Investiţie de 550.000 € pentru start-up-ul românesc Innoship din partea fondului de capital GapMinder VC
05 August 2020 BizLawyer
Startup-ul Innoship a fost fondat în anul 2019 de o echipă de seniori în sectorul de retail, supply chain, curierat şi IT.
Start-up-ul românesc Innoship primeşte o investiţie de 550.000 de euro din partea GapMinder VC, ce va stimula creşterea accelerată în rândul retailerilor activi pe piaţa autohtonă şi va ajuta compania să facă primii paşi spre internaţionalizare, se arată într-un comunicat de presă al antreprenorilor.
Startup-ul Innoship, dezvoltatorul soluţiei de tip SaaS (software as a service) cu acelaşi nume, care permite afacerilor din retail şi e-commerce să administreze eficient propriile contracte de curierat şi multiplele opţiuni de livrare, gestionează în acest moment aproximativ 20.000 de comenzi zilnice. Soluţia Innoship poate fi integrată cu toate platformele mari de comerţ electronic, warehouse management system, ERP (enterprise resource planning), fulfillment şi marketplace active în România şi la nivel regional.
Startup-ul Innoship, dezvoltatorul soluţiei de tip SaaS (software as a service) cu acelaşi nume, care permite afacerilor din retail şi e-commerce să administreze eficient propriile contracte de curierat şi multiplele opţiuni de livrare, gestionează în acest moment aproximativ 20.000 de comenzi zilnice. Soluţia Innoship poate fi integrată cu toate platformele mari de comerţ electronic, warehouse management system, ERP (enterprise resource planning), fulfillment şi marketplace active în România şi la nivel regional.
Printre clienţii companiei se află: Miniprix, Kalapod, OLX , Depanero, Network One Distribution, Dentstore, Oralix, Topline, xpertbeauty.ro, Arco Expert, Algernon, green-future.ro, mezoni.ro, Generalmotor etc.
"Runda de tip Seed Investment primită de la GapMinder VC va stimula creşterea accelerată de adopţie a Innoship în rândul retailerilor activi pe piaţa românească, dar şi primii paşi ai startup-ului spre internaţionalizare, accelerând totodată dezvoltarea de noi funcţionalităţi pentru platforma sa. Innoship optimizează interacţiunile dintre retaileri şi curieri, eficientizând costurile aferente serviciilor de curierat cu până la 25% şi crescând performanţa de livrare cu până la 15% printr-o alocare dinamică a comenzilor în funcţie de criteriile selectate de retailer în platformă. Tehnologia Innoship creşte calitatea experienţei serviciilor de curierat, asigură accesul facil la noi opţiuni de livrare rapidă, în acelaşi timp reducând substanţial costurile cu acest serviciu (...) Prin aceasta, Innoship facilitează accesul comercianţilor de toate dimensiunile la o soluţie de gestiune optimă a livrărilor, care, până acum, era disponibilă doar pentru marile platforme de comerţ electronic", se menţionează în comunicatul citat.
Startup-ul Innoship a fost fondat în anul 2019 de o echipă de seniori în sectorul de retail, supply chain, curierat şi IT.
Innoship este o companie ce îmbină tehnologia şi cunoştinţele din domeniile de curierat, supply chain şi retail. Platforma Innoship este un agregator de opţiuni multiple de livrare rapidă destinat companiilor de retail şi e-commerce, prin care comercianţii de toate dimensiunile îşi pot administra eficient propriile contracte de curierat oferind clienţilor multiple opţiuni de livrare şi servicii de transport de mai bună calitate la costuri minime.
GapMinder este un fond de capital de risc de 45 de milioane de dolari, care investeşte în companii de tehnologie create în România şi Europa Centrală, care cresc rapid la nivel internaţional, aflate în faza de Seed sau Serie A. Portofoliul GapMinder include companii precum FintechOS, TypingDNA, SmartDreamers, Deepstash, Frisbo sau Planable.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 6673 / 9148 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
OMV Aktiengesellschaft a câștigat, la Paris, încă o dispută legată de costurile de mediu derivate din privatizarea Petrom. Statul român trebuie să plătească 59 mil. €, din care 28 mil. € dobânzi și costuri arbitrale, după un arbitraj câștigat de Zamfirescu Racoți Vasile & Partners și Norton Rose Fulbright | Argumentele statului - ajutor de stat ilegal și o privatizare dezavantajoasă - nu au stat în picioare
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Mitel & Asociații gestionează mandate de M&A de înaltă complexitate în sectorul Healthcare & Pharma, oferind soluții juridice integrate pentru pentru marile grupuri medicale în procese de consolidare strategică. De vorbă cu Mădălina Mitel și Șerban Suchea despre efervescența din Sănătate și capacitatea echipei de a oferi soluții juridice adaptate noilor realități economice
ZRVP numește un nou partener și promovează alți șapte avocați | Cosmin Vasile (Managing Partner): ”Povestea școlii de avocați ZRVP merge mai departe cu fiecare generație care crește în firmă și înțelege că avocatura este o profesie care se clădește în timp, prin disciplină, responsabilitate și multă muncă”
INTERVIURI ESENȚIALE | De vorbă cu Ioana Gelepu, fondatoarea cabinetului “Ioana Gelepu The Office Litigation & Enforcement”, despre succesul unei construcții născute din pasiune și despre rafinamentul unui „atelier de lux” dedicat spețelor complexe: “Acum 3 ani a fost un vis, între timp a devenit certitudine: artizanat în domeniul litigiilor este ceea ce vreau să fac toată viața”
Pas strategic pentru Legal Ground | Firma independentă de tip boutique se alătură rețelei globale The Law Firm Network, cunoascută pentru selectictivitate și criteriile de aderare stricte. Răspuns firesc la nevoile tot mai sofisticate ale clienților corporativi, care caută soluții juridice integrate în tranzacții ce depășesc adesea frontierele naționale
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
Lista scurtă a finaliștilor “Chambers Europe Awards - 2026” | Șase firme din România, dintre care patru locale independente, luptă pentru trofeu: PNSA, NNDKP și ȚZA sunt prezențe constante la gala premiilor, iar Filip & Company este nominalizată pentru a cincea oară consecutiv. Schoenherr și CMS, pe lista scurtă pentru regiunea CEE
Remontada și victorie definitivă în fața Curții de Apel Ploiești pentru echipa de litigii fiscale a RTPR pentru Rosti Romania SRL | Ajustarea pierderii fiscale efectuată prin estimare considerată nelegală; dosarul prețurilor de transfer necontestat de organele fiscale trebuie avut în vedere
România a pierdut arbitrajul ICSID cerut de mai mulți dezvoltatori de parcuri fotovoltaice. Comitetul ad-hoc format din trei arbitri a respins cererea de anulare a hotărârii Tribunalului prin care statul român a fost obligat să plătească peste 40 mil. € | Reclamanții au mers cu King & Spalding (Houston și Paris), apărarea a fost asigurată de o firmă americană și una locală
Exim Banca Românească, parte a consorțiului internațional de bănci care finanțează Ogrezeni, unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa, cu 460 mil. € | Schoenherr și Clifford Chance Badea, în tranzacție
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





