ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Departamentul de Comerţ al SUA intenţionează să organizeze o misiune economică la Bucureşti în luna noiembrie

16 Octombrie 2023   |   Agerpres

În cadrul întâlnirii au fost abordate subiecte cu privire la cooperarea comercială dintre cele două state, pe de o parte şi colaborarea dintre CCIR şi Departamentul de Comerţ al SUA, pe de altă parte, în cadrul dezvoltării componentei economice a parteneriatului strategic bilateral.

 
 
Departamentul de Comerţ al SUA intenţionează să organizeze o misiune economică la Bucureşti în luna noiembrie, la care să participe peste 20 de companii americane interesate să investească în România, a anunţat directorul Biroului pentru Europa Centrală şi de Sud-Est al Departamentului de Comerţ al Statelor Unite ale Americii (SUA), Doreen Parekh.

Preşedintele Camerei de Comerţ şi Industrie a României (CCIR), Mihai Daraban, şi secretarul general al CCIR, Ovidiu Silaghi, au participat în 13 octombrie, la Washington, la o întâlnire oficială cu directorul Biroului pentru Europa Centrală şi de Sud-Est al Departamentului de Comerţ al Statelor Unite ale Americii (SUA).

"CCIR şi-a dovedit de-a lungul timpului relevanţa în ceea ce priveşte sprijinirea companiilor americane interesate să dezvolte proiecte mari în România, iar Departamentul de Comerţ al SUA consideră organizaţia dumneavoastră un adevărat partener al oamenilor de afaceri americani. În acest sens, în luna noiembrie a acestui an ne dorim ca împreună cu CCIR să organizăm, la Bucureşti, o misiune economică la care să participe peste 20 de companii din SUA, interesate să investească în România. CCIR dispune de toate resursele pentru ca acest eveniment să devină unul de succes pentru antreprenorii din ambele state", a declarat Doreen Parekh.


În cadrul întâlnirii au fost abordate subiecte cu privire la cooperarea comercială dintre cele două state, pe de o parte şi colaborarea dintre CCIR şi Departamentul de Comerţ al SUA, pe de altă parte, în cadrul dezvoltării componentei economice a parteneriatului strategic bilateral.

"CCIR are o relaţie de colaborare strânsă cu Serviciul Comercial al Ambasadei SUA la Bucureşti şi, implicit, cu Departamentul de Comerţ al SUA, dezvoltând de-a lungul timpului o serie de proiecte comune în sprijinul comunităţii de afaceri din România. Select USA, programul destinat companiilor româneşti interesate să-şi extindă operaţiunile pe piaţa americană, este numai unul dintre exemple, iar faptul că România a avut o prezenţă absolut impresionantă la precedentul Summit de Investiţii Select USA reprezintă rezultatul acestui efort comun. Misiunea noastră este de a sprijini internaţionalizarea business-ului românesc şi de a trece şi la etapa de export de servicii. Vreau să asigur Departamentul de Comerţ al SUA de tot suportul CCIR în dezvoltarea proiectelor comune, suport pe care îl vom oferi necondiţionat ca şi până acum", a declarat preşedintele CCIR, Mihai Daraban.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 6639 / 21647
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat stagiar | Litigii
Kinstellar își consolidează prezența pe axa italo-română prin cooptarea lui Daniele Iàcona, care preia coordonarea biroului dedicat clienților italieni | El va extinde relațiile Kinstellar cu clienții italieni și casele de avocatură partenere, în coordonare cu echipele regionale ale firmei
LegiTeam: GNP Guia Naghi and Partners is recruiting new talent | Dispute Resolution and Arbitration
CMS a fost alături de Oresa în vânzarea participației deținute la RBC, cu o echipă condusă de partenerii Horea Popescu și Eva Talmacsi (UK). O echipă coordonată de Ana Radnev (Partner) a asistat și creditorii în finanțarea sindicalizată asociată tranzacției
Advent finalizează achiziția TBI Bank în Bulgaria și România. Kinstellar, alături de Milbank LLP în calitate de lead counsel, a asistat pe tot parcursul tranzacției cu o echipă coordonată de Zsuzsa Csiki (Partener) și Mihai Stan (Managing Associate)
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
EXCLUSIV : Judecătorii CJUE au audiat cel mai important caz de concurență venit din România până acum - Cauza C-357 ̸ 25 Groupama Asigurări. Valentin Berea (Partener RTPR) a coordonat apărarea asigurătorului român în acest caz, cu o echipă mixtă RTPR ̸ A&O Shearman, din care au făcut parte avocați din România și Ungaria | Valentin Berea, pentru BizLawyer: „Este genul de caz care te face să îți iubești profesia”
DLA Piper pierde un partener | Livia Zamfiropol pleacă la Dentons pentru a conduce practica de concurență și activitatea biroului în sectorul Pharma & Healthcare
Ghid pentru clienții sofisticați | Cine domină arbitrajul comercial din România: avocații și firmele recunoscute de Chambers, Legal 500, GAR 100 și Lexology. Dr. Cosmin Vasile se detașează ca „the leading star” pe piața locală, fiind descris de ghidurile internaționale drept cel mai complet avocat de Dispute Resolution din România. ZRVP, TZA, NNDKP, Filip & Company și PNSA au cele mai solide practici locale de arbitraj și ar trebui să fie primele alegeri ale firmelor care caută sprijin în dispute guvernamentale și corporative
Ghid pentru clienții sofisticați | Cum arată, în 2026, ierarhia firmelor internaționale de avocatură din România, creionată de Chambers Europe și Legal 500: CMS se detașează ca lider prin amploarea și diversitatea platformei sale, iar Clifford Chance își conservă profilul de firmă de referință în domeniul finanțărilor. Mai jos în clasament, dar pe podium, DLA Piper Dinu și Dentons își confirmă forța în câteva arii de practică, iar Eversheds are o prezență modestă
Dublă victorie la Managing IP EMEA Awards 2026 | BACIU PARTNERS își reconfirmă poziția de lider în Proprietate Intelectuală și câștigă premiul „Romania Trademark Firm of the Year”, iar Ana-Maria BACIU este desemnată „Practitioner of the Year in Romania”
Legiteam | GNP Guia Naghi and Partners is looking for a talented lawyer (Corporate & M&A)
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...