ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Filip & Company a organizat în parteneriat cu Asociația Studenților în Drept cea de-a zecea ediție a Concursului de negocieri simulate „Teodora Tudose”

02 Ianuarie 2026   |   B. A.

Filip & Company a organizat în parteneriat cu Asociația Studenților în Drept cea de-a zecea ediție a Concursului de negocieri simulate „Teodora Tudose”

 
 
Filip & Company a marcat anul acesta un moment special: cea de-a zecea ediție a Concursului de negocieri simulate „Teodora Tudose”, organizat în parteneriat cu Asociația Studenților în Drept. Ajuns la un prag simbolic, concursul a devenit în timp mai mult decât un exercițiu academic – o experiență care aduce studenții mai aproape de realitatea profesiei juridice. 

Adresat studenților din anul III ai Facultății de Drept, concursul a pus din nou accent pe una dintre cele mai fine abilități ale avocaturii de business: negocierea, cu tot ce presupune ea – analiză juridică solidă, strategie, empatie, adaptabilitate și capacitatea de a construi soluții. 

Finaliștii s-au remarcat prin rezultatele cercetării juridice realizate anterior sesiunii live de la sediul firmei de avocatură, prin creativitatea care a caracterizat intervențiile lor, tactul și diplomația cu care au structurat „întâlnirile de negociere” și, mai ales, prin emoțiile lor care au dat viața poveștii create de echipa organizatoare. 


„După zece ediții, putem spune că acest concurs a crescut odată cu generațiile de studenți care au trecut prin el. Nu vorbim doar despre o competiție, ci despre un spațiu de învățare aplicată, în care teoria se întâlnește cu realitatea profesiei. Ne bucurăm să vedem cât de bine sunt pregătiți participanții și cât de natural reușesc să intre în rolul de avocați negociatori”, a declarat Cristina Tudoran, partener Filip & Company și coordonatoarea proiectului.

Procesul de selecție s-a desfășurat pe parcursul mai multor etape, în perioada noiembrie – decembrie 2025, și a inclus un test de cunoștințe juridice, un training de negociere dedicat semifinaliștilor și, în final, sesiunile propriu-zise de negociere. În urma semifinalelor, locul III a fost ocupat de echipa formată din Onofrei Thea și Grădinariu Maria, locul II de Pelmuș Elena-Alexandra și Sburlan Constantin, iar locul I a revenit echipei formata din Marin Ștefan și Fifoiu Dariu, apreciată în mod special pentru rigoarea argumentației juridice și coerența strategiei de negociere.

Premiul pentru Cel mai bun negociator a fost acordat lui Marin Ștefan, care s-a remarcat prin claritatea discursului, strategia bine articulată și capacitatea de a gestiona eficient dinamica unei negocieri competitive.

Sesiunile de negociere s-au desfășurat pe parcursul unei zile întregi și au fost evaluate de un juriu format din Cristina Tudoran (partener), Olga Niță (partener), Mihaela Ispas (counsel) și Alexandra Ionescu (associate), câștigătoarea celei de-a șaptea ediții a concursului. Trainingul de negociere a fost susținut, ca în fiecare an, de Mihaela Ispas (counsel), iar etapa de testare a fost coordonată de Alexandru Moraru (senior associate).

În urma concursului, cinci studenți au fost invitați să participe la Practice@Filip & Company!, stagiul de vară al firmei, pentru a-și dezvolta experiența în avocatura de business. Premiile au inclus și recompense financiare: 3.000 lei pentru locul I, 2.000 lei pentru locul II, 1.500 lei pentru locul III și 1.000 lei pentru cel mai bun negociator.

După zece ediții, Concursul de negocieri simulate „Teodora Tudose” rămâne un reper pentru studenții la Drept care își doresc să înțeleagă, dincolo de manuale, ce înseamnă cu adevărat să negociezi ca avocat.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 5 / 154
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Mușat & Asociații obține o decizie de referință pentru salariații Hidroconstrucția, societate în reorganizare judiciară, cu impact estimat de 1,2 mil. € | Echipa, coordonată de Mihai Popa (Deputy Managing Partner)
Filip & Company a gestionat juridic IPO-ul Christian Tour, încheiat cu succes. Au fost atrase fonduri de 149 mil. lei pentru accelerarea consolidării prin M&A, extindere organică și transformare digitală
NNDKP a asistat Raiffeisen Bank România în legătură cu finanțarea grupului Monza Ares în vederea achiziției Brain Institute și integrării acestuia în structura grupului | Alina Radu (Partener) și Cătălina Dan (Asociat Senior), în prim plan
Mitel & Asociații a asistat vanzatorii în tranzacția prin care Grupul Monza Ares, susținut de Highlander Partners, a preluat centrul privat de neurochirurgie Brain Institute | Mădălina Mitel, coordonatoarea echipei de proiect: ”Pentru noi, un mandat de M&A reușit este acela în care soluția juridică susține logica economică a tranzacției și permite părților să meargă mai departe cu un proiect viabil”
NNDKP a asistat grupul PPC în procesul de negociere pentru încheierea noilor contracte colective de muncă | Roxana Abrașu (Partener) și Daniel Stăncescu (Managing Associate), în prim plan
RTPR asistă Silcotub la achiziția Artrom Steel Tubes. Echipa, coordonată de Mihai Ristici (Partener) și Vlad Stamatescu (Counsel)
Florian Nițu (PNSA), singurul avocat din România aflat în cursa pentru titlul „CEE Partner of the Year” la ”Legal 500 Central and Eastern Europe Awards 2026” - nu doar într-un an mai bun, ci după două decenii de consecvență în excelență: „Avocatul a devenit, în fapt, un ‘integrator’ în proiectele complexe, responsabil de alinierea componentelor juridice, comerciale și operaționale ale unei tranzacții. Clientul este azi un partener strategic, sofisticat și continuu implicat în gestionarea serviciului avocațial”
Mandatele sofisticate, în care soluțiile juridice trebuie dublate de înțelegerea mecanismelor economice, confirmă forța practicii de Insolvență & Restructurare a ZRVP, evidențiată în Tier 1 de Legal 500 | Alexandru Iorgulescu (Partener): ”Pot spune că specific practicii noastre sunt mandatele complexe ce reclamă soluții inovatoare, unde lucrăm adesea pe drumuri ‘neumblate’ și în care problemele de dreptul insolvenței se întrepătrund cu cele civile, societare, administrativ-fiscale”
NNDKP a asistat Grupul Saica în legătură cu achiziția Grupului Thimm. Echipa, cordonată de Gabriela Cacerea (Partener)
18 firme de avocatură și 22 de avocați din România, pe lista scurtă pentru Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2026. Avocați de la Filip & Company, CMS, RTPR, NNDKP, TZA, Bondoc & Asociații și Schoenherr intră în competiție pentru premii regionale, iar Florian Nițu (PNSA) este nominalizat la titlul de ”CEE Partner of the Year”. Doi legal manageri concurează la titlul de ”In-house Lawyer of the Year” în CEE
Ritm alert, tranzacții de referință și expertiză recunoscută | Practica de Energie & Resurse Naturale a RTPR, Tier 1 în Legal 500, gestionează integrat mandate care combină M&A, finanțări verzi, autorizare și reglementare, oferind clienților internaționali și locali suport în proiecte cu miză ridicată. De vorbă cu partenerul Bogdan Cordoș despre tendințele anului 2026, interesul investitorilor și mandatele relevante
ZRVP organizează în data de 11 iunie 2026 dezbaterea „Contractul de antrepriză: de la FIDIC la HG 1 ̸ 2018 – evoluție, adaptare sau compromis?”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...