ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

BCR Leasing IFN lansează un produs de leasing auto verde pentru antreprenori

01 Septembrie 2021   |   BizLawyer

Grupul BCR este aliniat la setul de angajamente UN Global în aspectele legate de mediu, implicare socială și guvernanță corporativă, iar BCR Leasing, prin activitățile de finanțare verde, își îndreaptă eforturile spre atenuarea impactului negativ al factorilor de risc ESG.

 
 
BCR Leasing IFN lansează un produs de leasing auto verde destinat companiilor interesate de achiziționarea de autoturisme noi electrice și hibride. Oferta BCR Leasing a fost dezvoltată pentru a încuraja investițiile sustenabile și oferă antreprenorilor numeroase avantaje, de la o perioadă de finanțare de până la 5 ani, cu avans începând de la 10% din prețul autoturismului  și o dobândă variabilă în euro de 1,9% pe an.

Lansarea produsului de leasing auto verde are la bază nevoia reducerii poluării ca urmare a creșterii traficului și orientarea BCR Leasing spre susținerea electro-mobilității. BCR Leasing  este una dintre companiile de pe piața leasing-ului care în ultimii 20 de ani a contribuit la dezvoltarea mediului antreprenorial din România, având un model de business axat pe diversificarea ofertei de servicii cu soluții adaptate nevoilor clienților.


„Considerăm că este esențial pentru o companie de pe piața leasing-ului să se implice în susținerea mobilității clienților, cu soluții de finanțare care să combată schimbările climatice și care să fie în concordanță cu avansul tehnologic, dar și cu legislația și normele internaționale. BCR Leasing  susține mediul antreprenorial românesc în consolidarea și înnoirea parcului auto, prin achiziționarea de autoturisme electrice și hibrid, mai întâi pentru că sprijinim modelele de business bazate pe respect pentru mediu, dar și pentru că suntem consilieri pentru clienții noștri și ținem cont de evoluția pieței și de reglementările internaționale. Încă o dată, efortul nostru trebuie să fie comun, finanțatori și clienți deopotrivă, cu toții suntem datori să acționăm în mod responsabil, contribuind la reducerea poluării și la creșterea calității vieții pentru noi toți”,  a declarat Vlad Vitcu, CEO BCR Leasing IFN.

Grupul BCR  este aliniat la setul de angajamente UN Global în aspectele legate de mediu, implicare socială și guvernanță corporativă, iar BCR Leasing, prin activitățile de finanțare verde, își îndreaptă eforturile spre atenuarea impactului negativ al factorilor de risc ESG.

În cei 20 de ani de activitate, BCR Leasing a încheiat peste 130.000 de contracte cu firme mici și mijlocii,  mari companii, entități din sectorul public și clienți individuali, care au accesat finanțări pentru 140.000 de bunuri precum: autoturisme, vehicule comerciale, echipamente și utilaje. În plus, finanțările acordate de BCR Leasing au crescut cu 45% în S1 2021, comparativ cu S1 2020, până la 800 de milioane de lei, oferind susținere antreprenorilor din toate domeniile de activitate.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 4095 / 8879
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance a asistat UniCredit Bank și Garanti BBVA la semnarea acordului de până la 60 mil. € cu DRI, pentru finanțarea parcului fotovoltaic de 126 MW de la Văcărești | Echipa multijurisdicțională de avocați a fost coordonată de la București, cu Nadia Badea (Partener) și Andreea Șișman (Partener) în prim plan
Filip & Company a asistat ING Bank și Raiffeisen Bank în acordarea unei finanțări de 70 milioane euro către grupul La Fântâna. Echipa a fost coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel) | Tranzacția a fost complexă, multijurisdicțională și finalizată într-un termen scurt
Clifford Chance Badea a asistat UniCredit la finalizarea fuziunii cu Alpha Bank, care creează al treilea grup bancar după active pe piața locală | Daniel Badea (Managing Partner): „Expertiza vastă pe care o are Clifford Chance la nivel global, dublată de experiența echipei locale, stau la baza unui palmares reprezentativ de tranzacții cu impact în industria financiar-bancară din România”
Ce case de avocatură se bat pentru titlul de Law Firm of the Year în România la gala Benchmark Litigation Europe Awards 2025 | Sorina Olaru, Octavian Popescu, Dan Cristea și Cosmin Vasile, printre avocații aflați pe lista scurtă pentru titlul de titlul de Litigator of the Year. Emil Bivolaru (partener NNDKP), nominalizat și la categoria Central & Eastern Europe Litigator of the Year
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și ICSID | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 4 firme pentru fiecare lot
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
CMS asistă Rezolv Energy în obținerea finanțării suplimentare de 331 milioane euro pentru parcul eolian VIFOR din România. Echipa, coordonată de Ana Radnev (Head of Banking and Finance) și Varinia Radu (Head of Energy and Projects) | Prin adoptarea în premieră a schemei de sprijin Contracte pentru Diferență, proiectul stabilește un precedent pentru viitoarele dezvoltări în domeniul energiei verzi din România
Bulboacă & Asociatii caută avocați apecializați în Drept Bancar & Finanțări | Practica Noastră de Referinţă
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...