
Promovări în cadrul Dentons România: Alexandra Rădulescu devine Partener și Oana Vodă Senior Counsel
01 Mai 2023
BizLawyerTotodată, Isabela Gheorghe – membră a echipei de drept imobiliar - a fost promovată în poziția de Senior Associate.
Dentons anunță promovarea Alexandrei Rădulescu în poziția de Partener și a Oanei Vodă în poziția de Senior Counsel, începând cu data de 1 aprilie 2023.
Membră a echipei de Litigii, Alexandra Rădulescu are o experiență de peste 16 ani în soluționarea disputelor, cu predilecție în sfera arbitrajului intern și internațional, a litigiilor de concurență și disputelor administrative în general. De-a lungul carierei a consiliat și reprezentat clienți în proceduri de arbitraj în fața Curții de Arbitraj Comercial Internațional de pe lângă Camera de Comerț și Industrie a României și a Curții Internaţionale de Arbitraj a ICC, în dosare cu sediul arbitrajului la Paris și Viena.
Alexandra asistă clienți din numeroase industrii, cum ar fi telecom, farmaceutic, auto, energie, petrol și gaze, în chestiuni de reglementare și conformitate, reglementări interne sau europene, aspecte de concurență și ajutor de stat.
Membră a echipei de Litigii, Alexandra Rădulescu are o experiență de peste 16 ani în soluționarea disputelor, cu predilecție în sfera arbitrajului intern și internațional, a litigiilor de concurență și disputelor administrative în general. De-a lungul carierei a consiliat și reprezentat clienți în proceduri de arbitraj în fața Curții de Arbitraj Comercial Internațional de pe lângă Camera de Comerț și Industrie a României și a Curții Internaţionale de Arbitraj a ICC, în dosare cu sediul arbitrajului la Paris și Viena.
Alexandra asistă clienți din numeroase industrii, cum ar fi telecom, farmaceutic, auto, energie, petrol și gaze, în chestiuni de reglementare și conformitate, reglementări interne sau europene, aspecte de concurență și ajutor de stat.
Coordonatoare a practicii de achiziții publice a biroului Dentons din București, Oana Vodă are o experiență profesională de peste 15 ani, gestionând implementarea unor proiecte complexe de achiziții publice, PPP și concesiuni în România și în Europa.
În calitate de expert în achiziții publice al Comisiei Europene, al Băncii Mondiale și al Băncii Europene de Investiții, Oana a dobândit o vastă experiență în asistarea companiilor de stat și private în legătură cu o gamă largă de aspecte juridice și strategice privind achizițiile publice durabile și inovatoare, achiziții comune transfrontaliere, pregătirea și implementarea proiectelor PPP și negocierea contractelor de concesiune.
Perry V. Zizzi, Managing Partner al biroului Dentons din România, a declarat: „Sunt încântat să o primim pe Alexandra în echipa de parteneri ai biroului nostru. De la momentul în care s-a alăturat echipei Dentons, a demonstrat pasiune și abilități profesionale excepționale, fiind un membru valoros al practicii de litigii și soluționarea disputelor și concurență. Contribuția Alexandrei la consolidarea Firmei prin creșterea portofoliului de clienți, feedback-ul extraordinar al acestora și înțelegerea profundă a nevoilor clienților vorbesc de la sine.
De asemenea o felicit și pe Oana pentru promovarea în poziția de senior counsel. Având o experiență semnificativă în domeniul achizițiilor publice, contribuția ei la dezvoltarea Firmei consolidează poziția de piață a Dentons în acest domeniu.
Aceste promovări binemeritate reflectă nu numai competențele profesionale excepționale ale Alexandrei și ale Oanei, ci și abordarea comercială privind dezvoltarea portofoliului de clienți."
Totodată, Isabela Gheorghe – membră a echipei de drept imobiliar - a fost promovată în poziția de Senior Associate.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 81 / 283 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
EximAsig, parte a Grupului Exim Banca Românească, preia Asito Kapital. KPMG Legal a asistat cumpărătorul
Sebastian Guțiu, Managing Partner Schoenherr România, interviu în Italia Oggi: ” Mediul economic românesc prezintă lumini și umbre. 2025 va fi un an delicat; unele decizii politice și reforme structurale ar putea fi încetinite”
Women Lawyers | De vorbă cu Gabriela Neagu, Managing Associate la Băncilă, Diaconu și Asociații, avocatul care a construit de la zero practica de Banking & Finance a firmei: „Să ai șansa nu doar să faci parte dintr-o echipă, ci să o modelezi și să o dezvolți, este un proces care îți aduce atât satisfacție, cât și o responsabilitate reală”
Cum văd anul 2025 avocații considerați Leading Lawyers în M&A de către ghidurile juridice internaționale | Azi, de vorbă cu Bogdan C. Stoica, Partener PNSA, evidențiat de Legal 500 în categoria Leading Partners în practica de fuziuni și achiziții: ”Apariția unui nou val de antreprenori care se maturizează de la an al an, apariția unui numar record de fonduri de investiții ̸ private-equity și faptul că acestea cred în existența unor ținte de achiziție, sunt de natură să dea încredere”
Schoenherr a asistat Dentas Kağıt Sanayi cu privire la vânzarea fabricii sale din România către Hartmann Packaging | Mădălina Neagu (partener), coordonatoarea echipei: ”Sectorul producției din România continuă să atragă atenția investitorilor strategici”
VIDEO | Dicționar de arbitraj: Ordonanța de plată și arbitrajul (Powered by ZRVP)
Rundă de promovări în mai multe arii de practică în biroul Kinstellar din București. Magdalena Răducanu preia rolul de Partener, alți șase avocați fac un pas înainte în carieră | Victor Constantinescu (Managing Partner): ”Aceste promovări recente nu sunt doar etape importante în cariera colegilor noștri, ci și confirmare a abilității lor de leadership și a rolurilor esențiale în cadrul biroului nostru”
Răsturnare de situație: doar trei case locale de avocați rămân în topul global al celor mai bune 100 de firme implicate în arbitraje internaționale | Filip & Company intră în top, iar două firme cu un trecut bogat în domeniul arbitrajelor și prezență constantă în ghidurile de profil au părăsit clasamentul. ZRVP și LDDP rămân pilonii prezenței românești în GAR 100, ediția 2025
Women Lawyers | De vorbă cu Andreea Soare (Senior Associate - BSMP), avocat care spune că pentru a avea o carieră durabilă, este fundamental să fii cu adevărat pasionat de munca pe care o depui și dedicat îndeplinirii cu succes a mandatelor încredințate. ”Principalele avantaje ale apartenenței la această firmă sunt diversitatea proiectelor la care avem acces și oportunitățile de dezvoltare professională. Cultura deschisă și orientată spre colaborare permite un schimb constant de idei și soluții creative”
LegiTeam: Atorney at Law | Dispute Resolution for commercial ̸ administrative litigation and arbitration | Reff & Associates
Promovări în echipa Filip & Company: Andreea Bănică și Alin Grapă ajung pe poziția de Counsel, alți patru avocați urcă în ierarhie | Cristina Filip, co-managing partner: ”Prin aceste promovari consolidăm fundamentele organizației printr-o noua generație de avocați excepționali”
BACIU PARTNERS câștigă premiul ‘Firma de Copyright & Design a Anului în România’ la gala Managing IP EMEA Awards 2025, desfășurată la Londra. Andreea Bende (Partener), premiată ca ‘Practicianul Anului în România’ | Ana-Maria Baciu, Managing Partner: ”Este o reconfirmare a faptului că principiile pe care le integrăm în fiecare proiect creează în mod constant valoare tangibilă, vizibilă și demnă de recunoaștere”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...