Performance, de o echipă de manageri ai unor afaceri de top, cu experiență în FMCG, Servicii sau Educație. Fiecare dintre consultanții Marco Polo CEE au cel puțin 20 de ani de experiență în Roluri Strategice și Executive, direct implicați în transformări de afaceri. Focusul Marco Polo CEE este dezvoltarea afacerilor clienților, dezvoltarea capitalului uman și a comunităților. Prin cele 2 birouri, la București și Varșovia, compania lucrează cu peste 80 de clienți Corporate și antreprenori din Europa de Est.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 9743 / 19817
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance își consolidează practica de Litigii prin recrutarea lui Remus Codreanu ca partener în echipa din București
Într-un mediu unde profesionalismul, rigoarea și implicarea directă a coordonatorilor fac diferența, Popescu & Asociații reușește să transforme școala de vară într-o adevărată rampă de lansare pentru carierele viitorilor avocați. Studenții descoperă aici diversitatea avocaturii și primesc șansa unei cariere într-o firmă de top | Adrian Chirvase, Partner: „Internship-ul reprezintă un canal strategic fundamental pentru identificarea viitorilor colegi”
Drumul spre performanță: experiențe și lecții din anii de Drept | De la emoțiile admiterii, la medii de 10 și trofee în competiții juridice: povestea lui Cristian-Mircea Rădulescu, studentul care a înțeles că disciplina, perseverența și logica sunt ingredientele esențiale pentru succes într-o facultate unde competiția este intensă: „Dreptul nu îți oferă doar cunoștințe, ci te modelează ca om”
Lexology Energy Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care s-au remarcat într-o practică devenită, în ultimii ani, un adevărat laborator de inovație juridică: ZRVP, CMS, TZA și NNDKP au o amprentă bine conturată în Oil & Gas. NNDKP strălucește și în Power & Electricity, unde se remarcă și Kinstellar, dar și în Renewables
ANALIZĂ | Gabriel Resources a deschis o procedură de anulare a hotărârii ICSID prin care Tribunalul arbitral a respins cererea de peste 3 mld. USD privind controversatul proiect minier de la Roșia Montană, iar România a răspuns cu un Contramemoriu care demontează acuzațiile și atacă frontal strategia reclamanților. Dacă statul ar pierde, impactul ar fi devastator pentru finanțele publice și ar compromite rezultatele măsurilor pe care guvernul Bolojan încearcă să le implementeze
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Ana-Maria Baciu, avocatul din România cu cele mai multe nominalizări la gala Legal 500 CEE Awards 2025: Intellectual Property Lawyer of the Year, Romania Lawyer of the Year și CEE Partner of the Year. Astfel de validări contribuie nu doar la consolidarea brandului său personal, ci și la repoziționarea avocaturii de business din România ca un partener credibil, capabil să ofere consultanță sofisticată clienților internaționali
Ce case de avocatură se bat pentru titlul de Law Firm of the Year în România la gala Benchmark Litigation Europe Awards 2025 | Sorina Olaru, Octavian Popescu, Dan Cristea și Cosmin Vasile, printre avocații aflați pe lista scurtă pentru titlul de titlul de Litigator of the Year. Emil Bivolaru (partener NNDKP), nominalizat și la categoria Central & Eastern Europe Litigator of the Year
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și ICSID | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 4 firme pentru fiecare lot
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...