ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

NNDKP a asistat Globant în legătură cu fuziunea a două filiale din România, în cadrul unui proces de reorganizare la nivel global. Echipa a fost coordonată de partenerul Răzvan Vlad

01 August 2024   |   BizLawyer

NNDKP a acordat asistență completă și îndrumări juridice strategice din perspectiva dreptului societar în toate etapele fuziunii, precum și consultanță cu privire la aspecte specifice legate de transferul angajaților pentru a asigura o tranziție lină, continuitatea activității și integrarea deplină a celor două companii implicate în procesul de fuziune.

 
 
Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen (NNDKP) a asistat recent Globant, o companie de IT și dezvoltare de software prezentă în 33 de țări, cu peste 29.000 de angajați la nivel global, pe durata întregului proces de fuziune dintre două filiale deținute de companie în România – Pentalog Romania S.R.L. și Pentalog HR Romania S.R.L. Tranzacția s-a înscris în procesul global de reorganizare derulat de Globant pentru a continua și intensifica expansiunea companiei pe plan internațional, inclusiv în România.

NNDKP a acordat asistență completă și îndrumări juridice strategice din perspectiva dreptului societar în toate etapele fuziunii, precum și consultanță cu privire la aspecte specifice legate de transferul angajaților pentru a asigura o tranziție lină, continuitatea activității și integrarea deplină a celor două companii implicate în procesul de fuziune.


Echipa a fost coordonată de Răzvan Vlad, partener în cadrul practicii de Corporate/M&A, care a lucrat îndeaproape cu Vlad Anghel, Asociat Manager, pentru aspectele de drept societar, și Daniel Stăncescu, Asociat Senior, pentru aspectele de dreptul muncii.

„Ne bucurăm că am acordat asistență clientului și că am putut ajuta la implementarea cu succes, din punct de vedere juridic, a fuziunii filialelor deținute de Globant în România. Sprijinul constant al clientului, dar și dedicarea și experiența echipei noastre au fost esențiale pentru gestionarea aspectelor complexe din cadrul proiectului. Suntem încrezători că această fuziune va genera o valoare semnificativă pentru toate părțile interesate și că va facilita inovația și dezvoltarea în continuare a clientului,” a spus Răzvan Vlad, Partener NNDKP.

Cu o experiență de peste 30 de ani, avocații NNDKP oferă asistență integrată și specializată în toate ariile de practică relevante în tranzacții și proiecte de reglementare, ajutând la identificarea unor soluții și strategii personalizate pentru fiecare client. Echipa de Corporate/M&A a NNDKP și-a consolidat, în ultimii 30 de ani, un portofoliu impresionant de proiecte de succes, acordând asistență în tranzacții cu o valoare cumulată de zeci de miliarde de euro, inclusiv în proiecte care au definit piața de business locală.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 730 / 8882
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Filip & Company a asistat statul român prin Ministerul Finanțelor în contractarea unor plasamente private sub forma de împrumuturi în valoare de peste 2 miliarde de euro | Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partener)
Clifford Chance a asistat UniCredit Bank și Garanti BBVA la semnarea acordului de până la 60 mil. € cu DRI, pentru finanțarea parcului fotovoltaic de 126 MW de la Văcărești | Echipa multijurisdicțională de avocați a fost coordonată de la București, cu Nadia Badea (Partener) și Andreea Șișman (Partener) în prim plan
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Drumul spre performanță: experiențe și lecții din anii de Drept | O discuție cu Stelian Vârvea, student care trece în al doilea an la Facultatea de Drept din Iași, despre provocările primului an de studiu și învățămintele ce pot fi transmise viitorilor ”boboci”: ” Dacă ești curios, motivat și vrei să înțelegi cum funcționează lumea, e un drum care te provoacă constant”
Filip & Company a asistat ING Bank și Raiffeisen Bank în acordarea unei finanțări de 70 milioane euro către grupul La Fântâna. Echipa a fost coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel) | Tranzacția a fost complexă, multijurisdicțională și finalizată într-un termen scurt
Ce case de avocatură se bat pentru titlul de Law Firm of the Year în România la gala Benchmark Litigation Europe Awards 2025 | Sorina Olaru, Octavian Popescu, Dan Cristea și Cosmin Vasile, printre avocații aflați pe lista scurtă pentru titlul de titlul de Litigator of the Year. Emil Bivolaru (partener NNDKP), nominalizat și la categoria Central & Eastern Europe Litigator of the Year
Clifford Chance Badea a asistat UniCredit la finalizarea fuziunii cu Alpha Bank, care creează al treilea grup bancar după active pe piața locală | Daniel Badea (Managing Partner): „Expertiza vastă pe care o are Clifford Chance la nivel global, dublată de experiența echipei locale, stau la baza unui palmares reprezentativ de tranzacții cu impact în industria financiar-bancară din România”
Finanțele caută avocați pentru litigii arbitrale investiționale internaționale judecate potrivit regulilor de arbitraj UNCITRAL și ICSID | Acorduri-cadru de reprezentare juridică a României semnate, pentru 4 ani, cu cel mult 4 firme pentru fiecare lot
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
ITR EMEA Tax Awards 2025 | Băncilă Diaconu și Asociații, Popescu & Asociații, CMS și Schoenherr concurează pentru titlul ”Firma anului în România în domeniul taxelor”. Popescu & Asociații are două nominalizări în jurisdicția locală și este, alături de NNDKP, pe lista scurtă pentru distincția ”Firma anului în dispute fiscale”. TZA, printre finaliste în competitia pentru ”Transfer Pricing Firm of the Year”
Bondoc & Asociații acordă asistență pentru 5 proiecte eoliene și solare în cadrul celei de-a doua licitații CfD din România | Echipa a fost coordonată de Cosmin Stăvaru (Partener), susținut de Raluca Catargiu (Senior Associate)
Bulboacă & Asociatii caută un Avocat Colaborator pentru Echipa de Tranzacții de Elită (Corporate ̸ M&A)
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...