Ministerul Transporturilor va face plângeri penale împotriva celor vinovați de starea Lotului 3
11 Septembrie 2019 MEDIAFAX
CNAIR, a adăugat ministrul, va emite un certificat constatator negativ pentru 3 ani de zile, în cursul acestei săptămâni, „pentru că nu dorim ca aceste firme să participe în continuare la proceduri de licitație pentru că am văzut de ce sunt în stare când vine vorba de construcția de autostrăzi”.
Ministerul Transporturilor va face plângeri penale împotriva celor vinovați de starea lotului 3 al autostrăzii Lugoj - Deva, unde contractul cu constructorul a fost reziliat și au apărut probleme de construcție, a anunțat ministrul Transporturilor Răzvan Cuc.
„Trebuie dat un exemplu că în România nu poate să vină cineva și să își bată joc și indiferent cine a greșit, constructor, consultant, reprezentanți de la CNAIR vor avea același răspuns și se vor face plângeri penale în momentul în care strângem toate documentele să vedem exact și vis a vis de calitate și vis a vis de ce trebuia să facă proiectantul, ce trebuia să facă și consultantul”, a spus Cuc, într-o intervenție telefonică la Antena 3.
„Trebuie dat un exemplu că în România nu poate să vină cineva și să își bată joc și indiferent cine a greșit, constructor, consultant, reprezentanți de la CNAIR vor avea același răspuns și se vor face plângeri penale în momentul în care strângem toate documentele să vedem exact și vis a vis de calitate și vis a vis de ce trebuia să facă proiectantul, ce trebuia să facă și consultantul”, a spus Cuc, într-o intervenție telefonică la Antena 3.
CNAIR, a adăugat ministrul, va emite un certificat constatator negativ pentru 3 ani de zile, în cursul acestei săptămâni, „pentru că nu dorim ca aceste firme să participe în continuare la proceduri de licitație pentru că am văzut de ce sunt în stare când vine vorba de construcția de autostrăzi”.
În context, ministrul a invocat și lupta politică dusă în legătură cu deschiderea lotului de autostradă. „Chiar astăzi când am fost la Comisie am reproșat unor parlamentari de la PNL și USR care îmi spuneau că pot deschide acest lot de autostradă .... îmi expuneau mie că ar fi trebuit să deschid lotul de autostradă și eu le spuneam „băi oameni buni voi nu vedeți fisurile în asfaltul de pe autostradă? Cum să deschid eu lotul de autostradă?” adică eu am înțeles că suntem în campanie electorală, înțeleg că trebuie să vină unii să își facă niște teme, dar în momentul în care te transformi în avocatul unei firme, tu fiind un deputat ales prin voturile românilor și omiți lucruri evidente care nu trebuie să fii cunoscător în arta infrastructurii”, a spus ministrul. „Numele sunt foarte clare, sunt reprezentanții care au lucrat cu ONG domnul Cătălin Drulă, la fel de activ a fost și domnul deputat Bot care spunea că trebuia, au și făcut postări, au și făcut(…) de la PNL”.
CNAIR va efectua o expertiză asupra lurărilor făcute la lotul 3 al austostrăzii Lugoj-Deva. CNAIR a executat la finele săptămânii trecute garanția constructorului lotului 3 al autostrăzii, înainte de pronunțarea deciziei tribunalului prin care se suspenda executarea, spune Șerbănescu.
La finele lunii august ministrul Cuc a decis rezilierea contractului cu constructorul spaniol, după identificarea a 60 de neconformităţi, printre care cedări de terasament sau fisuri longitudinale şi transversale. Compania de Autostrăzi a emis o factură de penalităţi pentru neremedierea unor conformităţi în timpii în care trebuiau să remedieze şi pentru întârzierile din contract, în valoare de 73 de milioane de lei, iar valoarea garanţiei de bună execuţie a contractului este de 58 de milioane de lei.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 3793 / 4945 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Pas strategic pentru Legal Ground | Firma independentă de tip boutique se alătură rețelei globale The Law Firm Network, cunoascută pentru selectictivitate și criteriile de aderare stricte. Răspuns firesc la nevoile tot mai sofisticate ale clienților corporativi, care caută soluții juridice integrate în tranzacții ce depășesc adesea frontierele naționale
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
Bohâlțeanu & Asociații și Țuca Zbârcea & Asociații au asistat Premier Energy și Omnia Capital într-o suită complexă de tranzacții încrucișate, vizând consolidarea portofoliilor de energie regenerabilă și reorganizarea strategică a activelor
Echipele reunite Peligrad Law și David & Baias obțin o hotărâre de referința a Tribunalului Uniunii Europene privind încadrarea tarifara a băuturii tip cidru, marca Strongbow, care confirma ca nivelul accizei pentru această băutură este zero
Remontada și victorie definitivă în fața Curții de Apel Ploiești pentru echipa de litigii fiscale a RTPR pentru Rosti Romania SRL | Ajustarea pierderii fiscale efectuată prin estimare considerată nelegală; dosarul prețurilor de transfer necontestat de organele fiscale trebuie avut în vedere
România a pierdut arbitrajul ICSID cerut de mai mulți dezvoltatori de parcuri fotovoltaice. Comitetul ad-hoc format din trei arbitri a respins cererea de anulare a hotărârii Tribunalului prin care statul român a fost obligat să plătească peste 40 mil. € | Reclamanții au mers cu King & Spalding (Houston și Paris), apărarea a fost asigurată de o firmă americană și una locală
Exim Banca Românească, parte a consorțiului internațional de bănci care finanțează Ogrezeni, unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa, cu 460 mil. € | Schoenherr și Clifford Chance Badea, în tranzacție
BERD, CEECAT Capital și Morphosis Capital își marchează exitul din investiția în La Cocoș. Osborne Clarke, Van Campen Liem și Noerr, în tranzacție, alături de trei firme locale de avocați
Filip & Company a asistat Veranda Obor S.A. în obținerea unei finanțări de 36 milioane euro de la CEC Bank. Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partner) și Rebecca Marina (counsel)
O promovare din interior care confirmă meritocrația și creșterea organică într-una dintre cele mai puternice firme de avocatură din România | De vorbă cu Ramona Pentilescu, avocatul care a crescut în PNSA de la primii pași în profesie până la poziția de partener, despre vocație, rigoare și reperele care i-au susținut evoluția profesională într-un cadru în care contează respectul pentru profesie și coerența valorilor
Neagu Dinu Partners, firmă înființată anul trecut, își face rapid loc în prim-planul practicii de Litigii & Arbitraj din piața locală, cu un model de lucru pragmatic, în care partenerii cooordonează dosarele și păstrează controlul calității în mandate complexe | De vorbă cu Simona Neagu (Partener fondator) despre așteptările tot mai ridicate ale clienților, colaborările internaționale și disciplina internă care susține performanța echipei
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





