Grupul Aforti îl numește pe Ionuț Badiu director general al Aforti Finance IFN
02 Iulie 2019 BizLawyer
Compania a intrat în registrul instituțiilor financiare nebancare al Băncii Naționale a României (BNR) la sfârșitul lunii octombrie 2018 și a acordat primul împrumut în iunie 2019.
Aforti Group, grupul financiar polonez prezent în România din octombrie 2017, îl numește pe Ionuț Badiu în funcția de Director General al Aforti Finance România IFN S.A., o instituție financiară nebancară specializată în acordarea de credite pentru IMM-uri. Ionuț Badiu are o experiență de peste 12 ani în instituții financiare locale și internaționale, acumulată în diferite roluri manageriale, atât în țară cât și în străinătate. Numirea sa în poziția de Director General vine ca o continuare a strategiei Aforti Capital Group de a extinde și dezvolta un grup financiar puternic în România.
Experiența lui Ionuț Badiu include activitatea în 4 instituții financiare nebancare, diverse departamente organizaționale și diverse locații. Și-a început cariera la Provident Financial România în 2007 în Brașov. Între anii 2007 și 2014, Ionuț a ocupat diverse roluri manageriale în cadrul organizației, preluând apoi poziția de Director de Vânzări Divizie responsabil pentru eforturile de vânzări a unei echipe de peste 1400 de membri în 15 județe din România. În 2014, și-a continuat cariera la International Personal Finance din Madrid, Spania, unde a ocupat pentru un an funcția de Manager Dezvoltare a Afacerii și apoi, în cadrul aceleiași organizații, a ocupat funcția de Manager de Vânzări în Leeds, Marea Britanie. În 2016, Ionuț s-a întors la București, unde a preluat funcția de Director General al TWINO timp de un an și a fost apoi numit Director General la Zaplo IFN SA, parte a grupului 4Finance Capital Group, unul dintre cele mai mari grupuri digitale de creditare pentru consumatori din Europa. Ionuț Badiu s-a alăturat echipei Aforti Finance IFN, care în prezent numără 7 profesioniști, la jumătatea lunii iunie 2019, pentru o perioadă nedeterminată.
Experiența lui Ionuț Badiu include activitatea în 4 instituții financiare nebancare, diverse departamente organizaționale și diverse locații. Și-a început cariera la Provident Financial România în 2007 în Brașov. Între anii 2007 și 2014, Ionuț a ocupat diverse roluri manageriale în cadrul organizației, preluând apoi poziția de Director de Vânzări Divizie responsabil pentru eforturile de vânzări a unei echipe de peste 1400 de membri în 15 județe din România. În 2014, și-a continuat cariera la International Personal Finance din Madrid, Spania, unde a ocupat pentru un an funcția de Manager Dezvoltare a Afacerii și apoi, în cadrul aceleiași organizații, a ocupat funcția de Manager de Vânzări în Leeds, Marea Britanie. În 2016, Ionuț s-a întors la București, unde a preluat funcția de Director General al TWINO timp de un an și a fost apoi numit Director General la Zaplo IFN SA, parte a grupului 4Finance Capital Group, unul dintre cele mai mari grupuri digitale de creditare pentru consumatori din Europa. Ionuț Badiu s-a alăturat echipei Aforti Finance IFN, care în prezent numără 7 profesioniști, la jumătatea lunii iunie 2019, pentru o perioadă nedeterminată.
“Sunt încântat să contribui la procesul de construire a brandului Aforti Finance în România încă de la punerea bazelor acestuia aici. Cred că potențialul de dezvoltare este imens. Prioritatea mea este să construiesc notorietatea brandului nostru și a ofertelor noastre cheie ce constau în împrumuturi fără garanții pentru microîntreprinderi și IMM-uri și să fac din Aforti creditorul favorit al antreprenorilor români. Cred că avem toate ingredientele necesare - îndemânare, cunoștinte și produse financiare foarte atractive pentru a deveni un jucător important pe piața de finanțare nebancară din România” a declarat Ionuț Badiu, Director General Aforti Finance IFN.
Aforti Finance a fost înființată în aprilie 2018. Compania a intrat în registrul instituțiilor financiare nebancare al Băncii Naționale a României (BNR) la sfârșitul lunii octombrie 2018 și a acordat primul împrumut în iunie 2019. Serviciile de împrumut oferite de Aforti Finance în România se adresează întreprinderilor mici și mijlocii, având forme optime de finanțare a planurilor lor de dezvoltare sau a activității în curs. Principalul diferențiator al Aforti Finance pe piața românească este faptul că nu solicită garanție pentru a oferi un împrumut, precum și faptul că serviciile furnizate sunt extrem de digitalizate. Companiile care au nevoie de capital pot începe procesul de solicitare a împrumutului prin completarea detaliilor companiei lor pe site-ul Aforti Finance, www.afortifinance.ro. Aforti Finance se angajează să ofere răspuns dacă poate acorda un împrumut în cel mai scurt timp posibil, chiar și într-o oră de la primirea solicitării, iar decizia se bazează atât pe criterii financiare, cât și pe o analiză a modelului de afaceri.
"Ionuț are o experiență aprofundată în sectorul acordării de credite, experiență acumulată atât în România cât și în afara granițelor țării și suntem foarte bucuroși că acum face parte din echipa noastră. Suntem convinși că, împreună cu Ionuț, afacerea noastră locală va prospera și vom deveni creditorul nebancar favorit al antreprenorilor locali", a declarat Piotr Królikowski, Președintele Consiliului de Administrație al Aforti Finance.
În primul an de mandat, Ionuț Badiu își propune să demareze activitatea Aforti Finance și să atingă până la sfârșitul anului 2019 o cotă lunară de minim 500.000 de lei acordată în împrumuturi IMM-urilor locale. Din punct de vedere strategic, focusul va fi pe afacerile ce își desfășoară activitatea în București și zonele limitrofe precum și dezvoltarea unei echipei de vânzări regionale pentru a construi prezența în întreaga țară. Până în prezent, din mai multe împrumuturi acordate, distribuția acestora a fost variată, București, Tulcea, Sibiu, validând astfel conducerii Aforti direcția pe care au decis să o urmeze.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 8245 / 9031 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Filip & Company operează în segmentul cel mai sofisticat al pieței de Capital Markets, acolo unde se proiectează emisiuni pentru stat, bănci sistemice, companii listate și emitenți antreprenoriali, toate sub presiunea unui calendar strâns și a unor standarde de conformare ridicate | De vorbă cu Olga Niță (Partener) despre direcția pieței, proiectele-reper ale anului, modul în care funcționează ”laboratorul de soluții” și mecanismele interne care permit echipei să finalizeze, la timp și în siguranță, tranzacții extrem de sofisticate
INTERVIURI ÎN OGLINDĂ | Despre „making of”-ul unui dosar, într-o discuție cu Gianina Găvanescu, Head of Legal & Compliance la CBRE România, și Ioana Gelepu, fondatoarea Ioana Gelepu The Office Litigation & Enforcement
Filip & Company a asistat Grupul Banca Transilvania în finalizarea achiziției BRD SAFPP SA. Alina Stancu Bîrsan (partener) a coordonat echipa
Popescu & Asociații, singura firmă independentă locală evidențiată la gala ”The Lawyer European Awards”
ZRVP, desemnată din nou „Firma de Avocatură a Anului din România” la Lexology Index Awards 2025 | Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner): Un premiu obținut doi ani la rând spune un lucru simplu: că echipa merge în direcția bună. O astfel de recunoaștere confirmă nivelul profesional atins și, în același timp, ne obligă să rămânem la fel de exigenți
Albota Law Firm își menține standardele ridicate în Real Estate cu o echipă alcătuită doar din avocați seniori, recunoscută constant în ghidurile internaționale. Practica are anvergură, ritm și disciplină, iar vizibilitatea internațională validează un mod de lucru orientat spre rezultat | De vorbă cu Oana Albota (Managing Partner) despre tendințele pieței, provocările perioadei modul în care lucrează echipa
Filip & Company a asistat Banca Transilvania în cea mai mare emisiune de obligațiuni AT1 din Europa Centrală și de Est | Echipa de proiect, coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner)
Balog & Stoica: Un nou jucător pe piața serviciilor juridice și o perspectivă contemporană asupra avocaturii
Lexology Index: Arbitration - 2026 | Arbitrajul românesc nu mai este doar „prezent” în clasamentele globale, ci începe să-și contureze, în mod coerent, un ecosistem. Patru avocați, printre care Cosmin Vasile (ZRVP), Crenguța Leaua (LDDP) și Luminița Popa (Popa Legal) formează nucleul de influență al practicii. ZRVP Și LDDP au cei mai mulți profesioniști în categoriile Thought Leaders și Future Leaders. România devine un „hub” credibil în arbitrajul regional
Fiscalitate ̸ Litigii Fiscale - Practica de Taxe a Kinstellar funcționează ca un „hub” integrat între drept, fiscalitate și finanțe, ce conturează un parcurs procedural previzibil, din faza de control al documentelor până la soluțiile finale ale instanței. Clienții beneficiază de pregătire proactivă, probatoriu robust și o echipă calibrată pentru litigii sofisticate | De vorbă cu Theodor Artenie (Counsel) și Raluca Botea (Counsel) despre tendințele ultimului an, prevenție, timing și modul de lucru al unei echipe recunoscute de directoarele internaționale
Țuca Zbârcea & Asociații și britanicii de la Legal 500 au lansat ediția 2025 a GC Powerlist Romania
Filip & Company a asistat Autonom Services S.A. la încheierea unui contract de facilități de credit în valoare de 300 mil. €. Ce avocați au fost în echipa de proiect
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





