ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Ce avocați au fost în echipa RTPR care a asistat MidEuropa Partners și Profi în exit-ul de 1.3 mld. EUR. Costin Tărăcilă (Managing Partner) a coordonat proiectul, acesta fiind al treilea mandat de vânzare a Profi și cea mai mare tranzacție de private equity din istoria României

30 Octombrie 2023   |   BizLawyer

Ce avocați au fost în echipa RTPR care a asistat MidEuropa Partners și Profi în exit-ul de 1.3 mld. EUR. Costin Tărăcilă (Managing Partner) a coordonat proiectul, acesta fiind al treilea mandat de vânzare a Profi și cea mai mare tranzacție de private equity din istoria României

 
 
RTPR a asistat fondul de private equity MidEuropa Partners cu privire la vânzarea Profi, oferind totodată suport Profi în cea mai mare tranzacție în sectorul de retail încheiată vreodată în România. Profi este lanțul de supermarketuri și magazine de proximitate lider din România, rețeaua Profi numărând peste 1.650 de magazine în întreaga țară, operate în formatele Super, City, GO și Loco, atât direct, cât și în sistem partener. Tranzacția este supusă aprobărilor obișnuite din partea autorităților de reglementare, finalizarea acesteia fiind preconizată pentru anul 2024.

Costin Tărăcilă (Managing Partner) a coordonat tranzacția în ansamblul ei, Marina Fechetă-Giurgică (Managing Associate) coordonând aspectele de due diligence și tranzacționale, iar Roxana Ionescu (Partner) gestionând complexele aspecte de concurență ale tranzacției.


Contribuția impecabilă a altor peste 10 membri ai echipei RTPR a fost esențială pentru rolul jucat de RTPR în tranzacție. Echipa de consultanți Mid Europa Partners a inclus Citigroup Global Markets Limited, White & Case și Ernst & Young.

„Suntem deosebit de entuziasmați să anunțăm această nouă tranzacție de asemenea amploare. Mulțumesc MidEuropa Partners și Profi Rom Food pentru colaborarea excelentă, suntem onorați că v-am susținut de-a lungul acestui proces lung și elaborat. Felicitări și mulțumiri tuturor colegilor care au făcut parte din echipa noastră fantastică de proiect pentru multele ore de muncă susținută!
Suntem la al treilea mandat de vânzare a Profi, aceasta fiind cea mai mare tranzacție de private equity din istoria României. În 2016, vânzarea Profi către Mid Europa Partners devenea de asemenea record ca cea mai mare tranzacție de private equity la acel moment”, a declarat Costin Tărăcilă, Managing Partner RTPR.

RTPR oferă astfel asistență pentru a treia oară în exit-urile de succes din Profi. În 2016 RTPR a asistat fondul de investiții Enterprise Investors la vânzarea lanțului de supermarketuri Profi către Mid Europa Partners, într-o tranzacție cu o valoare de 533 milioane EUR, la momentul respectiv cea mai mare tranzacție a unui fond de investiții în România și cea mai mare tranzacție în sectorul de retail încheiată vreodată în România. De asemenea, firma de avocatură a fost implicată și în tranzacția din 2009, de această dată alături de fondatorul Profi Rom Food, pentru vânzarea celor 65 de magazine către Enterprise Investors într-o tranzacție cu o valoare de 66 milioane EUR.

-------------------------------------------------------------------------

Citește și

► Ahold Delhaize, deținătorul lanțului de magazine Mega Image, achiziționează rețeaua de magazine Profi în România pentru 1,3 miliarde de euro | CMS și GNP Guia Naghi & Partners au fost consultanții cumpărătorului. White & Case și RTPR au asistat vânzătorul MidEuropa Partners


-------------------------------------------------------------------------

„Povestea de creștere a Profi, cu repere la 65, 484 și peste 1.650 de magazine la fiecare dintre cele trei exit-uri, ne impresionează pe toți. Am fost extrem de încântați că am fost parte din această tranzacție și așteptăm cu nerăbdare să contribuim la un closing de succes. Mulțumim MidEuropa Partners pentru încredere. Cu siguranță nu în ultimul rând, a fost o tranzacție în care am simțit că rolul nostru a depășit cadrul clasic al consultantului extern și pentru acest lucru aș dori să mulțumesc echipei Profi”, a declarat Marina Fechetă-Giurgică, Managing Associate RTPR.

Roxana Ionescu, Partener RTPR a declarat: „Este dincolo de cuvinte. Tranzacția implică cea mai mare rețea de supermarketuri din România care conduce la cea mai mare tranzacție locală de tip private equity și la cea mai mare tranzacție în industria retail-ului alimentar. Nu aș putea fi mai recunoscătoare că fac parte pentru a treia oară din povestea de succes a Profi.”

RTPR este una dintre cele mai experimentate și puternice firme de avocatură din România, recunoscută ca atare de Legal 500, Chambers și IFLR 1000 – cele mai reputate ghiduri juridice internaționale – care includ în mod constant practica de corporate/M&A în prima poziție a clasamentelor. Experiența impresionantă în tranzacții de private equity și portofoliul de clienți din acest sector recomandă firma ca primă alegere pentru fondurile de investiții pentru tranzacțiile din România.

O selecție a tranzacțiilor de private equity în care RTPR a acordat recent consultanță cuprinde:
→    Innova Capital cu privire la achiziția unui pachet majoritar în Grupul NETOPIA, unul dintre cei mai cunoscuți procesatori de plăți electronice din România
→    Sarmis Capital cu privire la achiziția unui pachet majoritar de acțiuni în BMF Grup, cea mai importantă companie pe piața din România de servicii integrate de facility management pentru toate tipurile de clădiri
→    GreenGroup, companie din portofoliul Abris Capital Partners, cu privire la achiziția UAB Zalvaris, cea mai mare companie de gestionare a deșeurilor industriale din Lituania, precum și pentru achiziția UAB Ecso, o companie de reciclare a polietilenei de joasă densitate (LDPE) din Lituania
→    Enterprise Investors cu privire la vânzarea Noriel, cel mai mare retailer de jocuri și jucării din România, către Sunman Group
→    Integral Venture Partners cu privire la investiția în Medima Health, un lanț de clinici medicale cu prezență la nivel național, specializat în servicii medicale de imagistică și radiologie
→    Dublu rol cu privire la investiția fondului de private equity Morphosis Capital în grupul Cronos Med, este lider în medicină estetică în România
→    Catalyst Romania în legătură cu achiziția unui pachet minoritar în Evolution Prest Systems S.R.L., societatea care deține site-ul de comerț electronic www.evoMAG.ro
→    Innova Capital în legătură cu achiziția PayPoint Services SRL și Payzone SA, leader de piață în România în materie de operare de plăți, de la grupul PayPoint listat pe bursa din Londra
→    Morphosis Capital și un consorțiu de investitori din Belgia în legătură cu achiziția unui pachet majoritar de acțiuni în EMI Equipement Maintenance Industrie, lider de piață în domeniul sistemelor industriale de acces
→    Sarmis Capital cu privire la achiziția unui pachet majoritar în Corporate Office Solutions (COS), liderul serviciilor integrate de fit-out pentru spații de birouri din România
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate** campuri obligatorii


Articol 103 / 7693
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
CMS, alături de M Core în achiziția de 219 milioane EUR a 25 de parcuri de retail în România, tranzacție ce marchează intrarea pe piața locală a grupului paneuropean | Horea Popescu (Managing Partner): ”Este una dintre cele mai mari tranzacții din ultimii ani pentru această clasă de active”. Roxana Frățilă (Partener): ”Suntem încrezători că vom mai vedea tranzacții similare și în viitorul apropiat”
LegiTeam: Reff & Associates is looking for an Associate | Banking & Finance
Trei firme locale de avocați, nominalizate în Chambers FinTech – 2024. Cine sunt cei doi avocați români recunoscuți de ghidul juridic internațional și cum sunt văzuți de clienți
Cătălin Frâncu preia filiala locală a grupului german KAEFER. Avocații KPMG Legal, în tranzacție
În domeniul achizițiilor publice sunt încă multe proceduri care suferă la capitolul transparență, iar legislația ar trebui să prevadă sancțiuni nu doar pentru contestatorii pierzători, ci și pentru autoritățile contractante atunci când își încalcă obligațiile legale, spun avocații NNDKP, care au o practică redutabilă în acest domeniu. Echipa a fost solicitată în multe proiecte finanțate prin PNRR și din domenii considerate cheie la nivelul Uniunii Europene și este implicată în numeroase proiecte strategice pentru România
Client Choice by Lexology – 2024 | Alina Tugearu, partener ZRVP, intră în topul preferințelor clienților pentru practica de Arbitration & ADR: ”Premiul confirmă munca depusă de echipa noastră de arbitraj în ultimii ani și, mai ales, dedicarea oferită clienților”. Anul acesta doar doi avocați români au fost aleși exclusiv de către clienții in-house lawyers, într-o procedură ce nu poate fi influențată
Sectorul Healthcare, Pharma & Life Sciences este extrem de activ, iar problematicile sunt într-o evoluție permanentă, atât intern, la nivelul companiilor și produselor pe care le dezvoltă, cât și extern, venite din partea autorităților de reglementare, spun avocații biroului local DLA Piper, firmă cu o practică puternică și un portofoliu vast de proiecte. De vorbă cu partenerele Alina Lăcătuș și Livia Zamfiropol despre provocările perioadei, modul în care lucrează echipa și proiectele sofisticate în care sunt implicați avocații
Schoenherr, desemnată de Mergermarket drept firma anului în domeniul fuziunilor și achizițiilor în Europa Centrală și de Est
LegiTeam: CMS is looking for a Senior Associate for the Corporate and M&A Practice Group
LegiTeam: CMS is looking for an Associate | Real Estate and Construction Lawyer
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocați definitivi pentru departamentul Litigii (5-7 ani experiență)
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și CIRDI | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 6 firme pentru fiecare lot. Termen strâns pentru depunerea ofertelor
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...