Rheinmetall a semnat contracte de 5,7 miliarde euro cu armata română
02 Iunie 2026 Agerpres
Rheinmetall a precizat că aceste contracte, atribuite în cadrul programului Security Action for Europe (SAFE), includ: 298 de vehicule Lynx, o familie de vehicule de luptă de ultimă generație, sisteme de apărare aeriană Skyranger, muniție de calibru mediu pentru apărare aeriană și transportoare blindate de trupe, două nave de patrulare offshore și două nave de sprijin pentru scafandri.
Producătorul german de armament Rheinmetall a anunțat marți că a semnat contracte în valoare de 5,7 miliarde de euro cu armata română, pe care le-a descris drept 'cel mai mare pachet de contracte internaționale din istoria recentă a companiei'.
Într-un comunicat de presă publicat marți, Rheinmetall a precizat că aceste contracte, atribuite în cadrul programului Security Action for Europe (SAFE), includ: 298 de vehicule Lynx, o familie de vehicule de luptă de ultimă generație, sisteme de apărare aeriană Skyranger, muniție de calibru mediu pentru apărare aeriană și transportoare blindate de trupe, două nave de patrulare offshore și două nave de sprijin pentru scafandri. Livrările sunt programate să înceapă în 2028 și să fie finalizate până în 2030.
Într-un comunicat de presă publicat marți, Rheinmetall a precizat că aceste contracte, atribuite în cadrul programului Security Action for Europe (SAFE), includ: 298 de vehicule Lynx, o familie de vehicule de luptă de ultimă generație, sisteme de apărare aeriană Skyranger, muniție de calibru mediu pentru apărare aeriană și transportoare blindate de trupe, două nave de patrulare offshore și două nave de sprijin pentru scafandri. Livrările sunt programate să înceapă în 2028 și să fie finalizate până în 2030.
'Rheinmetall urmează să investească câteva sute de milioane de euro în România, o proporție semnificativă din valoarea adăugată fiind generată în acest stat membru NATO și UE, situat pe flancul estic al Alianței. Se estimează că proiectul va crea mii de noi locuri de muncă. Peste 200 de subcontractanți vor fi integrați în rețeaua de aprovizionare', a precizat compania germană.
România este deja una dintre piețele pe care este prezentă compania germană. Filiala sa, Rheinmetall Automecanica, cu sediul la Mediaș, este activă de mulți ani. Contractele majore atribuite acum vor fi executate și în alte locații.
'Contractul încheiat între autoritățile române și Rheinmetall reprezintă nu doar o oportunitate de modernizare a capabilităților de apărare ale României, ci și un pas important către revitalizarea industriei naționale de apărare, deoarece peste 50% din producție va avea loc în România sau în colaborare cu companii locale. Acesta marchează începutul unei noi faze de dezvoltare industrială care are potențialul de a deveni un motor cheie al creșterii economice a României și al integrării industriei locale în ecosistemul european în următorul deceniu', a declarat șeful Cancelariei prim-ministrului, Mihai Jurca, citat în comunicatul companiei.
'Suntem recunoscători pentru încrederea pe care România ne-a acordat-o în ceea ce privește dotarea și modernizarea forțelor sale armate. Împreună cu partenerii noștri români, vom crea aici un ecosistem de apărare de anvergură', a declarat directorul general de la Rheinmetall AG, Armin Papperger.
Rheinmetall produce tancuri, camioane militare, artilerie, sisteme de apărare antiaeriană și muniție, toate acestea fiind la mare căutare în contextul războiului din Ucraina. Afacerile din domeniul apărării reprezintă 80% din vânzările companiei.
În 2024, Rheinmetall a raportat vânzări la nivel de grup de 9,75 miliarde de euro, un salt de 36% comparativ cu 2023. Armin Papperger și-a propus ca Rheinmetall să ajungă la vânzări cuprinse între 40 și 50 de miliarde de euro în 2030.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 2 / 21827 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
RTPR asistă EMSA Capital în tranzacția de exit din Aplast
Employment Roundtable Filip & Company: Piața muncii intră într-o zonă de tensiune: restructurările și investigațiile interne devin noua realitate pentru companii
Schoenherr și Legal Ground, în linia întâi a unei tranzacții cu mai multe clase de active prin care Piraeus își restrânge expunerea reziduală din România | Un portofoliu cu credite, leasinguri, participații de risc, garanții și active imobiliare a pus avocații în fața unui mandat aflat la intersecția dintre M&A, banking & finance și real estate
Mușat & Asociații obține o decizie de referință pentru salariații Hidroconstrucția, societate în reorganizare judiciară, cu impact estimat de 1,2 mil. € | Echipa, coordonată de Mihai Popa (Deputy Managing Partner)
Filip & Company a gestionat juridic IPO-ul Christian Tour, încheiat cu succes. Au fost atrase fonduri de 149 mil. lei pentru accelerarea consolidării prin M&A, extindere organică și transformare digitală
NNDKP a asistat Raiffeisen Bank România în legătură cu finanțarea grupului Monza Ares în vederea achiziției Brain Institute și integrării acestuia în structura grupului | Alina Radu (Partener) și Cătălina Dan (Asociat Senior), în prim plan
Mitel & Asociații a asistat vanzatorii în tranzacția prin care Grupul Monza Ares, susținut de Highlander Partners, a preluat centrul privat de neurochirurgie Brain Institute | Mădălina Mitel, coordonatoarea echipei de proiect: ”Pentru noi, un mandat de M&A reușit este acela în care soluția juridică susține logica economică a tranzacției și permite părților să meargă mai departe cu un proiect viabil”
NNDKP a asistat grupul PPC în procesul de negociere pentru încheierea noilor contracte colective de muncă | Roxana Abrașu (Partener) și Daniel Stăncescu (Managing Associate), în prim plan
RTPR asistă Silcotub la achiziția Artrom Steel Tubes. Echipa, coordonată de Mihai Ristici (Partener) și Vlad Stamatescu (Counsel)
Florian Nițu (PNSA), singurul avocat din România aflat în cursa pentru titlul „CEE Partner of the Year” la ”Legal 500 Central and Eastern Europe Awards 2026” - nu doar într-un an mai bun, ci după două decenii de consecvență în excelență: „Avocatul a devenit, în fapt, un ‘integrator’ în proiectele complexe, responsabil de alinierea componentelor juridice, comerciale și operaționale ale unei tranzacții. Clientul este azi un partener strategic, sofisticat și continuu implicat în gestionarea serviciului avocațial”
Mandatele sofisticate, în care soluțiile juridice trebuie dublate de înțelegerea mecanismelor economice, confirmă forța practicii de Insolvență & Restructurare a ZRVP, evidențiată în Tier 1 de Legal 500 | Alexandru Iorgulescu (Partener): ”Pot spune că specific practicii noastre sunt mandatele complexe ce reclamă soluții inovatoare, unde lucrăm adesea pe drumuri ‘neumblate’ și în care problemele de dreptul insolvenței se întrepătrund cu cele civile, societare, administrativ-fiscale”
NNDKP a asistat Grupul Saica în legătură cu achiziția Grupului Thimm. Echipa, cordonată de Gabriela Cacerea (Partener)
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





