ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Preţurile apartamentelor au continuat să scadă în câteva oraşe importante din ţară, în aprilie (analiză)

07 Mai 2019   |   AGERPRES

În Bucureşti, apartamentele s-au apreciat, per ansamblu, cu 0,2% luna trecută, de la 1.327 la 1.330 de euro pe metru pătrat util.

 
 
Preţurile apartamentelor au scăzut pe plan naţional, în aprilie, în medie cu 0,7% faţă de luna anterioară, de la 1.237 la 1.228 de euro pe metru pătrat util, conform unei analize remise spre difuzare.

În Bucureşti, apartamentele s-au apreciat, per ansamblu, cu 0,2% luna trecută, de la 1.327 la 1.330 de euro pe metru pătrat util. Evoluţiile au fost, însă, diferite, pe cele două segmente de piaţă analizate: locuinţele din blocurile vechi au consemnat un avans de 0,3% (de la 1.215 la 1.219 euro pe metru pătrat util), în vreme ce unităţile locative nou-construite au resimţit o scădere uşoară, de 0,1% (de la 1.409 la 1.408 euro pe metru pătrat util), potrivit Indicelui Imobiliare.ro

Acesta a consemnat luna trecută o uşoară creştere a preţurilor apartamentelor din Braşov, luna trecută, per ansamblu, cu 0,2%, de la 1.115 la 1.117 euro pe metru pătrat util. În cazul locuinţelor vechi a avut loc un avans de circa 1% (de la 1.088 la 1.099 de euro pe metru pătrat util), în vreme ce unităţile locative noi s-au depreciat cu 2,6%, de la 1.183 la 1.152 de euro pe metru pătrat util.


În Cluj-Napoca, aşteptările vânzătorilor de locuinţe s-au majorat, la modul general, cu 0,1% pe parcursul lunii aprilie, până la o medie de 1.568 de euro pe metru pătrat util (faţă de 1.566 euro pe metru pătrat util la finele lunii precedente). Apartamentele vechi s-au apreciat în această perioadă cu 0,6% (de la 1.578 la 1.587 de euro pe metru pătrat util), iar cele noi au consemnat un recul de 0,3% (de la 1.553 la 1.549 de euro pe metru pătrat util).

În schimb, în Constanţa, preţurile apartamentelor au consemnat, per ansamblu, o scădere de 0,5% în luna aprilie, de la 1.135 la 1.129 de euro pe metru pătrat util. Ambele segmente de piaţă analizate au avut o tendinţă descendentă. Locuinţele din blocurile vechi s-au depreciat cu 0,2% (de la 1.131 la 1.129 de euro pe metru pătrat util), iar cele din noile ansambluri rezidenţiale s-au ieftinit cu 1,4% (de la 1.144 la 1.128 de euro pe metru pătrat util).

În Iaşi a avut loc, potrivit Indicelui Imobiliare.ro, cea mai mare scădere a preţului mediu solicitat de către vânzătorii de apartamente. Astfel, după un declin de 1,3% în martie, în aprilie pretenţiile vânzătorilor au mai scăzut cu 1,1% - astfel că preţul mediu al unui apartament la nivel de oraş a coborât sub pragul de 1.000 de euro pe metru pătrat util, anume la o valoare de 996 de euro pe metru pătrat (faţă de 1.007 euro pe metru pătrat). Tendinţa descendentă a fost susţinută exclusiv de locuinţele noi, care s-au depreciat cu 2,1% (de la 1.011 la 990 de euro pe metru pătrat), în vreme ce apartamentele vechi s-au apreciat cu 0,9% (de la 999 la 1.008 euro pe metru pătrat).

Şi în Timişoara a avut loc o scădere de ansamblu a preţului mediu solicitat de către vânzători. Mai exact, apartamentele s-au ieftinit cu 0,9%, ajungând la o medie de 1.217 euro pe metru pătrat (faţă de 1.228 de euro pe metru pătrat la finele lunii precedente). În continuare, însă, locuinţele din blocurile vechi au fost cele care au consemnat un declin (de 1,5%, de la 1.238 la 1.220 de euro pe metru pătrat), în vreme ce unităţile locative nou-construite s-au apreciat cu 0,7% (de la 1.198 la 1.206 euro pe metru pătrat).

Lansat în ianuarie 2000, Imobiliare.ro este primul şi cel mai accesat portal imobiliar din România. Portalul a depăşit de curând pragul de 1.670.000 de vizitatori unici pe lună şi cuprinde cea mai mare bază de oferte din toate categoriile imobiliare la nivel naţional.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 19403 / 19913
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
„The Lawyer European Awards 2025” | Trei firme cu activitate în România concurează pentru titlu la secțiunea ”Law Firm of the Year: South Eastern Europe”: NNDKP, Popescu & Asociații și TZA, pe lista scurtă a premianților. Firma fondată de Octavian Popescu, printre finaliști și în secțiunea ”European litigation team of the year”
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
Oportunități, provocări și diferențe de abordare - CMS European M&A Outlook 2026 | Horea Popescu, Managing Partner CMS România: “Europa Centrală și de Est se conturează ca o surpriză pozitivă pe harta investițiilor”. Rodica Manea, Corporate Partner: “Vedem o activitate susținută pe piața locală, iar companiile românești continuă să se adapteze rapid și să valorifice oportunitățile emergente”
bpv Grigorescu Ștefănică: tranzacțiile strategice și consolidările sectoriale definesc piața de fuziuni și achiziții | 2025 aduce structuri inovatoare, distressed M&A și o redefinire a noțiunii de succes, într-o piață în care avocații devin arhitecții echilibrului între reglementări stricte și interesele investitorilor. Cătălin Grigorescu (managing partner): „Succesul în tranzacții nu se mai măsoară doar în valoare, ci în capacitatea de a le finaliza într-un mediu juridic tot mai complex”
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Banking & Finance | Echipa Popovici Nițu Stoica & Asociații, coordonată de partenerul Bogdan C. Stoica, a acordat consultanță Grupului La Fântâna pentru accesarea unei finanțări sindicalizate de 70 milioane euro, menită să susțină activitatea curentă și dezvoltarea businessului
BSMP - Bohâlțeanu și Asociații a asistat UNIGEA România în contractarea unei finanțări de 30,25 milioane EUR pentru dezvoltarea unui proiect solar de referință de 85 MW în Arad. Echipă pluridisciplinară, coordonată de partenerii Daniela Milculescu și Ionuț Bohâlțeanu, într-un efort multijurisdicțional ce a reunit investitori și consultanți cheie din patru țări
Principalele aspecte pe care angajatorii trebuie să le aibă în vedere pentru a se conforma legislației privind combaterea discriminării și hărțuirii la locul de muncă | De vorbă cu Dan Dascălu (Partener) și Sonia Bălănescu (Managing Associate) - D&B David și Baias, despre prevederile legale în vigoare, combaterea acestui fenomen și modul în care poate fi diminuat riscul apariției unor litigii inițiate de salariați
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
Filip & Company a asistat ACP Credit în acordarea unei noi runde de finanțare rețelei de clinici veterinare PartnerVet. Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel)
Clifford Chance își consolidează practica de Litigii prin recrutarea lui Remus Codreanu ca partener în echipa din București
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...