
Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea de către Medicover Investment a companiilor din România ale Synlab International
23 Mai 2025
BizLawyerÎn urma analizei, Consiliul Concurenţei a constatat că operaţiunea nu ridică obstacole semnificative în calea concurenţei efective pe piaţa românească sau pe o parte substanţială a acesteia şi nu există îndoieli serioase privind compatibilitatea sa cu un mediu concurenţial normal.
Consiliul Concurenţei a autorizat tranzacţia prin care Medicover Investment BV intenţionează să preia companiile, din România, care aparţin Synlab International GmbH.
Potrivit unui comunicat de presă al instituţiei, companiile care aparţin Synlab International GmbH sunt: Synlab West SRL, Laboratoarele Synlab SRL, Zostalab SRL, Medsense Servicii Medicale SRL, CMI Dr Iacobescu C Anca SRL şi CMI Dr Marinescu Dana Mihaela SRL.
"Medicover Investment BV, din Olanda, este parte din grupul Medicover, un furnizor internaţional de servicii medicale şi de diagnosticare şi operează clinici ambulatorii, spitale, unităţi de îngrijire de specialitate, laboratoare şi puncte de recoltare a sângelui în Polonia, Germania, România, India şi Ucraina", notează autoritate de concurenţă.
Potrivit unui comunicat de presă al instituţiei, companiile care aparţin Synlab International GmbH sunt: Synlab West SRL, Laboratoarele Synlab SRL, Zostalab SRL, Medsense Servicii Medicale SRL, CMI Dr Iacobescu C Anca SRL şi CMI Dr Marinescu Dana Mihaela SRL.
"Medicover Investment BV, din Olanda, este parte din grupul Medicover, un furnizor internaţional de servicii medicale şi de diagnosticare şi operează clinici ambulatorii, spitale, unităţi de îngrijire de specialitate, laboratoare şi puncte de recoltare a sângelui în Polonia, Germania, România, India şi Ucraina", notează autoritate de concurenţă.
În România, Grupul Medicover operează prin divizia sa de servicii de asistenţă medicală, o reţea formată din 41 de clinici şi prin divizia de servicii de diagnosticare, reprezentată de Synevo Romania.
De cealaltă parte, companiile din România aparţinând Synlab International sunt active în domeniul serviciilor de diagnostic de laborator şi al testelor de specialitate în mai multe domenii medicale.
În urma analizei, Consiliul Concurenţei a constatat că operaţiunea nu ridică obstacole semnificative în calea concurenţei efective pe piaţa românească sau pe o parte substanţială a acesteia şi nu există îndoieli serioase privind compatibilitatea sa cu un mediu concurenţial normal.
Decizia referitoare la această tranzacţie va fi publicată pe site-ul autorităţii naţionale de concurenţă, după eliminarea informaţiilor cu caracter confidenţial.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 52 / 8755 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Bondoc și Asociații SCA asistă CVC Capital Partners într-un acord de parteneriat strategic cu Therme Group, evaluat la 1 miliard EUR. Echipa, coordonată de Bogdan Bunrău (Partener), susținut de Lucian Bondoc (Partener Coordonator)
CMS își consolidează echipa din România prin promovarea a șapte avocați | Horea Popescu, managing partner CMS România: ”Aceste promovări reflectă nu doar calitatea muncii lor, ci și energia și dedicarea cu care aduc rezultate remarcabile clienților noștri și ne poziționează perfect pentru a ne continua creșterea și dezvoltarea competențelor”
Meet the Professionals | Din vorbă în vorbă cu Andreea Bănică, proaspăt promovată Counsel la Filip & Company, despre cum se construiește o carieră solidă într-un mediu în care încrederea, libertatea, autonomia și respectul reciproc nu sunt doar vorbe, ci valori trăite zi de zi: „Echipa Filip & Company susține avocații. Contribuția fiecărui om în echipă este esențială și asta am simțit încă din primele mele zile aici: că opinia mea contează și că am libertatea să mă exprim și să mă afirm”
ARCON și Institutul Național al Magistraturii au organizat o sesiune de formare profesională pentru judecători privind noile tendințe în dreptul european al concurenței
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | Patru case locale independente de avocați și două birouri ale unor firme internaționale, pe lista scurtă pentru titlul de “Firma anului în România”. NNDKP, CMS și Schoenherr, printre premianți, Popescu & Asociații, listată în trei categorii. Ce avocați români sunt în prim plan, anul acesta
O gamă variată de mandate pentru avocații de Employment de la Mitel & Asociații | Schimbările din zona legislației muncii și noile tendințe în politica de personal, analizate de Mădălina Mitel (Partener) și Cristina Dan (Counsel)
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Real Estate)
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Drept Societar și Comercial)
Cariere în Drept | De vorbă cu Andra Mălina Stroe, șefă de promoție a generației care și-a finalizat studiile în 2022, urmărind mai apoi o carieră în magistratură: ”Dacă te-ai ridicat la înălțimea sarcinilor în timpul facultății, este imposibil să nu reușești în a avea o carieră de succes. Înveți de la cei mai buni și ești coleg cu cei mai buni”
LegiTeam | Mitel & Asociații caută avocat stagiar pentru practica de Drept Societar și Comercial
Women Lawyers | Să fii femeie în lumea avocaturii de business de astăzi înseamnă atât provocări, cât și oportunități semnificative. Dana Bivol (Partener): ”Alături de ceilalți colegi parteneri am reușit să creăm o firmă cu un brand puternic, recunoscut pentru expertiza sa, atât pe plan local, cât și internațional. Popescu & Asociații oferă un mix ideal de oportunități profesionale, mediu de lucru pozitiv și resurse pentru dezvoltare personală și profesională”
Proiectul eșuat de lobby, prin care liderii Alianței pentru Unirea Românilor ar fi beneficiat de o întâlnire și o ședință foto cu Donald Trump la reședința din Mar-a-Lago (Florida) se lasă cu un proces în SUA. Pretenții de 4,6 mil. USD pentru că șefii partidului AUR nu s-au întâlnit cu înalți oficiali americani, peste Ocean
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...