ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

OTP Bank România a finanțat cu 24 milioane lei grupul de firme Şerban, activ în agribusiness

10 Decembrie 2019   |   A.D.

Grup Șerban este unul dintre cele mai mari grupuri de companii, active în sectorul de agricultură și păsări, atât din Regiunea Moldovei, cât și din România, cu vânzări consolidate de 65,9 milioane de euro și EBITDA de 8,42 milioane de euro în 2018.

 
 
OTP Bank România a finanțat Grupul de agribusiness Șerban, cu 24 milioane de lei pentru dezvoltarea activității curente.

Grupul de firme Şerban cu capital românesc, deţinut de antreprenorul, Nicolae Şerban, și-a început activitatea în Onești, în anul 1994. Structura grupului este integrată și are ca domenii principale de activitate: agricultură, comerț cu cereale, plante oleaginoase și leguminoase, creșterea păsărilor, panificație, patiserie-cofetărie, alimentație publică (lanț propriu de magazine – Băcăniile Șerban), distribuție și transport.

„Am intrat în lumea business-urilor în 1995, cu o fabrică de pâine. Pe atunci ne numeam afaceriști, nu eram recunoscuți ca antreprenori. O poveste frumoasă pe care mi-o amintesc în detaliu, pentru că a fost startul maturizării mele în lumea afacerilor.  Pe vremea aceea era dificil din punct de vedere financiar, pentru că atunci obținerea unei finanțări era o adevărată provocare. Au urmat mai multe investiții și m-am axat în toți acești ani exclusiv pe domeniul agricol. Acum e mult mai ușor, ideile noastre antreprenoriale sunt susținute de bancă, aceasta a devenit cel mai important partener al nostru”, a declarat Nicolae Şerban, Proprietar Companii Grup Şerban.


„Ideile care stimulează economia unei comunități trebuie susținute și încurajate. Spiritul antreprenorilor din agrobusiness este unul autentic, care reflectă voință și curaj. Grup Şerban este o poveste de business complexă, o sursă de inspirație pentru noi toți”, a declarat Alexandru Neagu, Director Direcţia IMM OTP Bank România.

Grup Șerban este unul dintre cele mai mari grupuri de companii, active în sectorul de agricultură și păsări, atât din Regiunea Moldovei, cât și din România, cu vânzări consolidate de 65,9 milioane de euro și EBITDA de 8,42 milioane de euro în 2018. Prin compania INTERAGROALIMENT SRL, acesta se situează pe locul 11, într-un top realizat pe toate persoanele juridice din România, în funcție de suprafața pentru care s-au depus cereri unice de plată în anul 2019. Grupul de societăți este deținut și controlat de familia Șerban, cu o experiență de peste 25 de ani în sectorul agrobusiness.

OTP Bank România, subsidiară a OTP Group, este un furnizor integrat şi auto-finanţat de servicii financiare. Cu o abordare definită prin responsabilitate, angajament şi profesionalism, OTP Bank România înțelege nevoile clienților şi contextul actual al pieţei şi este un partener de încredere în furnizarea de servicii financiare. Banca ocupă locul 9 după active în clasamentul jucătorilor bancari din România, din septembrie 2018.

 

OTP Group aniversează anul acesta 70 de ani de activitate, în timp ce subsidiara din România marchează 15 ani de prezență de piața locală. Până astăzi, OTP Group a devenit un jucător dominant pe piața Europei Centrale și de Est și este considerat un grup bancar important chiar și la scară europeană. Comunitatea de aproximativ 36 de mii de angajați deservește zilnic peste 18,5 milioane de clienți din 12 țări.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 7613 / 9148
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
OMV Aktiengesellschaft a câștigat, la Paris, încă o dispută legată de costurile de mediu derivate din privatizarea Petrom. Statul român trebuie să plătească 59 mil. €, din care 28 mil. € dobânzi și costuri arbitrale, după un arbitraj câștigat de Zamfirescu Racoți Vasile & Partners și Norton Rose Fulbright | Argumentele statului - ajutor de stat ilegal și o privatizare dezavantajoasă - nu au stat în picioare
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Mitel & Asociații gestionează mandate de M&A de înaltă complexitate în sectorul Healthcare & Pharma, oferind soluții juridice integrate pentru pentru marile grupuri medicale în procese de consolidare strategică. De vorbă cu Mădălina Mitel și Șerban Suchea despre efervescența din Sănătate și capacitatea echipei de a oferi soluții juridice adaptate noilor realități economice
ZRVP numește un nou partener și promovează alți șapte avocați | Cosmin Vasile (Managing Partner): ”Povestea școlii de avocați ZRVP merge mai departe cu fiecare generație care crește în firmă și înțelege că avocatura este o profesie care se clădește în timp, prin disciplină, responsabilitate și multă muncă”
INTERVIURI ESENȚIALE | De vorbă cu Ioana Gelepu, fondatoarea cabinetului “Ioana Gelepu The Office Litigation & Enforcement”, despre succesul unei construcții născute din pasiune și despre rafinamentul unui „atelier de lux” dedicat spețelor complexe: “Acum 3 ani a fost un vis, între timp a devenit certitudine: artizanat în domeniul litigiilor este ceea ce vreau să fac toată viața”
Pas strategic pentru Legal Ground | Firma independentă de tip boutique se alătură rețelei globale The Law Firm Network, cunoascută pentru selectictivitate și criteriile de aderare stricte. Răspuns firesc la nevoile tot mai sofisticate ale clienților corporativi, care caută soluții juridice integrate în tranzacții ce depășesc adesea frontierele naționale
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
Lista scurtă a finaliștilor “Chambers Europe Awards - 2026” | Șase firme din România, dintre care patru locale independente, luptă pentru trofeu: PNSA, NNDKP și ȚZA sunt prezențe constante la gala premiilor, iar Filip & Company este nominalizată pentru a cincea oară consecutiv. Schoenherr și CMS, pe lista scurtă pentru regiunea CEE
Remontada și victorie definitivă în fața Curții de Apel Ploiești pentru echipa de litigii fiscale a RTPR pentru Rosti Romania SRL | Ajustarea pierderii fiscale efectuată prin estimare considerată nelegală; dosarul prețurilor de transfer necontestat de organele fiscale trebuie avut în vedere
România a pierdut arbitrajul ICSID cerut de mai mulți dezvoltatori de parcuri fotovoltaice. Comitetul ad-hoc format din trei arbitri a respins cererea de anulare a hotărârii Tribunalului prin care statul român a fost obligat să plătească peste 40 mil. € | Reclamanții au mers cu King & Spalding (Houston și Paris), apărarea a fost asigurată de o firmă americană și una locală
Exim Banca Românească, parte a consorțiului internațional de bănci care finanțează Ogrezeni, unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa, cu 460 mil. € | Schoenherr și Clifford Chance Badea, în tranzacție
Filip & Company a asistat Veranda Obor S.A. în obținerea unei finanțări de 36 milioane euro de la CEC Bank. Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partner) și Rebecca Marina (counsel)
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...