ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Cushman & Wakefield Echinox: Dezvoltările de spații logistice și industriale au revenit pe creștere în 2024, stocul a ajuns la aproximativ 7,6 milioane mp

11 Februarie 2025   |   BizLawyer

Piața spațiilor logistice și industriale din România trece printr-o perioadă de stabilizare, cu livrări în creștere și o cerere solidă din partea companiilor din retail, FMCG și producție.

?tefan Surcel, Head of Industrial Agency Cushman & Wakefield Echinox

 
 
Dezvoltatorii au finalizat anul trecut peste 570.000 de metri pătrați de spații logistice și industriale, în creștere cu 27% față de 2024, astfel că la nivel național stocul de acest tip de spații a ajuns la aproximativ 7,6 milioane de metri pătrați. Activitatea de dezvoltare a revenit pe creștere, după ce în 2023 livrările de proiecte au fost cu 46% sub nivelul din 2022, potrivit datelor companiei de consultanță imobiliară Cushman & Wakefield Echinox.

Bucureștiul a beneficiat de cea mai mare parte a suprafeței construite în 2024 – 152.500 metri pătrați (27% din total), acesta fiind urmat de Ploiești cu 127.200 metri pătrați (22% din total) și Brașov cu 76.600 metri pătrați (13% din livrările totale din 2024).


În prezent, la nivel național sunt în construcție circa 230.000 metri pătrați, însă estimăm că livrările din acest an vor depăși acest nivel, având în vedere că dezvoltatorii și-au diminuat semnificativ proiectele realizate speculativ, și încep construcția doar după ce au securizate contracte de preînchiriere.

În București – Ilfov se află cea mai mare suprafață de spații în construcție (98.000 metri pătrați), în timp ce în Arad sunt în construcție 22.000 metri pătrați, iar  Baia Mare va avea circa 20.000 metri pătrați de noi spații finalizate pe parcursul anului.

În ceea ce privește cererea, în ultimul trimestru al anului trecut a fost consemnată o creștere semnificativă a activității de tranzacționare – 64% peste nivelul din trimestrul al treilea. Cu toate acestea, pe întreg anul 2024, companiile au închiriat 842.800 metri pătrați de spații industriale și logistice, reprezentând o scădere de 16,8% comparativ cu 2023. Cererea nouă a avut o pondere de 62% din volumul tranzacționat în 2024, restul fiind renegocieri ale contractelor existente.

Companiile din domeniul FMCG și de retail au fost cei mai activi chiriași pe piața închirierilor, aceștia fiind urmați de firmele de producție și automotive și de operatorii de logistică și distribuție.

Având în vedere evoluția cererii și a activității de tranzacționare, rata de neocupare a înregistrat o ușoară creștere la 4,9%, la nivel national, fiind așteptată o reducere în 2025 datorită numărului limitat de proiecte dezvoltate speculativ.

Ștefan Surcel, Head of Industrial Agency Cushman & Wakefield Echinox: ”Piața spațiilor logistice și industriale din România trece printr-o perioadă de stabilizare, cu livrări în creștere și o cerere solidă din partea companiilor din retail, FMCG și producție. În ciuda unei ușoare majorări a ratei de neocupare, perspectivele pentru 2025 rămân optimiste, deoarece evoluția economică pozitivă, cu un PIB în creștere și o inflație în scădere, creează un context favorabil pentru continuarea dezvoltărilor în acest sector.”

Chiriile de referință din București și din principalele destinații industriale și logistice din țară au rămas în general constante, între €4.20 - €4.70 /mp/lună în T4 2024, la niveluri mai reduse fiind comercializate proiectele cu rate mai mari de neocupare. Pentru perioada următoare nu sunt estimate fluctuații semnificative ale chiriilor, însă proiectele noi ar putea fi disponibile la chirii mai ridicate, în principal ca urmare a creșterii costurilor de construcție și a prețurilor de achiziție a terenurilor.



 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 2096 / 20543
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Filip & Company a asistat Global Vision Investment Fund S.A. în obținerea unei refinanțări pentru prima sa investiție în retail
Filip & Company operează în segmentul cel mai sofisticat al pieței de Capital Markets, acolo unde se proiectează emisiuni pentru stat, bănci sistemice, companii listate și emitenți antreprenoriali, toate sub presiunea unui calendar strâns și a unor standarde de conformare ridicate | De vorbă cu Olga Niță (Partener) despre direcția pieței, proiectele-reper ale anului, modul în care funcționează ”laboratorul de soluții” și mecanismele interne care permit echipei să finalizeze, la timp și în siguranță, tranzacții extrem de sofisticate
Filip & Company a asistat Grupul Banca Transilvania în finalizarea achiziției BRD SAFPP SA. Alina Stancu Bîrsan (partener) a coordonat echipa
ZRVP, desemnată din nou „Firma de Avocatură a Anului din România” la Lexology Index Awards 2025 | Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner): Un premiu obținut doi ani la rând spune un lucru simplu: că echipa merge în direcția bună. O astfel de recunoaștere confirmă nivelul profesional atins și, în același timp, ne obligă să rămânem la fel de exigenți
Albota Law Firm își menține standardele ridicate în Real Estate cu o echipă alcătuită doar din avocați seniori, recunoscută constant în ghidurile internaționale. Practica are anvergură, ritm și disciplină, iar vizibilitatea internațională validează un mod de lucru orientat spre rezultat | De vorbă cu Oana Albota (Managing Partner) despre tendințele pieței, provocările perioadei modul în care lucrează echipa
Filip & Company a asistat Banca Transilvania în cea mai mare emisiune de obligațiuni AT1 din Europa Centrală și de Est | Echipa de proiect, coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner)
Balog & Stoica: Un nou jucător pe piața serviciilor juridice și o perspectivă contemporană asupra avocaturii
Lexology Index: Arbitration - 2026 | Arbitrajul românesc nu mai este doar „prezent” în clasamentele globale, ci începe să-și contureze, în mod coerent, un ecosistem. Patru avocați, printre care Cosmin Vasile (ZRVP), Crenguța Leaua (LDDP) și Luminița Popa (Popa Legal) formează nucleul de influență al practicii. ZRVP Și LDDP au cei mai mulți profesioniști în categoriile Thought Leaders și Future Leaders. România devine un „hub” credibil în arbitrajul regional
Fiscalitate ̸ Litigii Fiscale - Practica de Taxe a Kinstellar funcționează ca un „hub” integrat între drept, fiscalitate și finanțe, ce conturează un parcurs procedural previzibil, din faza de control al documentelor până la soluțiile finale ale instanței. Clienții beneficiază de pregătire proactivă, probatoriu robust și o echipă calibrată pentru litigii sofisticate | De vorbă cu Theodor Artenie (Counsel) și Raluca Botea (Counsel) despre tendințele ultimului an, prevenție, timing și modul de lucru al unei echipe recunoscute de directoarele internaționale
Țuca Zbârcea & Asociații și britanicii de la Legal 500 au lansat ediția 2025 a GC Powerlist Romania
Filip & Company a asistat Autonom Services S.A. la încheierea unui contract de facilități de credit în valoare de 300 mil. €. Ce avocați au fost în echipa de proiect
Popovici Nițu Stoica & Asociații a asistat Hexagon în achiziția Platformei CUG din Cluj, într-unul dintre cele mai mari proiecte imobiliare ale anului
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...